Թուրքիայի հայ համայնքը կանգնած է իր ինքնության և մշակութային ժառանգության պահպանման լուրջ մարտահրավերների առջև:Ստամբուլում բնակվող մոտ 50,000 հայերի կրթության իրավունքը, չնայած միջազգային պայմանագրերով երաշխավորված լինելուն, գործնականում բազմաթիվ խոչընդոտների է հանդիպում, գրում է Region Monitor–ը։
Ստամբուլում գործում է 16 հայկական դպրոց: Սակայն պատմական զարգացումները և վերջին տասնամյակների քաղաքական միտումները հանգեցրել են այս դպրոցների դերի և ազդեցության նվազման:
Հայկական դպրոցները չեն ստանում պետական ֆինանսավորում, ինչի հետևանքով նրանք գործում են բացառապես համայնքային հիմնադրամների և մասնավոր նվիրատվությունների շնորհիվ։
«Հրանտ Դինք» հիմնադրամի վերջին զեկույցի համաձայն՝ 2021-2022 ուստարում հայկական դպրոցներում սովորում էր 3 016 աշակերտ, իսկ 2022-2023 ուստարում՝ 2 865 աշակերտ, ինչը ցույց է տալիս տարեկան 5% անկում: Աշակերտների թվի նվազումը կապված է նաև հայ երեխաների ընտրությամբ թուրքական դպրոցներ հաճախելու հետ, քանի որ վերջիններիս ուսուցումը նպաստում է համալսարան ընդունվելուն։ Բացի այդ, Թուրքիայի որոշ համալսարաններում հայոց լեզվի բաժինները դասավանդում են արևելահայերենով, մինչդեռ համայնքի լեզուն արևմտահայերենն է։
Հայկական դպրոցները գործում են յուրահատուկ կարգավիճակով։ Դրանք ձևականորեն համարվում են մասնավոր հաստատություններ, սակայն գործնականում ենթարկվում են պետական խիստ վերահսկողության: Դպրոցները պարտադրված են ընդունել պետության կողմից նշանակված վարչական ու մանկավարժական անձնակազմ: Մասնավորապես՝ դպրոցներում հայկական տնօրինությունից բացի, նշանակվում են թուրք փոխտնօրեններ և ուսուցիչներ՝ թուրքական պատմություն, գրականություն, աշխարհագրություն և թուրքերեն դասավանդելու համար։ Այդ անձինք ունեն դպրոցի վրա վերահսկողություն սահմանելու և ճնշումներ կիրառելու գործառույթ։
Թուրքիայի հայ համայնքը ներկայումս կազմում է երկրի երեք պաշտոնապես ճանաչված փոքրամասնություններից մեկը։

The Armenian community in Turkey is facing serious challenges in preserving its identity and cultural heritage. Although the right to education for Istanbul’s 50,000 Armenians is formally guaranteed by international treaties, it encounters numerous practical obstacles, according to Region Monitor.
There are 16 Armenian schools in Istanbul, but historical developments and recent political trends have led to their declining role and influence.
Armenian schools receive no state funding, relying solely on community foundations and private donations for survival.
According to the Hrant Dink Foundation’s latest report, 3,016 students were enrolled in Armenian schools during the 2021-2022 academic year, but by 2022-2023, this number had dropped to 2,865, marking a 5% annual decline. This decrease is partly due to Armenian students opting for Turkish schools, which better facilitate university admission. Additionally, some Turkish universities offer Armenian studies programs in Eastern Armenian, while the local community speaks Western Armenian.
Armenian schools operate under a unique status. While formally considered private institutions, they are subject to strict state control. The Turkish government appoints administrative and teaching staff, requiring Armenian schools to include Turkish deputy principals and teachers responsible for subjects like Turkish history, literature, geography, and language. These officials exercise control over school operations and can impose restrictions.