Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հրավիրած ասուլիսում հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի հետ կապված նոր ասելիք չկա՝ 17 հոդվածից 15-ը համաձայնեցված է, երկուսի մասով էլ Հայաստանն առաջարկել է լուծումներ, հայտնում է «Հայկական ժամանակը»։
«Մեկը վերաբերում է երրորդ երկրների ուժերի ներկայացուցիչներ սահմանի երկայնքով չտեղակայելուն: Մենք առաջարկում ենք, որ դա կիրառվի սահմանի սահմանազատված հատվածների նկատմամբ: Նաև կա խնդիր իրավական հարթություններում՝ վեճերի՝ միջազգային ատյաններից հետ կանչելու թեման, որը որոշակի հանգամանքներում և պայմաններում մեզ համար կարող է ընդունելի լինել…
Գաղափարը հետևյալն է, որ մենք պետք է համոզվենք, որ ոչ միայն միջազգային ատյաններում ենք որևէ բան հետ կանչում, այլև այդ վեճերից հրաժարվում ենք ընդհանրապես: Հակառակ դեպքում կարող է ստացվել մի իրավիճակ, երբ մի հայց հետ քաշեցինք, Ադրբեջանն էլ հետ քաշեց իր հայցերը, այսինքն՝ մենք պայմանավորվեցինք, որ չենք տանում միջազգային ատյաններ, բայց հաջորդ փուլում Ադրբեջանը երկկողմ հարաբերություններում այդ հայցերը դնի սեղանին, և դրա շուրջ կարող են լինել էսկալացիաներ: Իսկ այդ պարագայում մենք արդեն մեր ճանապարհը փակած կլինենք՝ այդ էսկալացիայի հիմքը կառավարելու, միջազգային հարթակներն օգտագործելու համար: Հետևաբար, եթե մենք այդ վեճերից հրաժարվում ենք ընդհանրապես, և էլի հումանիտար նուրբ հարցեր կան, դա կարող է մեզ համար ընդունելի լինել»,- ասել է նա:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated in a press conference that there are no new updates regarding the peace treaty with Azerbaijan. He noted that 15 out of 17 articles have been agreed upon, while Armenia has proposed solutions for the remaining two, according to Armtimes.com.
"One of the issues concerns the non-deployment of third-country forces along the border. We propose that this principle be applied specifically to the demarcated sections of the border. Another key issue lies in the legal sphere—the withdrawal of disputes from international courts. Under certain conditions, this could be acceptable for us.
The core idea is that we should ensure not only the withdrawal of cases from international courts but also the complete renunciation of such disputes. Otherwise, a situation could arise where we withdraw one case, Azerbaijan does the same, and we seemingly agree not to take disputes to international courts. However, in the next stage, Azerbaijan could bring these disputes into bilateral relations, potentially leading to escalations. In that case, we would have blocked our own ability to manage the situation and use international platforms. Therefore, if we renounce these disputes altogether—along with other delicate humanitarian issues—this could be an acceptable solution for us," Pashinyan stated.