Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձենվարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ասուլիսում ասել է, որ Թբիլիսին ու Երևանը երկար տարիների բարեկամական և գործընկերային հարաբերություններ ունեն, որոնք վերաճել են ռազմավարական համագործակցության։
«Աշխարհը լի է մարտահրավերներով: Դրանք հաշվի առնելը խիստ կարևոր է և է՛լ ավելի է ընդգծում սերտ համագործակղության կարևորությունը: Մենք կարող ենք միասին հոգ տանել մեր համատեղ ազգային շահերի պաշտպանության համար»,–ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am –ը։
Նա նշել է, նաև, որ երկու երկրների միջև զարգացումները նաև ազդակիր են համաշխարհային զարգացումների, և մեր համագործակցությունն այս իմաստով կենսական կարևորություն ունի:
Ըստ նրա՝ Հայաստան-Վրաստան գործընկերությունը մեծ կարևորություն ունի տարածաշրջանի անվտանգության, բարգավաճման և կայուն զարգացման առումով։
Կոբախիձեն վերահաստատել է իր երկրի պատրաստակամությունը՝ Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացին աջակցելու, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մենք պատրաստ ենք ձեռնարկել մեր լավագույն ջանքերն այս ասպարեզում նաև հետայսու։ Շատ կարևոր է, որ հարգանք դրսևորենք միմյանց շահերի, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության հանդեպ։ Այս առիթից օգտվելով՝ ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել հայ բարեկամներին՝ մեր տարածքային ամբողջականությունն, անձեռնմխելիությունը և ինքնիշխանությունն ամենաբարձր մակարդակներում պաշտպանելու համար»,-նշել է Վրաստանի վարչապետը։
Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրակլի Կոբախիձեի առանձնազրույցը, այնուհետև երկու երկրների վարչապետների գլխավորությամբ կկայանա Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը։

During a joint press conference with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze highlighted the deep-rooted friendship and partnership between their countries, which, he noted, have grown into a strategic cooperation.
“The world is full of challenges. Acknowledging them is crucial and further underscores the importance of close collaboration. We can jointly protect our shared national interests,” he stated, as reported by http://1lurer.am .
Kobakhidze also noted that developments between the two countries influence global dynamics, making their cooperation vital.
According to him, the Armenia-Georgia partnership plays a key role in ensuring regional security, prosperity, and sustainable development.
The Georgian PM reaffirmed his country’s commitment to supporting the peace process in the South Caucasus, Armenpress reports.
“We are ready to make our best efforts in this area going forward. It is essential to show respect for each other’s interests, sovereignty, and territorial integrity. Taking this opportunity, I would like to thank our Armenian friends for their strong support in defending our territorial integrity, inviolability, and sovereignty at the highest levels,” he stated.
A private meeting was held between Prime Ministers Nikol Pashinyan and Irakli Kobakhidze, followed by a session of the Armenia-Georgia Intergovernmental Commission on Economic Cooperation, chaired by both leaders.