«Ռազմավարական հետազոտությունների անկախ կենտրոն» կազմակերպությունը ֆեյսբուքյան իր էջում մի տեսանյութ է հրապարակել, որտեղ մի խումբ անձինք Հանրապետության հրապարակում ադրբեջաներեն «Ղարաբաղ» են երգել։ Տեսանյութից երևում է, որ այն, հավանաբար, նկարահարանվել է Ամանորի օրերին՝ տեսանելի է հրապարակի տոնական հանդերձանքը։
Նյութը մեծ տարածում է ստացել համացանցում՝ ոմանք գրել են, թե այն հին է, նախորդ տարիներին է նկարահանվել։ Քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ուշադրությունը հրավիրել է Կառավարության շենքի զարդարանքին՝ աստղիկներին, որոնք չկային նախորդ տարիներին։
«Ենթադրում եմ, որ այս ամենի կազմակերպիչը Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններն են, ովքեր, նախ՝ սրանով ցույց տվեցին հայաստանցիներին, որ Հայաստանում որտե՛ղ, ե՛րբ և ի՛նչ ուզենան կանեն… Երկրոդը՝ այս ամենի կազմակերպիչները հաստատեցին ևս մեկ փաստ, որ Հայաստան ժամանող Իրանի ադրբեջանցի (թուրք) ազգությամբ քաղաքացիներից որոշ մասսան Ադրբեջանի գործակալական ցանցի ներկայացուցիչներ են և Բաքվի հրահանգով պատրաստ են ամեն ինչ անել Հայաստանում…»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի ուշ ԱԱԾ–ն հայտարարություն է տարածել այն մասին, որ վերոնշյալ անձինք Իրանի քաղաքացիներ են։
«Հունվարի 30-ի երեկոյան համացանցում տարածված և լայն արձագանք գտած տեսանյութի վերաբերյալ պարզաբանում ենք, որ տեսանյութում պատկերված անձինք իրականում հանդիսանում են Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիներ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ներկայացված են նաև նրանց անուններն ու լուսանկարները։
«Նշված անձինք Հայաստանի Հանրապետությունում են գտնվել 2024թ. դեկտեմբերի 30-ից մինչև ս.թ. հունվարի 3-ը: Ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում զերծ մնալ իրականությանը չհամապատասխանող և չճշտված տեղեկություններ հրապարակելուց և մեկնաբանություններից»,–ասվում է ԱԱԾ հայտարարության մեջ։

The Independent Center for Strategic Studies shared a video on Facebook showing a group of individuals singing "Karabakh" in Azerbaijani at Republic Square. The footage, likely recorded during the New Year celebrations, shows the square decorated with holiday lights.
The video quickly spread online, with some claiming it was from previous years. However, political analyst Gagik Hambaryan pointed out the star-shaped decorations on the Government Building, which were not present in previous years.
"I suspect this was organized by Azerbaijani intelligence, who wanted to show that they can do whatever they want, wherever and whenever they choose in Armenia. Secondly, the organizers demonstrated that some Iranian citizens of Azerbaijani (Turkic) origin traveling to Armenia are part of Baku’s intelligence network and are ready to act on its orders," Hambaryan wrote.
Later, the National Security Service (NSS) issued a statement confirming that the individuals in the video were Iranian citizens.
"The individuals depicted in the widely circulated video from the evening of January 30 are in fact citizens of the Islamic Republic of Iran," the statement read.
The NSS also released their names and photographs.
"These individuals were in Armenia from December 30, 2024, to January 3, 2025. The National Security Service urges the public to refrain from spreading or commenting on unverified or false information," the statement concluded.