Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոճորիշվիլին, իր հայ գործընկեր Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, հայտարարել է, որ հայ-վրացական կապերը հասել են ռազմավարական գործընկերության մակարդակի։
Նա խոսել է նաև «Ռուսաստանից եկող մարտահրավերների» մասին, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Ռուսաստանն օկուպացրել է Վրաստանի որոշ շրջաններ, և պետք է նշեմ այն մարտահրավերները, որոնք առաջ են գալիս այդ իրավիճակով պայմանավորված՝ հումանիտար, տնտեսական խնդիրներ ու սոցիալական ծանր պայմաններ։ Սա շարունակում է մնալ ծանր խնդիր Վրաստանի համար»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Վրաստանն ու Հայաստանը փոխադարձ հարգանքով են վերաբերվում միմյանց տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը, ինչը կշարունակվի նաև ապագայում՝ թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ ձևաչափերում։
Նա ընդգծել է, որ ՀՀ և Վրաստանի երկրների ռազմավարական հարաբերությունները հիմնված են դարավոր բարեկամության և սերտ համագործակցության վրա, իսկ երկու ժողովուրդների միջև առկա ամուր կապերն ապահովում են համագործակցության զարգացման լայն հնարավորություններ։
«Հայաստանը մեր լավագույն 10 տնտեսական գործընկերներից է, սա շատ կարևոր է մեզ համար։ Կան հնարավորություններ, տնտեսական կապերն առվելի զարգացնելու համար։ Մենք տեսնում ենք շատ մեծ է միտումը զբոսաշրջության ոլորտում, մենք տեսնում ենք, որ վազմաթիվ հայեր են այցելում Վրաստան»,- ասել է Մակա Բոճորիշվիլին։
Վրացի պաշտոնյան նշել է, որ Միրզոյանի հետ քննարկել են երկու երկրների միջև տրանսպորտային, զբոսաշրջային և տնտեսական համագործակցության ընթացիկ վիճակը և այն խորացնելու ուղիները։
Նրա խոսքով՝ այդ թեմաներն ընդգրկված են նաև Երևանի միջկառավարական նիստի օրակարգում, որը կանցկացվի երկու երկրների վարչապետների նախագահությամբ։
«Խոսել ենք տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության մասին։ Վրաստանը տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն տեսնելու անկեղծ ցանկություն ունի, և պատրաստակամ ենք անելու այն ամենը՝ հասնելու այդ նպատակին»,- նշել է նա։
Հունվարի 30-ին աշխատանքային այցով Հայաստանի կժամանի նաև Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի գլխավորած պատվիրակությունը։

Georgian Foreign Minister Maka Bochorishvili, speaking at a joint press conference with her Armenian counterpart Ararat Mirzoyan, stated that Georgia-Armenia relations have reached the level of strategic partnership.
She also addressed "challenges posed by Russia", Panorama.am reports.
"Russia has occupied parts of Georgia, and we must acknowledge the challenges arising from this situation—humanitarian, economic, and social difficulties. This remains a serious issue for Georgia," she said, adding that Georgia and Armenia respect each other's territorial integrity and sovereignty, a principle that will continue both bilaterally and in multilateral formats.
Bochorishvili emphasized that the strategic ties between Georgia and Armenia are built on centuries-old friendship and close cooperation. The strong historical bonds between the two nations provide broad opportunities for further collaboration.
"Armenia is among our top 10 economic partners, which is very important to us. There are significant opportunities to expand economic ties. We see a growing trend in tourism, with many Armenians visiting Georgia," she stated.
The Georgian minister said she and Mirzoyan discussed transport, tourism, and economic cooperation between their countries and ways to deepen these connections.
According to Bochorishvili, these topics are also on the agenda of the upcoming intergovernmental session in Yerevan, which will be chaired by the prime ministers of both nations.
"We discussed peace and stability in the region. Georgia sincerely wishes to see lasting peace in the region, and we are ready to do everything necessary to achieve that goal," she added.
On January 30, a delegation led by Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze is also set to visit Armenia on a working trip.