«Ռազմավարական հետազոտությունների անկախ կենտրոն» կազմակերպությունը ֆեյսբուքյան իր էջում մի տեսանյութ է հրապարակել, որտեղ մի խումբ անձինք Հանրապետության հրապարակում ադրբեջաներեն «Ղարաբաղ» են երգել։ Տեսանյութից երևում է, որ այն, հավանաբար, նկարահարանվել է Ամանորի օրերին՝ տեսանելի է հրապարակի տոնական հանդերձանքը։
Նյութը մեծ տարածում է ստացել համացանցում՝ ոմանք գրել են, թե այն հին է, նախորդ տարիներին է նկարահանվել։ Քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ուշադրությունը հրավիրել է Կառավարության շենքի զարդարանքին՝ աստղիկներին, որոնք չկային նախորդ տարիներին։
«Ենթադրում եմ, որ այս ամենի կազմակերպիչը Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններն են, ովքեր, նախ՝ սրանով ցույց տվեցին հայաստանցիներին, որ Հայաստանում որտե՛ղ, ե՛րբ և ի՛նչ ուզենան կանեն… Երկրոդը՝ այս ամենի կազմակերպիչները հաստատեցին ևս մեկ փաստ, որ Հայաստան ժամանող Իրանի ադրբեջանցի (թուրք) ազգությամբ քաղաքացիներից որոշ մասսան Ադրբեջանի գործակալական ցանցի ներկայացուցիչներ են և Բաքվի հրահանգով պատրաստ են ամեն ինչ անել Հայաստանում…»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի ուշ ԱԱԾ–ն հայտարարություն է տարածել այն մասին, որ վերոնշյալ անձինք Իրանի քաղաքացիներ են։
«Հունվարի 30-ի երեկոյան համացանցում տարածված և լայն արձագանք գտած տեսանյութի վերաբերյալ պարզաբանում ենք, որ տեսանյութում պատկերված անձինք իրականում հանդիսանում են Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիներ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ներկայացված են նաև նրանց անուններն ու լուսանկարները։
«Նշված անձինք Հայաստանի Հանրապետությունում են գտնվել 2024թ. դեկտեմբերի 30-ից մինչև ս.թ. հունվարի 3-ը: Ազգային անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում զերծ մնալ իրականությանը չհամապատասխանող և չճշտված տեղեկություններ հրապարակելուց և մեկնաբանություններից»,–ասվում է ԱԱԾ հայտարարության մեջ։

31 Январь 2025 - 08:49 AMT
«Независимый центр стратегических исследований» опубликовал в Facebook видео, на котором группа людей исполняет песню «Карабах» на азербайджанском языке на площади Республики. Судя по праздничному оформлению площади, запись, вероятно, сделана в новогодние дни.
Видео быстро распространилось в интернете. Некоторые пользователи утверждали, что оно старое и было снято в предыдущие годы, однако политолог Гагик Амбарян обратил внимание на звездные украшения на здании правительства, которых в прошлые годы не было.
«Предполагаю, что организатором этого события были азербайджанские спецслужбы, которые, во-первых, продемонстрировали жителям Армении, что могут делать здесь что угодно, где угодно и когда угодно. Во-вторых, они подтвердили, что часть граждан Ирана азербайджанского (тюркского) происхождения, приезжающих в Армению, являются представителями агентурной сети Баку и готовы выполнять его указания», – написал Амбарян.
Позже Служба национальной безопасности (СНБ) выпустила заявление, в котором сообщила, что лица, изображенные в видео, являются гражданами Ирана.
«Разъясняем, что люди, показанные в широко распространившемся в сети видео от вечера 30 января, на самом деле являются гражданами Исламской Республики Иран», – говорится в сообщении.
СНБ также опубликовала их имена и фотографии.
«Эти лица находились на территории Армении с 30 декабря 2024 года по 3 января 2025 года. Служба национальной безопасности призывает воздержаться от распространения и комментирования непроверенной или недостоверной информации», – заключили в СНБ.