Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Ե.Մ. Պրիմակովի անվան Համաշխարհային տնտեսության և միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի «Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը ճամփաբաժանին. բազմավեկտորության ճգնաժամ» զեկույցում նշվում է, որ եթե Երևանը պաշտոնապես դուրս գա ՀԱՊԿ-ից և երկրից դուրս բերվեն ռուսական զորքերը, առաջիկա տարիներին կարող են ձևավորվել պայմաններ, որոնք կհանգեցնեն Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ ուժային գործողությունների։
Նշվում է, որ պարտությունը 44 օրյա պատերազմում խորը շոկ և քաղաքական ապատիա է առաջացրել հայ հանրության շրջանում, իսկ ՀՀ իշխանություններին «հաջողվել է երկրի հանրության շրջանում մեղքը բարդել ՌԴ վրա, ներկայացնելով որպես «վատ դաշնակից»։
Զեկույցում նշվում է, որ 2022 թվականից ՀՀ իշխանությունները նվազեցրել են ռազմական-տեխնիկական համագործակցությունը Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ-ի հետ՝ միաժամանակ խորացնելով կապերը ԱՄՆ-ի, ՆԱՏՕ-ի և Եվրամիության հետ։ Սակայն փորձագետները փաստում են, որ ԱՄՆ-ն Հայաստանին անվտանգության լուրջ երաշխիքներ չի տրամադրում, իսկ Եվրամիության անդամներից միայն Ֆրանսիան, Հունաստանը և Կիպրոսն են աջակցում հայկական բանակի վերազինման գործընթացին և պատրաստակամություն հայտնում քաղաքական աջակցություն ցուցաբերել։ Նշվում է նաև, որ հայ-ադրբեջանական ռազմական բախման դեպքում այդ պետությունները չեն կարողանա հանդես գալ որպես Հայաստանի անվտանգության հուսալի երաշխավորներ։
«Նրանց գործողությունները միայն վստահություն են տալիս Անկարային և Բաքվին, որ կարող են «հայկական խնդիրը» լուծել ուժային ճանապարհով բարենպաստ իրավիճակի դեպքում։ Դրա նախադրյալները կարող են առաջանալ արդեն առաջիկա տարիներին ՀԱՊԿ-ից պաշտոնապես դուրս գալու և Հայաստանում ռուսական ռազմական ներկայության վերացման դեպքում», – ասվում է զեկույցում։
Զեկույցում ասվում է նաև, որ ՌԴ–ին ձեռնատու չէ Հայաստանի հետ հարաբերությունների հետագա վատթարացումը, սակայն «ՀԱՊԿ–ի սաբոտաժի վիճակի պահպանումը և կազմակերպության հեղինակազրկումը անդամության սառեցման միջոցով» ևս չի բխում ՌԴ շահերից։
«Բացի այդ, ՌԴ–ն դիտարկում է ՀԱՊԿ–ն ու ԵԱՏՄ–ն որպես փոխկապակցված ինտեգրման միավորումներ, մեկն՝ անվտանգության ոլորտում, մյուսը՝ տնտեսական»,–ասվում է զեկույցում։

1 Февраль 2025 - 08:01 AMT
В докладе Института мировой экономики и международных отношений им. Е. М. Примакова Российской академии наук под названием «Внешняя политика Армении на распутье: кризис многовекторности» отмечается, что если Ереван официально выйдет из ОДКБ и российские войска покинут территорию страны, в ближайшие годы могут сложиться условия, которые приведут к силовым действиям Турции и Азербайджана против Армении.
Доклад указывает, что поражение в 44-дневной войне вызвало глубокий шок и политическую апатию в армянском обществе. В то же время властям Армении удалось переложить вину на Россию, представив ее как «плохого союзника».
С 2022 года армянские власти снизили уровень военно-технического сотрудничества с Россией и ОДКБ, одновременно усиливая связи с США, НАТО и Европейским союзом. Однако, как отмечают эксперты, США не предоставляют Армении серьезных гарантий безопасности, а в ЕС только Франция, Греция и Кипр поддерживают процесс перевооружения армянской армии и выражают готовность оказывать политическую поддержку. В докладе подчеркивается, что в случае армяно-азербайджанского военного конфликта эти страны не смогут выступить в качестве надежных гарантов безопасности Армении.
«Их действия лишь укрепляют уверенность Анкары и Баку в том, что они могут «решить армянский вопрос» силовым путем при благоприятных обстоятельствах. Предпосылки для этого могут сложиться уже в ближайшие годы в случае официального выхода Армении из ОДКБ и ликвидации российского военного присутствия», — говорится в докладе.
В документе также отмечается, что России невыгодно дальнейшее ухудшение отношений с Арменией, но и сохранение саботажа ОДКБ и дискредитации организации путем заморозки членства также не отвечает интересам Москвы.
«Кроме того, Россия рассматривает ОДКБ и ЕАЭС как взаимосвязанные интеграционные объединения — одно в сфере безопасности, другое в экономической сфере», — подчеркивается в докладе.
Премьер-министр Никол Пашинян на Втором всемирном армянском саммите заявил, что ОДКБ создает угрозы для существования Армении и ее государственности. Он отметил, что членство Армении в ОДКБ будет восстановлено только после получения исчерпывающих ответов на поставленные вопросы.
Армения де-факто заморозила свое участие в ОДКБ. Хотя формального выхода из организации пока не произошло, страна больше не участвует в военных учениях и планирует отказаться от финансирования структуры.