Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի՝ ANIF-ի աշխատանքը որակել է որպես «ձախողում և խայտառակություն»։
«Ձախողում, խայտառակություն և շատ վատ իրողություն»,–ասել է նա, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
ANIF-ում մեծ գումարների հնարավոր չարաշահումների մասին մամուլում հրապարակումներ արվել են դեռ 2021-ից։ Լրագրողը վարչապետին հիշեցրել է, որ Պետական վերահսկողական ծառայության ուսումնասիրությունների արդյունքները հանրայնացվել են միայն 2023-ի վերջին և հարցրել, թե ինչու դեռևս մեղադրյալներ չկան, ինչու է քննությունը ընթանում ընդամենը մեկ քննիչի ներգրավմամբ, և ինչպես է գնահատում հնարավոր չարաշահումների բացահայտման ընթացքը։
«Ում է պետք դատել կամ պետք չէ դատել, իմ կարծիքը դե յուրե իրավական ուժ չունի։ Պետք է համապատասխան ընթացակարգերով առաջ գնալ։ Ես սա համարում եմ վստահության անթույլատրելի չարաշահում։ Խայտառակություն, ինչ բառ ուզում եք օգտագործել, ես համաձայն կլինեմ»,- ընդգծել է Փաշինյանը։
Այն ճշտող հարցին, թե արդյոք այս ամենը կարող է քաղաքական հետևանքներ ունենալ, վարչապետն արձագանքել է. «Նախ պետք է պարզենք՝ ինչ է եղել։ Հաշվապահությունը պետք է հստակեցվի։ Իրավապահները պետք է դրանով զբաղվեն։ Քաղաքական գնահատականը՝ ձախողում և խայտառակություն»։
2024-ի սկզբին ANIF-ի ենթադրյալ չարաշահումների առնչությամբ քրեական գործ է հարուցվել։ Այս գործով դեռևս մեղադրյալներ չկան։ Նախաքննությունն ընթանում է Քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գործերի քննության վարչությունում։ Քրեական վարույթը սկսվել է Պետական վերահսկողական ծառայության ուսումնասիրությունների արդյունքների հիման վրա։
Պետական վերահսկողական ծառայությունը 2023-ին ANIF-ում ստուգումներ է իրականացրել։ ՍիվիլՆեթի տվյալներով՝ այդ ստուգումների ընթացքում ANIF-ը պայմանագիր է կնքել Ernst and Young խորհրդատվական ընկերության հետ՝ միջազգային փորձի հիման վրա ղեկավար կազմի աշխատավարձերի համադրելի ուսումնասիրություն անցկացնելու նպատակով։ Ենթադրվում է, որ ANIF-ի ղեկավարները փորձել են հիմնավորել իրենց բարձր աշխատավարձերի ձևավորումը՝ այդ նպատակով ծախսելով ավելի քան 30,000 դոլար։

Премьер-министр Никол Пашинян охарактеризовал деятельность Фонда государственных интересов Армении (ANIF) как «провал и позор».
«Провал, позор и очень плохая реальность», — заявил он, сообщает CivilNet.
Публикации о возможных крупных финансовых злоупотреблениях в ANIF появились в СМИ еще в 2021 году. Журналист напомнил премьер-министру, что результаты проверок Государственной контрольной службы были обнародованы только в конце 2023 года, и спросил, почему до сих пор нет обвиняемых, почему расследование ведет лишь один следователь и как он оценивает процесс выявления возможных нарушений.
«Кого судить или не судить — мое мнение не имеет юридической силы. Нужно действовать в рамках установленных процедур. Я считаю это недопустимым злоупотреблением доверием. Позор, назовите это как угодно, я соглашусь», — подчеркнул Пашинян.
На уточняющий вопрос о возможных политических последствиях этого дела премьер-министр ответил: «Сначала нужно выяснить, что произошло. Бухгалтерская отчетность должна быть уточнена. Этим должны заняться правоохранительные органы. Политическая оценка — провал и позор».
В начале 2024 года было возбуждено уголовное дело по факту предполагаемых злоупотреблений в ANIF. Пока обвиняемых нет. Расследование ведется Управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета. Уголовное дело инициировано на основании результатов проверок Государственной контрольной службы.
В 2023 году Государственная контрольная служба провела проверки в ANIF. По данным CivilNet, в ходе этих проверок ANIF заключил контракт с консалтинговой компанией Ernst & Young для проведения сравнительного анализа зарплат руководителей на основе международного опыта. Предполагается, что руководство ANIF пыталось обосновать свои высокие зарплаты, потратив на это более 30 000 долларов.