ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Սերդյուկովը հայտարարել է, որ լարվածության աճն Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանում մնում է աննախադեպ, պահպանվում է անկայունությունը Կովկասի տարածաշրջանում։
Նա հավելել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացն ու խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստումը շարունակում են մնալ Հարավային Կովկասում անկայունության վերացման կարևորագույն բաղադրիչներից մեկը, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
«Տարածաշրջանում լարվածության պատճառ են դառնում Արևմտյան երկրների փորձերը՝ ամրապնդելու իրենց ազդեցությունը Հարավային Կովկասում», — նշել է շտաբի պետը։
Բացի այդ, նա հավելել է, որ իրավիճակի վրա զգալի ազդեցություն է ունենում Մերձավոր Արևելքում աճող լարվածությունը, ինչպես նաև ահաբեկչության տարածման վտանգը։ Նրա խոսքով՝ «Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում, չնայած Աֆղանստանում նկատվող որոշ դրական փոփոխություններին, անկայունության հիմնական աղբյուրն անդամ պետություններին սպառնացող վտանգներն են, այդ թվում՝ ռադիկալ գաղափարախոսության, ահաբեկչության և թմրանյութերի անօրինական շրջանառության տարածումը»։
Խոսելով Արևելյան Եվրոպայի մասին՝ նա ասել է, որ ՆԱՏՕ-ի ռազմական ներկայությունն ուժեղանում է Ռուսաստանի և Բելառուսի սահմաններին։
«Այս ամենը վկայում է այն մասին, որ գլոբալ աշխարհակարգի խորը և արագ փոփոխությունների պայմաններում ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտու իրավիճակը և դրա փոփոխման դինամիկան պահանջում են մեր մեծ ուշադրությունը և պատրաստակամությունը՝ համապատասխան և արդյունավետ արձագանքելու համար»,–ասել է Սերդյուկովը։

30 Январь 2025 - 11:33 AMT
Начальник Объединенного штаба ОДКБ, генерал-полковник Андрей Сердюков, заявил, что рост напряженности в Восточной Европе остается беспрецедентным, а нестабильность в регионе Кавказа сохраняется.
Он добавил, что процесс делимитации между Арменией и Азербайджаном, а также подготовка мирного договора продолжают оставаться одними из ключевых компонентов в устранении нестабильности на Южном Кавказе, сообщает ТАСС.
«Попытки западных стран усилить свое влияние на Южном Кавказе становятся причиной напряженности в регионе», — отметил начальник штаба.
Кроме того, он упомянул, что растущая напряженность на Ближнем Востоке, а также угроза терроризма, существенно влияют на ситуацию. По его словам, «в Центрально-Азиатском регионе, несмотря на некоторые положительные изменения, наблюдаемые в Афганистане, основными источниками нестабильности являются угрозы для государств-членов, включая распространение радикальной идеологии, терроризма и незаконного оборота наркотиков».
Говоря о Восточной Европе, он сказал, что военное присутствие НАТО усиливается вдоль границ России и Беларуси.
«Все это свидетельствует о том, что в условиях глубоких и быстрых изменений в глобальном мировом порядке ситуация в зоне ответственности ОДКБ и динамика ее изменений требуют нашего пристального внимания и готовности к адекватному и эффективному реагированию», — заявил Сердюков.
16 января МИД Армении объявил, что между Арменией и Азербайджаном достигнута договоренность о новом участке делимитации. Соглашение предусматривает начало работ с северного участка, от точки пересечения границ Армении, Азербайджана и Грузии, и продолжение в южном направлении до границ Армении и Азербайджана с Ираном.