Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանին փոխանցված գրավոր առաջարկներում անդրադարձ կա գերիների և անհետ կորածների հարցին։Նա այդ մասին խոսել է իր հրավիրած մամուլի ասուլիսում։
Նա հավաստիացրել է, որ բոլոր հարցերը քննարկվում են։
«Նրանք մարդիկ ենք, որոնք պահվում են կալանքի տակ՝ ի հեճուկս նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության։ Բոլոր հարցերը քննարկվում են։ Մի քանի գրավոր առաջարկներ ենք փոխանցել Ադրբեջանին: Գուցե, այդ գրավոր առաջարկների վերնագիրը դրած չի պայմանագիր այսինչի մասին, բայց այդ բոլոր հարցերը բանակցվում են, դրանք բանակցային բովանդակություններ են։
Արդյոք այդ թեմաների մեջ կա՞ անդրադարձ գերեվարվածների, պատանդների և այլ պահվող անձանց մասին։ Իհարկե, կա, կա աներկբա և անընդհատ, չի կարող չլինել։ Արդյոք այդ բոլոր թեմաների մեջ կա՞ անհետ կորածների մասին։ Իհարկե, կա, չի կարող չլինել»,–ասել է վարչապետը։
Ավելի վաղ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Բաքվի բանտում պահվող Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարներին հոգեմետ նյութեր են տալիս: Նա հավելել է, որ այդ մասին կան հետախուզական տվյալներ և որ նպատակը էսկալացիա հրահրելն է։ Բաքուն ժխտում է այդ մեղադրանքները։

Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в письменных предложениях, переданных Азербайджану, содержатся положения о военнопленных и пропавших без вести. Об этом он сообщил на своей пресс-конференции.
Он заверил, что все вопросы обсуждаются.
«Речь идет о людях, которые находятся в заключении в нарушение трехстороннего заявления от 9 ноября. Все вопросы рассматриваются в ходе переговоров. Мы передали Азербайджану несколько письменных предложений. Возможно, в их заголовках прямо не указано "соглашение о том или ином", но все эти темы обсуждаются, они являются частью переговорного процесса».
«Затрагиваются ли в этих документах вопросы пленных, заложников и других удерживаемых лиц? Конечно, да – однозначно и постоянно. Можно ли исключить из обсуждений вопрос пропавших без вести? Конечно, нет, он неизменно включен в повестку», — подчеркнул премьер-министр.
Ранее Пашинян заявил, что бывших военно-политических лидеров Арцаха, содержащихся в тюрьме Баку, подвергают воздействию психотропных веществ. Он сослался на разведданные, утверждая, что цель таких действий — спровоцировать эскалацию. Баку отвергает эти обвинения.