Երևանի ավագանին 33 կողմ ձայնով ընդունել է որոշումը, որով հանրային տրանսպորտում մեկ ուղևորության սակագինը սահմանվել է 150 դրամ։ Նախատեսվում է նաև ներդնել միասնական տոմսային համակարգի փաթեթներ, որոնք կգործեն նոր պայմաններով։
«Սիրելի երևանցիներ, այսօր ավագանին ընդունում է մի որոշում, որը դուք եք մեզնից պահանջել և որը դուք եք մեզ պարտադրել», – ավագանու արտահերթ նիստի ընթացքում հայտարարել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, որտեղ քննարկվել է տրանսպորտի սակագնի հարցը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նրա կարծիքով՝ ավագանու այս որոշումը կարևոր քայլ է։
«Ես այստեղ որևէ տեսակի հետքայլ կամ ամոթալի բան չեմ տեսնում, որովհետև ժողովրդավարության ամենակարևոր գործոններից մեկն այն է, որ իշխանությունը լսի իր ժողովրդին և այդ պահանջները շատ դեպքերում կատարի»,-ասել է Ավինյանը։
Նա հավելել է ընձեռվում է հնարավորություն անսահմանափակ փաթեթներն ավելի մատչելի ձևով կիրառելու համար։
«Վստահ եմ` այդ փաթեթները երևանցիներին տալու են տրանսպորտից օգտվելու նոր տեսակի տրամաբանություն և շատերը տրանսպորտից սկսելու են օգտվել տեղփոխներով։ Ինչո՞ւ ենք ասում՝ մեկ ուղևորափոխադրության արժեք, որովհետև դրան ենք սովոր, այլ քաղաքներում մարդիկ չեն մտածում մեկ ուղևորափոխադրությամբ, մարդիկ մտածում են, թե ինչ է նստում իրենց վրա տարեկան կամ ամսական փաթեթը։
Ընդդիմության մեր գործընկերները նպատակ ունեն ժողովրդի հետ մեր կապը կտրել։ Սիրելի ժողովուրդ, իրականում մենք ծառայում ենք ձեզ։ Որ վայրկյանին մեր ծառայությունը ձեզ չբավարարի, դուք վստահ եղեք, մենք այստեղ չենք լինի»,-նշել է Ավինյանը։
«Մայր Հայաստան» խմբակցությունն ու նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանի թիմը բողոքում են տրանսպորտի թանկացման դեմ։ Նրանք առաջարկում են նոր սակագնային փաթեթները պահպանելու հետ միասին հնարավորություն տալ ուղևորներին նաև մեկ ուղղության համար վճարել 100 դրամ։ Մարությանը կոչ է անում փետրվարի 1–ից բոյկոտել ուղեվարձի թանկացումը՝ 100 դրամ վճարել և իջնել։

Городской совет Еревана утвердил решение, согласно которому тариф на одну поездку в общественном транспорте составит 150 драмов. За решение проголосовали 33 депутата. Кроме того, планируется внедрение единой билетной системы с новыми условиями.
«Дорогие ереванцы, сегодня городской совет принимает решение, которого вы от нас требовали и которое вы нам навязали», — заявил мэр Еревана Тигран Авинян на внеочередном заседании, где обсуждался вопрос тарифов на транспорт, сообщает Aysor.am .
По мнению Авиняна, это решение является важным шагом.
«Я не вижу здесь ни шага назад, ни чего-то постыдного, потому что один из главных принципов демократии — это то, что власть слышит народ и во многих случаях выполняет его требования», — сказал он.
Авинян также отметил, что система позволит сделать безлимитные проездные пакеты более доступными.
«Я уверен, что эти пакеты дадут ереванцам новую логику пользования общественным транспортом, и многие начнут ездить с пересадками. Почему мы говорим о стоимости одной поездки? Потому что мы к этому привыкли. В других городах люди думают не о цене одной поездки, а о том, сколько им обходится годовой или месячный проездной.»
Мэр также раскритиковал оппозицию, обвинив ее в попытке разорвать связь власти с народом.
«Дорогие граждане, мы служим вам. В тот момент, когда наше служение вас не устроит, будьте уверены – нас здесь не будет», — добавил он.
Фракция «Мать Армения» и команда бывшего мэра Айка Марутяна выступают против повышения тарифа. Они предлагают сохранить новые тарифные пакеты, но при этом дать пассажирам возможность оплачивать одну поездку по цене 100 драмов. Марутян призвал с 1 февраля бойкотировать повышение, платить 100 драмов и выходить из транспорта.