Շվեյցարիայի Հայկական և հայամետ միությունների խորհուրդը (CAAS) կոչ է արել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին պարզաբանել հունվարի 24-ին Ցյուրիխում արված իր հայտարարությունները։
Խորհուրդն իր խորը մտահոգությունն է հայտնել շվեյցարահայ համայնքի տարբեր ոլորտներում ներգրավված անդամների հետ վերջին հանդիպման ժամանակ Փաշինյանի արած հայտարարությունների կապակցությամբ։
«Այս հայտարարությունները, որոնք մենք համարում ենք վիճահարույց, վարկաբեկում են Հայոց ցեղասպանության հիշատակը և օրինաչափ հարցեր են առաջացնում մարդկության դեմ այս հանցագործության ամբողջական ըմբռնման և դրա միջազգային ճանաչման Հայաստանի կառավարության հանձնառության վերաբերյալ:
Ավելի քան կես դար Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը առաջնահերթություն է եղել զոհերի ժառանգների և հանուն պատմական արդարության գործող կազմակերպությունների համար։ Որպես Շվեյցարիայի հայկական սփյուռք՝ մենք կարծում ենք, որ այս ճանաչման կարևորությունը թերագնահատելը կամ հարաբերականացումը հակասում են աշխարհասփյուռ հայ համայնքի ակնկալիքներին»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը հիմնված է անվիճելի պատմական փաստերի վրա, որոնք հաստատվել են հարյուրավոր հետազոտողների, ակադեմիական հաստատությունների և մի շարք պետությունների կողմից, այդ թվում՝ Շվեյցարիայի, որը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 2003 թվականին իր Ազգային խորհրդի մակարդակով, բայց ամենակարևորը՝ հենց Հայաստանի Հանրապետության կողմից։ Նշվում է նաև, որ ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված այս պայքարը վեր է քաղաքական բաժանումներից և համընդհանուր արդարություն է հետապնդում:
CAAS-ը կոչ է անում Հայաստանի կառավարությանը և նրա ներկայացուցիչներին կատարել իրենց պարտականությունները:
«Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը երբեք չպետք է վտանգի ենթարկվի քաղաքական կամ դիվանագիտական նկատառումներով, և չպետք է թույլ տա հայ ազգի հակառակորդներին շահարկել նման հայտարարությունները ժխտողական նպատակներով։ Մենք կոչ ենք անում վարչապետին պարզաբանել իր արտահայտությունները և միանշանակ վերահաստատել իր հավատարմությունը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը։
Եթե Հայաստանի կառավարությունը շարունակի հրաժարվել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար պայքարից, CAAS-ի, ընդհանրապես Սփյուռքի և այս գործի բոլոր դաշնակիցների պարտականությունը կլինի անդադար շարունակել այս պատմական պայքարը: Զոհերի հիշատակը, նրանց ժառանգների պատիվը, արդարության ու ճշմարտության հիմնարար սկզբունքները պահանջում են, որ երբեք չդադարեցվի այդ պայքարը՝ անկախ քաղաքական հանգամանքներից կամ հանդիպած խոչընդոտներից։
Մենք նաև կոչ ենք անում հայկական սփյուռքին և հայ ժողովրդի բարեկամներին մնալ միասնական և զգոն՝ ընդդեմ ռևիզիոնիզմի (հաստատված փաստերի վերանայման) կամ մեր ընդհանուր գործը մղող հիմնարար արժեքներից հրաժարվելու ցանկացած փորձի։ Զոհերի հիշատակը, նրանց ժառանգների արժանապատվությունը և պատմության դասերը չեն կարող զոհաբերվել կարճաժամկետ շահերի անվան տակ»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հունվարի 24-ին Ցյուրիխում հայ համայնքի հետ հանդիպմանը Փաշինյանը, խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին, ասել էր, որ դեռ պետք է հասկանանք ինչ է եղել և ինչու։

30 Январь 2025 - 07:39 AMT
Совет армянских и проармянских объединений Швейцарии (CAAS) призвал премьер-министра Никола Пашиняна пояснить его заявления, сделанные 24 января в Цюрихе.
Совет выразил глубокую обеспокоенность в связи с высказываниями, прозвучавшими от Пашиняна во время встречи с представителями швейцарско-армянской общины.
«Эти заявления, которые мы считаем спорными, подрывают память о Геноциде армян и вызывают серьезные вопросы о приверженности правительства Армении полному осознанию этого преступления против человечности и его международному признанию.
Более полувека признание Геноцида армян является приоритетом для потомков жертв и организаций, борющихся за историческую справедливость. Как армянская диаспора Швейцарии, мы убеждены, что приуменьшение или пересмотр этой признанности противоречит ожиданиям мирового армянства», — говорится в заявлении.
Совет подчеркнул, что международное признание Геноцида армян основано на неопровержимых исторических фактах, подтвержденных сотнями исследователей, академическими учреждениями и рядом государств, включая Швейцарию, которая официально признала Геноцид армян в 2003 году на уровне Национального совета. Прежде всего, само государство Армения признало Геноцид. Также отмечается, что борьба за признание этого преступления выходит за рамки политических разделений и направлена на достижение универсальной справедливости.
CAAS призвал правительство Армении и его представителей выполнить свои обязательства.
«Признание Геноцида армян не должно становиться предметом политических или дипломатических компромиссов, и тем более не должно позволять оппонентам использовать подобные заявления в целях отрицания. Мы призываем премьер-министра разъяснить свои слова и недвусмысленно подтвердить приверженность международному признанию Геноцида армян.
Если правительство Армении продолжит отходить от борьбы за международное признание Геноцида, CAAS, армянская диаспора и все союзники этого дела продолжат этот исторический путь. Память жертв, честь их потомков, а также принципы справедливости и истины требуют, чтобы эта борьба не прекращалась, независимо от политической конъюнктуры или возникающих препятствий.
Мы также призываем армянскую диаспору и друзей армянского народа сохранять единство и бдительность против любых попыток ревизионизма (пересмотра устоявшихся фактов) или отказа от фундаментальных ценностей, которые движут нашим общим делом. Память жертв, достоинство их потомков и уроки истории не могут быть принесены в жертву сиюминутным интересам», — говорится в заявлении.
24 января, на встрече с армянской общиной в Цюрихе, Пашинян, говоря о Геноциде армян, заявил, что «нам еще предстоит понять, что произошло и почему».