Երևանի բնակիչները բոյկոտում են տրանսպորտի ուղեվարձի թանկացումը։ Բոյկոտին են միացել Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցությունը, Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը և «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Սամվել Հակոբյանը կոչ է արել քաղաքացիներին վճարել միայն 100 դրամ՝ ընդգծելով, որ դա նրանց սահմանադրական իրավունքն է։
«Եթե զգում եք, որ օրենքի խախտում է լինում, ուղիղ եթեր մտեք, տեղեկացրեք»,- ասել է նա՝ միաժամանակ հորդորելով վարորդների հետ վեճերի մեջ չմտնել։
Երևանի փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը հայտնել է, որ 30-օրյա օգտագործման լրացուցիչ ժամկետը կգործի մինչև փետրվարի 28-ը՝ ներառելով նաև այն փաթեթները, որոնք ձեռք են բերվել, սակայն ուշ են ակտիվացվել։ Նրա խոսքով, այս որոշման հիմքում ֆինանսական դրդապատճառներ չկան, այլ նպատակն է քաղաքացիներին առավել սահուն ներգրավել միասնական տոմսային համակարգի մեջ:

1 Февраль 2025 - 06:55 AMT
Жители Еревана бойкотируют повышение платы за проезд в общественном транспорте. К бойкоту присоединились фракция «Мать Армения» Совета старейшин Еревана, бывший мэр Еревана Айк Марутян и депутат фракции «Армения» Гарник Даниелян, сообщает Aysor.am .
Совет старейшин Еревана 33 голосами «за» принял решение, согласно которому стоимость одной поездки с 1 февраля установлена в размере 150 драмов. Кроме того, будут внедрены пакеты для единой билетной системы.
Член фракции «Мать Армения» Самвел Акопян призвал граждан платить только 100 драмов, подчеркнув, что это их конституционное право.
«Если вы чувствуете, что закон нарушается, выходите в прямой эфир и сообщайте», — сказал он, одновременно призвав не вступать в споры с водителями.
Заместитель мэра Еревана Сурен Григорян сообщил, что дополнительный 30-дневный срок использования будет действовать до 28 февраля, включая пакеты, которые были приобретены, но активированы поздно. По его словам, это решение не имеет финансовых оснований, а направлено на более плавное вовлечение граждан в единую билетную систему.