ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Մերի Գալստյանի և Արուսյակ Մանավազյանի հեղինակությամբ շրջանառության մեջ է դրվել «Կենդանիների նկատմամբ պատասխանատու վերաբերմունքի մասին» և հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը։
Հունվարի 29-ին, Մերի Գալստյանի նախաձեռնությամբ, խորհրդարանում տեղի է ունեցել քննարկում, որի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի դեպքերի պատշաճ արձանագրման, քննության իրականացման և մինչդատական ու դատական փուլերում գործերի վարման արդյունավետության ապահովման հարցերին։ Քննարկմանը մասնակցել են օրենսդիր մարմնի, ՀՀ գլխավոր դատախազության, ՆԳ նախարարության և Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչներ։
Մերի Գալստյանը նշել է, որ կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի դեպքերի քննության վերաբերյալ հաճախ ահազանգում են ինչպես քաղաքացիները, այնպես էլ կենդանիների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող հասարակական կազմակերպությունները։ Պատգամավորը կարևորել է իրավապահ մարմինների առավել ուշադիր մոտեցումը, քանի որ կենդանիների դեմ իրականացվող դաժան գործողությունները կարող են կապ ունենալ հանրային անվտանգության հետ։
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանի տեղեկացմամբ, 2024 թվականի ընթացքում արձանագրվել է կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի 41 դեպք, որոնցից 10-ի վարույթը կարճվել է, 3 գործ ուղարկվել է դատարան, իսկ 28-ի նախաքննությունը շարունակվում է։ «Արձանագրված 41 դեպքերից հասարակական հնչեղություն ունեցող Արարատի մարզում տեղի ունեցած դեպքին վերաբերող գործը 2025 թվականի հունվարի 7-ին մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան»,- նշել է Այվազյանը։
Քննարկման մասնակիցները կարևորել են հարցերի ու խնդիրների հստակ ձևակերպումը։ Նրանք ընդգծել են հանրության հետ ակտիվ հաղորդակցության անհրաժեշտությունը՝ շեշտելով, որ օրենքի ընդունումը կստեղծի ավելի հստակ իրավական դաշտ։
Նախագծերի ընդունման և կյանքի կոչման արդյունքում ակնկալվում է նվազեցնել կենդանիների նկատմամբ դաժան ու անպատասխանատու վերաբերմունքի դեպքերը՝ ապահովելով դրանց բարեկեցությունն ու պաշտպանվածությունը։

В Национальном собрании Армении представлен пакет законопроектов о «Ответственном отношении к животным», инициированный депутатами фракции «Гражданский договор» Мери Галстян и Арусяк Манавазян.
29 января по инициативе Мери Галстян в парламенте состоялось обсуждение, посвященное вопросам фиксации случаев жестокого обращения с животными, проведения расследований и обеспечения эффективности правоприменения на досудебных и судебных этапах. В обсуждении приняли участие представители законодательного органа, Генеральной прокуратуры, Министерства внутренних дел и Следственного комитета.
Галстян отметила, что граждане и зоозащитные организации часто обращаются с жалобами на жестокое обращение с животными. По ее словам, правоохранительным органам следует уделять этому больше внимания, поскольку подобные преступления могут быть связаны с угрозами общественной безопасности.
По данным заместителя председателя Следственного комитета Арсена Айвазяна, в 2024 году было зарегистрировано 41 преступление против животных. Из них 10 дел были прекращены, 3 направлены в суд, а по 28 продолжается предварительное следствие. «Одно из самых резонансных дел, произошедшее в Араратской области, 7 января 2025 года было передано в суд с обвинительным заключением», — сообщил Айвазян.
Участники обсуждения подчеркнули необходимость четкого формулирования проблем и активного взаимодействия с общественностью. Они отметили, что принятие законопроекта создаст более ясную правовую основу.
Ожидается, что реализация законопроекта позволит сократить случаи жестокого обращения с животными и обеспечить их защиту и благополучие.