Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցությունը հայտարարել է, որ չի մասնակցելու քաղաքային տրանսպորտի ուղեվարձի սակագնի բարձրացման քվեարկությանը՝ դա համարելով քաղաքացիներին ֆինանսական բեռի տակ դնելու քայլ։
Երևանի ավագանու իշխող կոալիցիան՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» և «Հանրապետություն» խմբակցությունները, ինչպես նաև նրանց աջակցող որոշ ավագանու անդամներ «Հանրային ձայն»-ից, նախաձեռնել են արտահերթ նիստ, որի օրակարգում ներառված է քաղաքային տրանսպորտի թանկացման հարցը։
«Մայր Հայաստանը» մերժում է քաղաքային տրանսպորտի թանկացման քաղաքականությունը: Մենք ճիշտ ենք համարում նիստը բոյկոտելը, ինչի համար անհրաժեշտ է քվորում չապահովել։ Բայց եթե այլոց մասնակցությամբ, այդուհանդերձ, ապահովվի քվորում և նիստը կայանա, ապա մենք կմասնակցենք քննարկմանը, որպեսզի թույլ չտանք մեր քաղաքացիներին մոլորեցնող և միակողմանի քարոզչություն 2,5-միավորանոց կոալիցիայի կողմից»,– նշված է խմբակցության հայտարարության մեջ։
«Մայր Հայաստանը» շեշտել է, որ արտահերթ նիստի ընթացքում հիմնավորելու է, թե ինչու են տրանսպորտի սակագնի բարձրացումներն անհիմն և քաղաքացիներին լրացուցիչ ֆինանսական բեռի տակ դնելու փորձ։
«Ովքեր մասնակցեն այդ քվեարկությանը, կկիսեն թանկացման պատասխանատվությունը «Քաղաքացիական պայմանագրի» հետ միասին»,– ընդգծել է խմբակցությունը։
«Մայր Հայաստան» խմբակցությունն ու նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանի թիմը բողոքում են տրանսպորտի թանկացման դեմ։ Նրանք առաջարկում են նոր սակագնային փաթեթները պահպանելու հետ միասին հնարավորություն տալ ուղևորներին նաև մեկ ուղղության համար վճարել 100 դրամ։ Մարությանը կոչ է անում փետրվարի 1–ից բոյկոտել ուղեվարձի թանկացումը՝ 100 դրամ վճարել և իջնել։

31 Январь 2025 - 10:38 AMT
Фракция «Мать Армения» в Совете старейшин Еревана объявила, что не примет участия в голосовании по повышению тарифов на городской транспорт, поскольку считает это решением, увеличивающим финансовую нагрузку на граждан.
Правящая коалиция Совета старейшин, включающая фракции «Гражданский договор» и «Республика», а также некоторых членов «Общественного голоса», инициировала внеочередное заседание для обсуждения вопроса о повышении стоимости проезда.
В заявлении фракции «Мать Армения» подчеркивается категорическое несогласие с данной политикой. Они считают правильным бойкот заседания, чтобы не допустить кворума. Однако если кворум все же будет обеспечен и заседание состоится, фракция примет участие в обсуждении, чтобы противостоять, как они заявляют, однобокой пропаганде со стороны «коалиции 2,5 голосов».
Кроме того, фракция заявила, что в ходе внеочередного заседания представит аргументы, объясняющие, почему повышение тарифов необоснованно и приведет к дополнительным расходам для граждан.
"Все, кто примет участие в этом голосовании, разделят ответственность за подорожание проезда вместе с «Гражданским договором»," – подчеркнули во фракции «Мать Армения».
"Фракция «Мать Армения» и команда бывшего мэра Еревана Айка Марутяна выступают против повышения тарифов. Они предлагают сохранить новые тарифные пакеты, но предоставить пассажирам возможность оплачивать одну поездку за 100 драмов. Марутян призывает с 1 февраля бойкотировать повышение цен, заплатив 100 драмов и выходя из транспорта."