Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումը կանխել է 26 հազար զինվորի շրջափակումը: Պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ նա ասել է, որ իր գլխին ոչ ոք զենք չի պահել։
Նա շեշտել է, որ դա եղել է անհրաժեշտ քայլ՝ խուսափելու մեծ կորուստներից։
«Իմ գլխին ոչ ոք զենք չի պահել, ու չէր կարող պահել։ Եթե ես այդ թուղթը չստորագրեի, մեր 26 հազար զինվոր կհայտնվեր շրջափակման մեջ»,– ասել է վարչապետը։
Վարչապետն ավելացրել է, որ իր համար որոշման կայացման հարցում վճռորոշ է եղել զինծառայողների ճակատագիրը։
«Եթե հարցը իմ գլխին դրված լինելու մասին լիներ՝ ես իմ գլխին զենք դրված լինելու բերումով երբևէ որևէ գործողություն ոչ արել եմ, ոչ էլ երբևէ կանեմ։ 26 հազար զինվորի շրջափակման մեջ հայտնվելու մասին է խոսքը։ Ես դրա մասին ուղերձ եմ ունեցել»,– ասել է նա։

Prime Minister Nikol Pashinyan stated that signing the November 9, 2020, trilateral declaration prevented the encirclement of 26,000 Armenian troops. Responding to a journalist's question, he emphasized that no one forced him to sign the document.
He underlined that it was a necessary step to avoid heavy losses.
"No one held a gun to my head, and no one could have. If I hadn’t signed that document, 26,000 of our soldiers would have been surrounded," the Prime Minister said.
Pashinyan added that the fate of the servicemen was the decisive factor in his decision.
"If the issue were about my own life, I have never taken any action under threat, nor would I ever do so. The matter was about 26,000 soldiers being encircled. That was my concern," he stated.