100–ից ավելի մշակութային գործիչհանդես է եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ կոչ անելով բոյկոտել Երևանում տրանսպորտի ուղեվարձի բարձրացումը։ Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Սամվել Հարոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է մշակույթի ոլորտի հայտնի գործիչների հայտարարությունը և նրանց ցուցակը։
Հայտարարությունը ստորագրել են մշակույթի 100-ից ավելիգործիչ, այդ թվում՝ կոմպոզիտորներ Մարտին Վարդազարյանը, Երվանդ Երզնկյանը, երգիչ Ներսիկ Իսպիրյանը, բեմադրիչ Արթուր Սահակյանը, գրականագետ Կարո Վարդանյանը, Կոմպոզիտորների միության նախագահ Արամ Սաթյանը, ռեժիսոր Ժիրայր Դադասյանը, դերասան Արսինե Նավասարդյանը, կոմիտասագետ Արթուր Շահնազարյանը, երգիչ Արամո (Արամ Գևորգյանը), քանոնահարուհի Հասմիկ Լեյլոյանը, երգահան Սասուն Պասկեվիչյանը և ուրիշներ։
«Հարգելի՛ հայրենակիցներ, Հայաստանի իշխանությունների որոշումների հետևանքով ՀՀ քաղաքացիների համար սոցիալական լուրջ խնդիրներ են առաջացել։ Կտրուկ աճել է գույքահարկը, կրկնակի բարձրացել է շրջանառության հարկի չափը, մինչև 300 դրամ թանկացնում են Երևանի քաղաքային տրանսպորտը, մայրաքաղաքում ավելացել է աղբահանության վճարը, չնայած դատարանի կայացրած վճռին՝ կարմիր գծերով ավտոկայանատեղիների գները շարունակում են բարձր մնալ, մարդկանց ստիպում են եկամուտներ հայտարարագրել, ինչը լրացուցիչ ֆինանսական բեռ է և անընդունելի։ Եթե այս ամենին ավելացնենք այն, որ առաջին անհրաժեշտության ապրանքները թանկ են և անհասանելի շատ քաղաքացիների համար, ապա սոցիալական ճգնաժամի պատկերը կհստակվի։
Մենք՝ ստորագրյալներս, կոչ ենք անում միասնաբար պայքարել այս հակասոցիալական որոշումների դեմ։ Մասնավորապես՝ խոսքը վերաբերում է քաղաքային տրանսպորտին։ Պետք է փետրվարի 1-ից բոյկոտել տրանսպորտի թանկացումը՝ չգնելով թանկարժեք փաթեթները և չվճարելով ուղեվարձի գումարը, մինչև այս որոշումը չվերանայվի»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայտարարությունը բաց է նոր միացողների համար։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է, որ փետրվարի 1-ից Երևանում գործելու է նոր ուղևորատոմս, որի արժեքը կկազմի 150 դրամ մեկ ուղևորության համար։ Այն գործելու է 2025 թվականին։ Նա հավելել է, որ հաջորդ տարիներին գինը կարող է բարձրանալ առավելագույնը 10 դրամով՝ յուրաքանչյուր տարվա համար։ Ավելի վաղ Ավինյանը պնդել էր, որ առանց նոր սակագների հնարավոր չէ ապահովել տրանսպորտի կայուն և որակյալ աշխատանքը՝ հավելելով, որ հետքայլ չի լինելու և փետրվարի 1-ից հանրային տրանսպորտը կգործի նոր սակագներով։
«Մայր Հայաստան» խմբակցությունն ու նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանի թիմը բողոքում են տրանսպորտի թանկացման դեմ։ Նրանք առաջարկում են նոր սակագնային փաթեթները պահպանելու հետ միասին հնարավորություն տալ ուղևորներին նաև մեկ ուղղության համար վճարել 100 դրամ։ Մարությանը կոչ է արել փետրվարի 1–ից բոյկոտել ուղեվարձի թանկացումը՝ 100 դրամ վճարել և իջնել։

Over 100 cultural figures have signed a joint statement urging people to boycott the public transport fare increase in Yerevan. Samvel Haroyan, secretary of the "Mother Armenia" faction in the Yerevan City Council, published the statement and the list of signatories on his Facebook page.
The statement was signed by over 100 figures from Armenia’s cultural sphere, including composers Martin Vardazaryan and Yervand Yerznkyan, singer Nersik Ispiryan, director Arthur Sahakyan, literary critic Karo Vardanyan, Union of Composers President Aram Satyan, director Zhirayr Dadayan, actress Arsine Navasardyan, Komitas expert Arthur Shahnazaryan, singer Aramo (Aram Gevorgyan), qanun player Hasmik Leyloyan, songwriter Sasun Paskevichyan, and others.
"Dear compatriots, due to decisions made by the Armenian authorities, citizens are facing serious social problems. Property tax has increased sharply, turnover tax has doubled, public transport fares in Yerevan are set to rise to 300 drams, garbage collection fees have gone up, and despite a court ruling, parking fees in ‘red zones’ remain high. People are also being forced to declare their income, adding another financial burden. Coupled with rising prices on essential goods, the social crisis is deepening.
We, the undersigned, call for a united fight against these anti-social measures, particularly the public transport fare hike. Starting February 1, we must boycott the fare increase by refusing to buy the new fare packages and not paying the increased price until the decision is reversed," the statement reads.
The petition remains open for new signatories.
Yerevan Mayor Tigran Avinyan announced that a new ticketing system will take effect on February 1, with fares set at 150 drams per ride, increasing by a maximum of 10 drams annually until 2025. Avinyan insists that fare adjustments are necessary to ensure stable and quality transport services, emphasizing that there will be no rollback on the decision. The "Mother Armenia" faction and former Mayor Hayk Marutyan’s team oppose the fare hike, proposing an alternative that would allow passengers to pay 100 drams for a single trip. Marutyan has called on citizens to protest the increase by paying only 100 drams and exiting the vehicle from February 1 onward.