ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Երևանում Վրաստանի արտգործնախարար Մակա Բոճորիշվիլիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ Հայաստանը լիովին աջակցում է տրանսպորտային ուղիների վերագործարկմանը և այս ուղղությամբ հանդես է եկել կառուցողական առաջարկներով, որոնք ներկայացվել են Ադրբեջանին, և սպասում է Բաքվի դրական արձագանքին։
Նա նաև ասել է, որ հայկական կողմը պատրաստ է Բաքվի հետ քննարկել տարանցման պարզեցված մեխանիզմները, գրում է «Փաստինֆոն»։
«Բնականաբար, հասկանալով, որ 21-րդ դարը լոգիստիկաների հեշտացումների ու պարզեցումների դար է՝ մենք ևս Ադրբեջանի հետ, երբ կամ եթե ապաշրջափակվենք, տեսնում ենք պարզեցված ընթացակարգեր, որոնք կարող են կիրառվել, դրանից մենք և Ադրբեջանը կարող ենք շահել»,–ասել է նա։
Միրզոյանը հավելել է, որ ապաշրջափակումը օգտակար կլինի նաև Վրաստանի համար։
«Մենք վստահ ենք, որ այն պայմաններով և ձևով, որ մենք տեսնում ենք այդ ապաշրջափակումը՝ այն իրականում մեծ տնտեսական, և ոչ միայն տնտեսական, օգուտներ կբերի ամբողջ տարածաշրջանին՝ Հայաստանին, Ադրբեջանին և, իհարկե, Վրաստանին։
Մեծ հաշվով մեր մոտեցումներն արտացոլված են «Խաղաղության խաչմերուկում», որտեղ հիմնարար սկզբունքներ կան՝ երկրների տարածքային ամբողջականություն, երկրների սուվերենություն՝ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների նկատմամբ, երկրների ազգային օրենսդրությունների կիրառումը՝ իրենց հատվածների վրա»,–ասել է Միրզոյանը։
Հունվարի 30-ին աշխատանքային այցով Հայաստանի կժամանի նաև Վրաստանի վարչապետԻրակլի Կոբախիձեի գլխավորած պատվիրակությունը։ Նախ տեղի կունենա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրակլի Կոբախիձեի առանձնազրույցը, այնուհետև երկու երկրների վարչապետների գլխավորությամբ կկայանա Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с главой МИД Грузии Макой Бочоришвили в Ереване подчеркнул, что Армения поддерживает восстановление транспортных маршрутов и уже представила конструктивные предложения Азербайджану, ожидая его реакции.
Он также заявил, что армянская сторона готова обсудить с Баку упрощенные механизмы транзита, сообщает «Пастинфо».
«Понимая, что XXI век — это эпоха логистических упрощений и оптимизации, мы также рассматриваем возможность внедрения упрощенных процедур с Азербайджаном, если или когда пути будут разблокированы. От этого выиграют и Армения, и Азербайджан», — отметил Мирзоян.
Он добавил, что восстановление транспортных маршрутов принесет пользу и Грузии.
*«Мы уверены, что в тех условиях и формате, которые мы предлагаем, разблокировка принесет значительные экономические и не только экономические выгоды всему региону — Армении, Азербайджану и, конечно же, Грузии.
В целом наши подходы отражены в инициативе «Перекресток мира», которая основана на фундаментальных принципах: территориальная целостность государств, национальный суверенитет над транспортной инфраструктурой и применение национального законодательства на своих территориях»*, — подчеркнул министр.
30 января с рабочим визитом в Армению прибудет премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе и сопровождающая его делегация. Запланирована личная встреча премьеров Никола Пашиняна и Ираклия Кобахидзе, после которой состоится заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией.