ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի, ինչպես նաև Հայաստանի և Իրանի սահմաններին արդեն որոշակի համատեղ ծառայություն է իրականացվում։
Նա նշել է, որ այժմ նաև Իրան-Հայաստան սահմանային անցակետը գտնվում է ՀՀ սահմանապահների լիարժեք վերահսկողության ներքո, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Այդ հատվածում ՀՀ սահմանապահ զորքերը նույնպես սկսել են ծառայություն իրականացնել», – հավելել է նա։
Փաշինյանը հավելել է, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանում արդեն 100 տոկոսով են հայ սահմանապահներն իրականացնում ծառայությունը։ Նա հավելել է, որ ՌԴ սահմանապահ զորքերին շնորհակալ ենք, որ իրենք այս ընթացքում այդ աջակցությունը ցուցաբերել են։
Փաշինյանը նշել է, որ հայ և ռուս սահմանապահների համագործակցությունը պայմանավորված է երկու երկրների քաղաքական կամքով։
«Քանի կա այդ կամքը համագործակցելու, մենք կհամագործակցենք, եթե ինչ-որ բան փոխվի, դա էլ կփոխվի։ Մենք հիմա համատեղ ծառայություն ենք իրականացնում և չեմ էլ բացառում, որ այդ համատեղ ծառայությունը կընդլայնվի», – ասել է նա։

Prime Minister Nikol Pashinyan stated that joint border service is already being carried out at the Armenia-Turkey and Armenia-Iran borders.
He emphasized that the Iran-Armenia border checkpoint is now fully under the control of Armenian border guards, Aysor.am reports.
"The Armenian border troops have also started service in this section," he added.
Pashinyan also noted that at Zvartnots Airport, Armenian border guards are now fully in charge. He expressed gratitude to Russian border forces for their past support.
Regarding Armenian-Russian border cooperation, Pashinyan stressed that it depends on the political will of both countries.
"As long as there is a willingness to cooperate, we will continue. If circumstances change, adjustments will follow. At present, we are engaged in joint service, and I do not rule out its expansion," he said.