Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոճորիշվիլին, իր հայ գործընկեր Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, հայտարարել է, որ հայ-վրացական կապերը հասել են ռազմավարական գործընկերության մակարդակի։
Նա խոսել է նաև «Ռուսաստանից եկող մարտահրավերների» մասին, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Ռուսաստանն օկուպացրել է Վրաստանի որոշ շրջաններ, և պետք է նշեմ այն մարտահրավերները, որոնք առաջ են գալիս այդ իրավիճակով պայմանավորված՝ հումանիտար, տնտեսական խնդիրներ ու սոցիալական ծանր պայմաններ։ Սա շարունակում է մնալ ծանր խնդիր Վրաստանի համար»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Վրաստանն ու Հայաստանը փոխադարձ հարգանքով են վերաբերվում միմյանց տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը, ինչը կշարունակվի նաև ապագայում՝ թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ ձևաչափերում։
Նա ընդգծել է, որ ՀՀ և Վրաստանի երկրների ռազմավարական հարաբերությունները հիմնված են դարավոր բարեկամության և սերտ համագործակցության վրա, իսկ երկու ժողովուրդների միջև առկա ամուր կապերն ապահովում են համագործակցության զարգացման լայն հնարավորություններ։
«Հայաստանը մեր լավագույն 10 տնտեսական գործընկերներից է, սա շատ կարևոր է մեզ համար։ Կան հնարավորություններ, տնտեսական կապերն առվելի զարգացնելու համար։ Մենք տեսնում ենք շատ մեծ է միտումը զբոսաշրջության ոլորտում, մենք տեսնում ենք, որ վազմաթիվ հայեր են այցելում Վրաստան»,- ասել է Մակա Բոճորիշվիլին։
Վրացի պաշտոնյան նշել է, որ Միրզոյանի հետ քննարկել են երկու երկրների միջև տրանսպորտային, զբոսաշրջային և տնտեսական համագործակցության ընթացիկ վիճակը և այն խորացնելու ուղիները։
Նրա խոսքով՝ այդ թեմաներն ընդգրկված են նաև Երևանի միջկառավարական նիստի օրակարգում, որը կանցկացվի երկու երկրների վարչապետների նախագահությամբ։
«Խոսել ենք տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության մասին։ Վրաստանը տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն տեսնելու անկեղծ ցանկություն ունի, և պատրաստակամ ենք անելու այն ամենը՝ հասնելու այդ նպատակին»,- նշել է նա։
Հունվարի 30-ին աշխատանքային այցով Հայաստանի կժամանի նաև Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի գլխավորած պատվիրակությունը։

30 Январь 2025 - 09:01 AMT
Министр иностранных дел Грузии Мака Бочоришвили, выступая на совместной пресс-конференции с главой МИД Армении Араратом Мирзояном, заявила, что отношения между Грузией и Арменией достигли уровня стратегического партнерства.
Она также затронула тему «вызовов, исходящих от России», сообщает Panorama.am .
«Россия оккупировала часть территории Грузии, и необходимо отметить вызовы, возникающие в связи с этой ситуацией – гуманитарные, экономические и социальные проблемы. Это остается серьезной проблемой для Грузии», – сказала она, добавив, что Грузия и Армения уважают территориальную целостность и суверенитет друг друга, и этот принцип сохранится как в двустороннем, так и в многостороннем формате.
Бочоришвили подчеркнула, что стратегические отношения между Грузией и Арменией основаны на многовековой дружбе и тесном сотрудничестве. Крепкие исторические связи между двумя народами создают широкие возможности для дальнейшего взаимодействия.
«Армения входит в топ-10 наших экономических партнеров, что для нас очень важно. Есть значительный потенциал для расширения экономических связей. Мы наблюдаем рост туристического потока, многие армяне посещают Грузию», – отметила она.
Грузинский министр сообщила, что вместе с Мирзояном обсудила вопросы транспортного, туристического и экономического сотрудничества между странами и пути их углубления.
По ее словам, эти темы включены в повестку предстоящего межправительственного заседания в Ереване, которое пройдет под председательством премьер-министров двух стран.
«Мы говорили о мире и стабильности в регионе. Грузия искренне стремится к устойчивому миру в регионе и готова сделать все необходимое для достижения этой цели», – добавила она.
30 января с рабочим визитом в Армению также прибудет делегация во главе с премьер-министром Грузии Ираклием Кобахидзе.