Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայոց ցեղասպանության իրողությունը չի կարող հարցականի տակ դրվել՝ այդ փաստն անքննելի է և անժխտելի։
«Սա շատ հստակ, աներկբա, անքննելի ձևով արձանագրված իրողություն է»,–ասել է նա։
Վարչապետը նաև հիշեցրել է, որ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը, ուրացումը կամ հերքումը ՀՀ քրեական հանցագործություն է։ Նա ընդգծել է, որ Մեծ եղեռնը պարզապես պատմական փաստ չէ, այլ հայերի ինքնության անբաժանելի մասը։
«Սա մեր արյան մեջ է, երակների մեջ, սա մեր ինքնության մաս է»,–ասել է նա։
Անդրադառնալով շվեցարահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն իր արած հայտարարությանը, որից հետո իր հասցեին Ցեղասպանության փաստն ուրանալու մեղադրանքներ հնչեցին՝ վարչապետը զարմանալի է համարել, թե ինչպես կարելի է ուրանալու մեջ մեղադրել մեկին, ով ասում է՝ ցեղասպանություն, ոչ թե այլ բառեր է օգտագործում։
Նա պարզաբանել է, որ իր հայտարարությունն այն մասին էր, որ Հայոց ցեղասպանության թեման ավելի լայն իմաստով ինքնաճանաչման գործիք պետք է դառնա։
«Ես ասում եմ այն մասին, որ գուցե մենք իրողությունները դարասկզբին էլ, դարի կեսերին էլ, դարավերջին էլ, այսօր էլ ճշգրիտ չենք ընկալում։ Կարո՞ղ է մենք չափից ավելի մեծ հույս ենք կապում արտաքին ինչ-որ քաջալերումների հետ, կարո՞ղ է լավ չենք հաշվարկում այդ ազդակներին մեր վերաբերմունքը։ Այս հարցը հրատապ է եղել դարասկզբին, հրատապ է նաև այսօր։Ընդ որում, ես պատասխան չունեմ։ Ես ասում եմ, ժողովուրդ ջան, այդ ճիշտ ռեֆլեքսիան շատ կարևոր է»,–ասել է նա։
Փաշինյանը հավելել է, որ մենք միշտ խոսել ենք Մեծ Եղեռնի մասին, բայց մեր իրականության մեջ, օրինակ, «ընկալվա՞ծ է երիտթուրքերի և ՀՅԴ հարաբերությունների հարցը»։ Նա շեշտել է, որ երբ սա փորձում ենք օգտագործել Հայ Հեղափոխական Դաշնակցությանը քննադատելու համար, ամբողջ թեման փոխվում է
«Իսկ կարո՞ղ է պարզվել, որ ինչ-որ շրջանակներ մեր ինչ-որ ցավոտ կետեր կարողացել և կարողանում են օգտագործել ՀՀ–ում մեր անկախ ինքնիշխան պետություն ունենալը անհնար դարձնելու համար։ Կարո՞ղ է այդպիսի բան պարզվի և այդպիսի բան պատահի։ Ես էլի եմ ասում, ես պատասխանի իմ տարբերակը ունեմ և դրա մասին ժամանակ առ ժամանակ խոսում եմ, բայց ես չեմ ուզում այդ պատասխանը որևէ ձևով փաթաթել մեր որևէ քաղաքացու վզին»,- ասել է վարչապետը։
Փաշինյանը Շվեյցարիաում հայ համայնքի հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանը, ասել է, որ պետք է հասկանանք, թե «ինչ է եղել և ինչու»։
Շվեյցարահայ համայնքի հետ հանդիպման ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած հայտարարությունները Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ դատապարտել է նաև Ռուսաստանի հայերի միությունը։

Prime Minister Nikol Pashinyan has stated that the Armenian Genocide is an unquestionable and irrefutable fact that cannot be debated.
"This is a clearly established, unequivocal, and undeniable reality," he said.
The Prime Minister also emphasized that denying, rejecting, or refuting the Armenian Genocide is a criminal offense under Armenian law. He stressed that the Genocide is not just a historical fact but an inseparable part of Armenian identity.
"This is in our blood, in our veins. It is part of who we are," he said.
Referring to accusations against him following his remarks during a meeting with the Swiss-Armenian community, Pashinyan expressed surprise at how someone who explicitly uses the word "genocide" could be accused of denial.
He clarified that his statement meant that the Armenian Genocide should serve as a tool for self-reflection in a broader sense.
"I am saying that maybe we have not accurately understood these realities at the beginning of the century, in the middle of the century, at the end of the century, or even today. Perhaps we place too much hope in external encouragements. Maybe we miscalculate our response to these signals. This issue was urgent at the start of the century, and it remains urgent today. And I don’t have an answer. I’m saying, dear people, proper reflection on this is crucial," he said.
Pashinyan added that while Armenians have always discussed the Genocide, certain aspects remain unexplored. For example, he questioned whether Armenian society has fully understood the relationship between the Young Turks and the Armenian Revolutionary Federation (ARF).
"When we attempt to use this to criticize the ARF, the whole discussion shifts. But could it turn out that certain forces have exploited our painful points to make it impossible for Armenia to exist as an independent, sovereign state? Could that be the case? I have my own perspective on this, and I have spoken about it from time to time. But I don’t want to impose my answer on any citizen," he said.
During his meeting with the Armenian community in Switzerland, Pashinyan stated that understanding 'what happened and why' is essential when discussing the Armenian Genocide. The Union of Armenians of Russia has also condemned his remarks on the topic.