Շվեյցարիայի Հայկական և հայամետ միությունների խորհուրդը (CAAS) կոչ է արել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին պարզաբանել հունվարի 24-ին Ցյուրիխում արված իր հայտարարությունները։
Խորհուրդն իր խորը մտահոգությունն է հայտնել շվեյցարահայ համայնքի տարբեր ոլորտներում ներգրավված անդամների հետ վերջին հանդիպման ժամանակ Փաշինյանի արած հայտարարությունների կապակցությամբ։
«Այս հայտարարությունները, որոնք մենք համարում ենք վիճահարույց, վարկաբեկում են Հայոց ցեղասպանության հիշատակը և օրինաչափ հարցեր են առաջացնում մարդկության դեմ այս հանցագործության ամբողջական ըմբռնման և դրա միջազգային ճանաչման Հայաստանի կառավարության հանձնառության վերաբերյալ:
Ավելի քան կես դար Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը առաջնահերթություն է եղել զոհերի ժառանգների և հանուն պատմական արդարության գործող կազմակերպությունների համար։ Որպես Շվեյցարիայի հայկական սփյուռք՝ մենք կարծում ենք, որ այս ճանաչման կարևորությունը թերագնահատելը կամ հարաբերականացումը հակասում են աշխարհասփյուռ հայ համայնքի ակնկալիքներին»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը հիմնված է անվիճելի պատմական փաստերի վրա, որոնք հաստատվել են հարյուրավոր հետազոտողների, ակադեմիական հաստատությունների և մի շարք պետությունների կողմից, այդ թվում՝ Շվեյցարիայի, որը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 2003 թվականին իր Ազգային խորհրդի մակարդակով, բայց ամենակարևորը՝ հենց Հայաստանի Հանրապետության կողմից։ Նշվում է նաև, որ ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված այս պայքարը վեր է քաղաքական բաժանումներից և համընդհանուր արդարություն է հետապնդում:
CAAS-ը կոչ է անում Հայաստանի կառավարությանը և նրա ներկայացուցիչներին կատարել իրենց պարտականությունները:
«Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը երբեք չպետք է վտանգի ենթարկվի քաղաքական կամ դիվանագիտական նկատառումներով, և չպետք է թույլ տա հայ ազգի հակառակորդներին շահարկել նման հայտարարությունները ժխտողական նպատակներով։ Մենք կոչ ենք անում վարչապետին պարզաբանել իր արտահայտությունները և միանշանակ վերահաստատել իր հավատարմությունը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը։
Եթե Հայաստանի կառավարությունը շարունակի հրաժարվել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար պայքարից, CAAS-ի, ընդհանրապես Սփյուռքի և այս գործի բոլոր դաշնակիցների պարտականությունը կլինի անդադար շարունակել այս պատմական պայքարը: Զոհերի հիշատակը, նրանց ժառանգների պատիվը, արդարության ու ճշմարտության հիմնարար սկզբունքները պահանջում են, որ երբեք չդադարեցվի այդ պայքարը՝ անկախ քաղաքական հանգամանքներից կամ հանդիպած խոչընդոտներից։
Մենք նաև կոչ ենք անում հայկական սփյուռքին և հայ ժողովրդի բարեկամներին մնալ միասնական և զգոն՝ ընդդեմ ռևիզիոնիզմի (հաստատված փաստերի վերանայման) կամ մեր ընդհանուր գործը մղող հիմնարար արժեքներից հրաժարվելու ցանկացած փորձի։ Զոհերի հիշատակը, նրանց ժառանգների արժանապատվությունը և պատմության դասերը չեն կարող զոհաբերվել կարճաժամկետ շահերի անվան տակ»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հունվարի 24-ին Ցյուրիխում հայ համայնքի հետ հանդիպմանը Փաշինյանը, խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին, ասել էր, որ դեռ պետք է հասկանանք ինչ է եղել և ինչու։

The Council of Armenian and Armenian-Friendly Associations of Switzerland (CAAS) has called on Prime Minister Nikol Pashinyan to clarify his remarks made on January 24 in Zurich.
The council expressed deep concern regarding statements made by Pashinyan during a meeting with members of the Swiss-Armenian community.
“These remarks, which we consider controversial, undermine the memory of the Armenian Genocide and raise legitimate questions about the Armenian government’s commitment to a full understanding and international recognition of this crime against humanity.
For over half a century, the recognition of the Armenian Genocide has been a priority for the descendants of the victims and for organizations advocating for historical justice. As the Armenian diaspora in Switzerland, we believe that downplaying or relativizing this recognition contradicts the expectations of the global Armenian community,” the statement read.
The council emphasized that the international recognition of the Armenian Genocide is based on indisputable historical facts, confirmed by hundreds of researchers, academic institutions, and numerous states—including Switzerland, which officially recognized the genocide in 2003 at the level of its National Council. Most importantly, Armenia itself has officially acknowledged the genocide. The statement also stressed that the struggle for genocide recognition transcends political divisions and is a pursuit of universal justice.
CAAS called on the Armenian government and its representatives to fulfill their obligations.
“The recognition of the Armenian Genocide should never be compromised for political or diplomatic considerations, nor should it allow adversaries to manipulate such statements for denialist purposes. We urge the Prime Minister to clarify his remarks and unequivocally reaffirm his commitment to the international recognition of the Armenian Genocide.
If the Armenian government continues to withdraw from the fight for genocide recognition, CAAS, the broader Diaspora, and all allies of this cause will persist in this historical struggle. The memory of the victims, the honor of their descendants, and the fundamental principles of justice and truth demand that this fight never ceases, regardless of political circumstances or obstacles.
We also call on the Armenian Diaspora and Armenia’s friends to remain united and vigilant against any attempt at revisionism (the rewriting of established facts) or abandonment of the fundamental values guiding our common cause. The memory of the victims, the dignity of their descendants, and the lessons of history must not be sacrificed for short-term interests,” the statement concluded.
On January 24, during a meeting with the Armenian community in Zurich, Pashinyan stated that “we still need to understand what happened and why” when referring to the Armenian Genocide.