Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի՝ ANIF-ի աշխատանքը որակել է որպես «ձախողում և խայտառակություն»։
«Ձախողում, խայտառակություն և շատ վատ իրողություն»,–ասել է նա, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
ANIF-ում մեծ գումարների հնարավոր չարաշահումների մասին մամուլում հրապարակումներ արվել են դեռ 2021-ից։ Լրագրողը վարչապետին հիշեցրել է, որ Պետական վերահսկողական ծառայության ուսումնասիրությունների արդյունքները հանրայնացվել են միայն 2023-ի վերջին և հարցրել, թե ինչու դեռևս մեղադրյալներ չկան, ինչու է քննությունը ընթանում ընդամենը մեկ քննիչի ներգրավմամբ, և ինչպես է գնահատում հնարավոր չարաշահումների բացահայտման ընթացքը։
«Ում է պետք դատել կամ պետք չէ դատել, իմ կարծիքը դե յուրե իրավական ուժ չունի։ Պետք է համապատասխան ընթացակարգերով առաջ գնալ։ Ես սա համարում եմ վստահության անթույլատրելի չարաշահում։ Խայտառակություն, ինչ բառ ուզում եք օգտագործել, ես համաձայն կլինեմ»,- ընդգծել է Փաշինյանը։
Այն ճշտող հարցին, թե արդյոք այս ամենը կարող է քաղաքական հետևանքներ ունենալ, վարչապետն արձագանքել է. «Նախ պետք է պարզենք՝ ինչ է եղել։ Հաշվապահությունը պետք է հստակեցվի։ Իրավապահները պետք է դրանով զբաղվեն։ Քաղաքական գնահատականը՝ ձախողում և խայտառակություն»։
2024-ի սկզբին ANIF-ի ենթադրյալ չարաշահումների առնչությամբ քրեական գործ է հարուցվել։ Այս գործով դեռևս մեղադրյալներ չկան։ Նախաքննությունն ընթանում է Քննչական կոմիտեի հատուկ հանձնարարություններով գործերի քննության վարչությունում։ Քրեական վարույթը սկսվել է Պետական վերահսկողական ծառայության ուսումնասիրությունների արդյունքների հիման վրա։
Պետական վերահսկողական ծառայությունը 2023-ին ANIF-ում ստուգումներ է իրականացրել։ ՍիվիլՆեթի տվյալներով՝ այդ ստուգումների ընթացքում ANIF-ը պայմանագիր է կնքել Ernst and Young խորհրդատվական ընկերության հետ՝ միջազգային փորձի հիման վրա ղեկավար կազմի աշխատավարձերի համադրելի ուսումնասիրություն անցկացնելու նպատակով։ Ենթադրվում է, որ ANIF-ի ղեկավարները փորձել են հիմնավորել իրենց բարձր աշխատավարձերի ձևավորումը՝ այդ նպատակով ծախսելով ավելի քան 30,000 դոլար։

Prime Minister Nikol Pashinyan has described the activities of the Armenian National Interests Fund (ANIF) as a "failure and disgrace."
"Failure, disgrace, and a very bad reality," he said, according to CivilNet.
Reports on possible large-scale financial mismanagement at ANIF have been circulating in the press since 2021. A journalist reminded the prime minister that the findings of the State Supervision Service’s investigations were only made public at the end of 2023 and asked why no one has been charged yet, why the investigation is being conducted by just one investigator, and how he assesses the process of uncovering potential misconduct.
"My opinion on who should or should not be prosecuted has no legal power. The proper procedures must be followed. I consider this an unacceptable breach of trust. Disgrace—call it whatever you like, I will agree," Pashinyan stressed.
When asked whether the case could have political consequences, the prime minister responded: "First, we need to determine what actually happened. Accounting must be clarified. Law enforcement agencies must handle this. The political assessment is: failure and disgrace."
In early 2024, a criminal case was launched regarding ANIF’s alleged financial misconduct. No charges have been filed so far. The investigation is being conducted by the Special Cases Investigation Department of the Investigative Committee. The case was initiated based on the findings of the State Supervision Service.
In 2023, the State Supervision Service conducted inspections at ANIF. According to CivilNet, during these inspections, ANIF signed a contract with the consulting firm Ernst & Young to conduct a comparative study on executive salaries based on international experience. It is believed that ANIF’s leadership sought to justify their high salaries by spending more than $30,000 for this purpose.