Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում քվեարկության են դրվել ԵՄ ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականության ու ԵՄ ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանական քաղաքականության վերաբերյալ տարեկան զեկույցները, որտեղ անդրադարձ կա նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին։
Զեկույցներում ընդգծվում են երկկողմ համագործակցության դրական զարգացումները։ Փաստաթղթերում ողջունվում է նաև Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի միջոցով Հայաստանին տրամադրված օժանդակությունը և ընդգծվում է ԵՄ դիտորդական առաքելության կարևորությունը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները աջակցություն են հայտնում Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ-ում աշխատանքները սառեցնելու որոշմանը և ընդգծում են Բաքվում պահվող 23 հայ ռազմագերիների ու պատանդների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությունը։
«ԵՄ ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականության ու ԵՄ ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանական քաղաքականության վերաբերյալ տարեկան զեկույցները կարևորություն են տալիս նաև արցախահայության վերադարձին իրենց տներ»,–ասվում է զեկույցում։
Զեկույցներում նաև նշվում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը պետք է համապատասխանեցվի Ալմաթիի հռչակագրին։ Միևնույն ժամանակ, ԵԽ պատգամավորները կոչ են անում դադարեցնել Ադրբեջանի հետ ԵՄ-ի էներգետիկ համագործակցության հուշագիրը և ԵՄ անդամ երկրներին հորդորում են դադարեցնել Ադրբեջանին տրամադրվող տեխնիկական, անվտանգային ու ֆինանսական աջակցությունը։
Փաստաթղթերում նաև ընդգծվում է, որ ԵՄ-ն պետք է դառնա ավելի ինքնուրույն և համախմբված ուժ՝ դիմակայելու գլոբալ մարտահրավերներին։ ԵԽ պատգամավորները շեշտում են, որ «պատերազմները, էներգետիկ ու հումանիտար ճգնաժամերը պահանջում են ավելի համարձակ և հետևողական արտաքին քաղաքականություն՝ հիմնված ժողովրդավարական արժեքների վրա։»
Զեկույցները նշում են, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները շարունակում են մնալ բարդ, չնայած լարվածության որոշակի նվազմանը։ ԵԽ-ն քննադատել է Անկարայի աջակցությունը ՀԱՄԱՍ-ին և ԵՄ-ին կոչ արել ավելի համընթաց արտաքին քաղաքականություն վարել։

The European Parliament’s Foreign Affairs Committee has voted on the annual reports on the EU’s Common Foreign and Security Policy and Common Security and Defense Policy, which also address Armenia-EU relations.
The reports highlight positive developments in bilateral cooperation and welcome the assistance provided to Armenia through the European Peace Facility. They also emphasize the importance of the EU monitoring mission, Armenpress reports.
European Parliament members support Armenia’s decision to suspend its participation in the CSTO and stress the urgent need for the release of 23 Armenian prisoners of war and hostages held in Baku.
"The annual reports on the EU's Common Foreign and Security Policy and Common Security and Defense Policy also emphasize the importance of the return of Nagorno-Karabakh Armenians to their homes," the documents say.
The documents stress that Armenia-Azerbaijan relations should be settled in accordance with the Alma-Ata Declaration. At the same time, MEPs call for the termination of the EU-Azerbaijan energy cooperation memorandum and urge EU member states to cease providing technical, security, and financial support to Azerbaijan.
The reports also emphasize the need for the EU to become a more autonomous and cohesive force in addressing global challenges. MEPs stress that “wars, energy crises, and humanitarian emergencies demand a bolder and more consistent foreign policy based on democratic values.”
The reports note that relations with Turkey remain complicated despite a slight decrease in tensions. The European Parliament has criticized Ankara’s support for Hamas and urged the EU to adopt a more coordinated foreign policy approach.