Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հրավիրած ասուլիսում հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի հետ կապված նոր ասելիք չկա՝ 17 հոդվածից 15-ը համաձայնեցված է, երկուսի մասով էլ Հայաստանն առաջարկել է լուծումներ, հայտնում է «Հայկական ժամանակը»։
«Մեկը վերաբերում է երրորդ երկրների ուժերի ներկայացուցիչներ սահմանի երկայնքով չտեղակայելուն: Մենք առաջարկում ենք, որ դա կիրառվի սահմանի սահմանազատված հատվածների նկատմամբ: Նաև կա խնդիր իրավական հարթություններում՝ վեճերի՝ միջազգային ատյաններից հետ կանչելու թեման, որը որոշակի հանգամանքներում և պայմաններում մեզ համար կարող է ընդունելի լինել…
Գաղափարը հետևյալն է, որ մենք պետք է համոզվենք, որ ոչ միայն միջազգային ատյաններում ենք որևէ բան հետ կանչում, այլև այդ վեճերից հրաժարվում ենք ընդհանրապես: Հակառակ դեպքում կարող է ստացվել մի իրավիճակ, երբ մի հայց հետ քաշեցինք, Ադրբեջանն էլ հետ քաշեց իր հայցերը, այսինքն՝ մենք պայմանավորվեցինք, որ չենք տանում միջազգային ատյաններ, բայց հաջորդ փուլում Ադրբեջանը երկկողմ հարաբերություններում այդ հայցերը դնի սեղանին, և դրա շուրջ կարող են լինել էսկալացիաներ: Իսկ այդ պարագայում մենք արդեն մեր ճանապարհը փակած կլինենք՝ այդ էսկալացիայի հիմքը կառավարելու, միջազգային հարթակներն օգտագործելու համար: Հետևաբար, եթե մենք այդ վեճերից հրաժարվում ենք ընդհանրապես, և էլի հումանիտար նուրբ հարցեր կան, դա կարող է մեզ համար ընդունելի լինել»,- ասել է նա:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил на пресс-конференции, что новых новостей по мирному договору с Азербайджаном нет. По его словам, из 17 статей 15 уже согласованы, а по оставшимся двум Армения предложила свои решения, сообщает «Армянское время».
«Один из вопросов касается неразмещения сил третьих стран вдоль границы. Мы предлагаем, чтобы этот принцип распространялся только на демаркированные участки. Также существует правовая проблема, связанная с отзывом исков из международных инстанций. При определенных условиях это может быть для нас приемлемым.
Суть в том, что мы должны убедиться: мы не просто отзываем иски из международных судов, но и полностью отказываемся от этих споров. В противном случае может сложиться ситуация, когда мы отзываем один иск, Азербайджан делает то же самое, и мы договариваемся не передавать споры в международные суды. Однако на следующем этапе Азербайджан может использовать эти же вопросы в двусторонних отношениях, что приведет к эскалации. Тогда мы лишим себя возможности управлять ситуацией и использовать международные механизмы. Поэтому, если мы полностью отказываемся от этих споров—и при этом решаем ряд гуманитарных вопросов—это может быть для нас приемлемым вариантом»,—заявил Пашинян.