Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն անդրադարձել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Շվեյցարիայում հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ հնչեցրած մտքերին՝ ընդգծելով, որ Հայոց ցեղասպանության ծրագրողն ու իրականացնողը հստակ հայտնի են։
«Պատմագետները, ցեղասպանագետները և Օսմանյան կայսրության մասնագետները իրենց հստակ փաստերով հաստատել են Հայոց ցեղասպանության՝ Օսմանյան կայսրության կողմից ծրագրված լինելու իրողությունը։ Չմոռանանք Հայաստանի անկախության հռչակագրի և Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին համազգային հայտարարության մեջ կատարված հստակ արտահայտությունը Օսմանյան Թուրքիայի կողմից կատարված Հայոց ցեղասպանության մասին»,– ասել է Արամ Ա-ն։
Անդրադառնալով Փաշինյանի հարցադրումներին՝ կաթողիկոսը զգուշացրել է, որ նման մոտեցումներով «թշնամու ջրաղացին ջուր է լցվում»։
«Հայոց ցեղասպանության քննությունը պատմաբաններին հանձնելու առաջարկը Թուրքիայի գաղափարն է։ Հայոց ցեղասպանության՝ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից կատարելու փաստը վիճելի և քննարկման նյութ չէ, դա հաստատել են այլ պետություններն ու խորհրդարանները ևս։ Պետք է զգույշ լինել։ Ապրում ենք վտանգներով լի ժամանակաշրջանում, այս աշխարհաքաղաքական պայմանները մեզ համար նպաստավոր չեն»,– նշել է Արամ Ա-ն։
Նա ընդգծել է, որ ներկայիս պայմաններում առաջնահերթ է ազգային ուժերի համախմբումը և Հայաստանի ու Սփյուռքի՝ միասնական օրակարգի շուրջ միավորումը։
Հունվարի 24-ին Ցյուրիխում հայ համայնքի հետ հանդիպմանը Փաշինյանը, խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին, ասել էր, որ դեռ պետք է հասկանալ` ինչ է եղել և ինչու։
Շվեյցարիայի Հայկական և հայամետ միությունների խորհուրդը (CAAS) կոչ է արել Փաշինյանին պարզաբանել հունվարի 24-ին Ցյուրիխում արված իր հայտարարությունները։

Католикос Великого Дома Киликийского Арам I заявил, что планирование и осуществление Геноцида армян были проведены Османской империей и не могут быть предметом обсуждения.
Комментируя высказывания премьер-министра Армении Никола Пашиняна, сделанные во время встречи с армянской общиной в Швейцарии, Арам I подчеркнул, что организаторы и исполнители Геноцида четко известны.
«Историки, специалисты по геноцидам и османисты своими конкретными фактами подтвердили, что Геноцид армян был спланирован и осуществлен Османской империей. Не забудем четкие формулировки в Декларации независимости Армении и Всеармянском заявлении к 100-летию Геноцида армян о преступлениях Османской Турции», — заявил Арам I.
Касаясь заявлений Пашиняна, католикос предостерег, что подобные подходы «играют на руку врагу».
«Идея передать изучение Геноцида армян на усмотрение историков — это турецкое предложение. Факт совершения Геноцида Османской Турцией не подлежит обсуждению — это подтвердили и другие государства, и парламенты. Нужно быть осторожными. Мы живем в опасный период, и нынешние геополитические условия нам не благоприятствуют», — отметил Арам I.
Он подчеркнул, что в нынешних условиях первостепенное значение имеет консолидация национальных сил и объединение Армении и Диаспоры вокруг единой повестки.
24 января, во время встречи с армянской общиной в Цюрихе, Пашинян заявил, что необходимо еще разобраться в том, что произошло и почему. Совет армянских и проармянских организаций Швейцарии (CAAS) призвал Пашиняна разъяснить его высказывания, сделанные в Цюрихе 24 января.