Մոսկվայի զինդատարանը 7 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել 18–ամյա Գագիկ Գրիգորյանին Կուրսկից, որն անցնում է զինվորականի սպանության նախապատրաստման գործով։
2-րդ Արևմտյան շրջանի ռազմական դատարանի դատավոր Ռոման Կիֆորենկոն «Ձախ սոցիալիստական գործողություն» շարժման 18-ամյա ակտիվիստ Գագիկ Գրիգորյանին դատապարտել է յոթ տարվա ազատազրկման և 40 հազար ռուբլու չափով տուգանքի, հայտնում է «Մեդիազոնա»–ն։
Դատավարությունը տեղի է ունեցել փակ ռեժիմով, ուստի անհայտ է, թե ինչ ժամկետ էր պահանջում դատախազությունը Գրիգորյանի համար՝ լսումների փուլն անցել է առանց ունկնդիրների և լրագրողների:
Կուրսկից 18-ամյա ակտիվիստը մեղադրվել է քրեական օրենսգրքի հինգ հոդվածներով՝ պետական դավաճանություն (ՌԴ քրեական օրենսգրքի 275-րդ հոդված), ահաբեկչության նախապատրաստում (30-րդ հոդվածի 1-ին մաս, 205-րդ հոդվածի 2-րդ մաս), ահաբեկչական համայնքի մասնակցություն (205.4-րդ հոդվածի 2-րդ մաս), պայթուցիկ նյութերի պահպանում (222.1-րդ հոդվածի 4-րդ մաս) և պայթուցիկ սարքի մաքսանենգություն (226.1-րդ հոդվածի 3-րդ մաս):
Գրիգորյանը կալանավայրից իր նամակներից մեկում գրել է, որ իրեն մեղադրել են «ռուսական բանակի փոխգնդապետի լիկվիդացիայի նախապատրաստման մեջ»:

Судья 2-го Западного окружного военного суда Роман Кифоренко приговорил 18-летнего активиста движения «Левое социалистическое действие» Гагика Григоряна к семи годам колонии по делу о подготовке убийства военного., сообщает «Медиазонa».
Григоряну также присудили штраф 40 тысяч рублей.
Процесс шел в закрытом режиме, поэтому неизвестно, к какому сроку Григоряна просила приговорить прокуратура — стадия прений прошла без слушателей и журналистов.
18-летний активист из Курска был обвинен по пяти статьям уголовного кодекса: государственная измена (статья 275 УК), приготовление к теракту (часть 1 статьи 30, часть 2 статьи 205 УК), участие в террористическом сообществе (часть 2 статьи 205.4 УК), хранение взрывчатки (часть 4 статьи 222.1 УК) и контрабанда взрывного устройства (часть 3 статьи 226.1 УК). Сам Григорян в одном из писем из СИЗО писал, что его обвинили «в подготовке ликвидации подполковника российской армии».
Судья Кифоренко постановил оправдать Григоряна по статье о контрабанде взрывного устройства, но признать виновным по всем остальным обвинениям.
Участники «ЛевСД» сообщили о пропаже тогда еще 17-летнего одиннадцатиклассника Григоряна в октябре 2023 года. Тогда же его внесли в реестр Росфинмониторинга как обвиняемого по террористической статье.