ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը Ստրասբուրգում ընթացող ԵԽԽՎ տարեկան նստաշրջանում ունեցած ելույթում հայտարարել է, որ պետական ռեսուրսների արդար բաշխումը թույլ կտա արմատախիլ անել գենդերային անհավասարության հիմնական պատճառները։
Նա նշել է, որ համակարգային խոչընդոտները շարունակում են խաթարել կանանց լիարժեք ներգրավվածությունը։
«Տասնամյակների ընթացքում կանայք հսկայական առաջընթաց են գրանցել տնտեսության մեջ: Այսօր նրանք գլխավորում են կորպորացիաներ, ձևավորում նորարարական ոլորտներ և ստեղծում փոփոխություն բերող ձեռնարկություններ: Սակայն չպետք է անտեսենք առկա մարտահրավերները: Համակարգային խոչընդոտները շարունակում են խաթարել կանանց լիարժեք ներգրավվածությունը: Շատերը մինչ օրս բախվում են խտրականության աշխատանքի ընդունվելու գործընթացում, կանայք դեռևս քիչ են ներկայացված որոշումներ կայացնող պաշտոններում և չունեն հավասար հնարավորություններ այնպիսի զարգացող ոլորտներում, ինչպիսին է STEM-ը:
Թեև ակնհայտ է, որ կանանց հզորացումը խթանում է տնտեսական աճը, շատ երկրներ դեռևս պայքարում են աշխատավարձերի անհավասարության և կին ձեռներեցների համար ֆինանսական ռեսուրսների սահմանափակ հասանելիության դեմ: «Ապակե առաստաղը» գուցե ճաքեր է ստացել, բայց դեռևս կոտրված չէ: Այսօրվա քննարկվող զեկույցը լուծում է առաջարկում գենդերազգայուն բյուջետավորում: Սա ոչ թե վերացական գաղափար է, այլ իրական փոփոխությունների գործիք:
Պետական ռեսուրսների արդար բաշխման միջոցով մենք կարող ենք արմատախիլ անել գենդերային անհավասարության հիմնական պատճառները: Մտածենք ինչպե՞ս կարող են կանայք հաջողություններ գրանցել իրենց մասնագիտական կյանքում, եթե պետական բյուջեներում հաշվի չի առնվում հասանելի մանկապարտեզների, մայրության արձակուրդի և հմտությունների զարգացման նպատակային ծրագրերի կարևորությունը: Գենդերային զգայուն բյուջետավորումը ցույց է տալիս, որ ֆինանսական որոշումներն իրականում բարոյական ընտրություններ են, որոնք պետք է նպաստեն ոչ միայն առանձին անհատների բարեկեցությանը, այլև ամբողջ հասարակության զարգացմանը:
Ձեռնարկատիրությունը ևս առանցքային տեղ ունի այս քննարկման մեջ: Կին ձեռներեցները ոչ միայն աշխատատեղեր են ստեղծում, այլև վերաիմաստավորում են ոլորտները և խթանում նորարարությունը: Այնուամենայնիվ, այսօրվա դրությամբ վենչուրային կապիտալի միայն 2 տոկոսն է ուղղվում կանանց ղեկավարած ստարտափներին: Սա պարզապես անհավասարություն չէ, այլ բաց թողնված հնարավորություն, որը խոչընդոտում է ընդհանուր առաջընթացին:
Զեկույցը կարևոր ճշմարտություն է արձանագրում. տնտեսությունում գենդերային հավասարության ապահովումը ոչ միայն բարոյական հրամայական է, այլև տնտեսական անհրաժեշտություն: Եկե’ք խթանենք այնպիսի քաղաքականություններ, որոնք արտացոլում են կանանց իրականությունը: Եվ եկե’ք ապահովենք, որ այսօրվա յուրաքանչյուր նորածին աղջիկ մեծանա մի աշխարհում, որտեղ նրա ներուժը գնահատվում է ոչ թե ըստ սեռի, այլ` ըստ երազանքների»,- ասել է պատգամավորը։

1 Февраль 2025 - 08:03 AMT
Выступая на ежегодной сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) в Страсбурге, депутат армянского парламента Сона Газарян заявила, что справедливое распределение государственных ресурсов позволит устранить коренные причины гендерного неравенства.
Она подчеркнула, что системные барьеры продолжают мешать полному вовлечению женщин в различные сферы.
«На протяжении десятилетий женщины добились огромного прогресса в экономике. Сегодня они возглавляют корпорации, формируют инновационные отрасли и создают предприятия, способствующие изменениям. Однако мы не должны игнорировать существующие вызовы. Системные барьеры по-прежнему ограничивают их полное участие. Многие продолжают сталкиваться с дискриминацией при приеме на работу, остаются слабо представлены на руководящих должностях и не имеют равных возможностей в развивающихся отраслях, таких как STEM.
Хотя очевидно, что расширение прав и возможностей женщин способствует экономическому росту, многие страны по-прежнему сталкиваются с разрывом в заработной плате и ограниченным доступом женщин-предпринимателей к финансовым ресурсам. «Стеклянный потолок» треснул, но еще не разбит. Представленный сегодня доклад предлагает решение — гендерно-чувствительное бюджетирование. Это не абстрактная идея, а инструмент реальных изменений.
Справедливое распределение государственных ресурсов поможет устранить основные причины гендерного неравенства. Как женщины могут строить успешную карьеру, если государственные бюджеты не учитывают доступность детских садов, оплачиваемые декретные отпуска и целевые программы повышения квалификации? Гендерно-чувствительное бюджетирование доказывает, что финансовые решения на самом деле являются моральным выбором, который должен способствовать не только благополучию отдельных людей, но и развитию общества в целом.
Предпринимательство также играет ключевую роль в этом обсуждении. Женщины-предприниматели не только создают рабочие места, но и переосмысляют отрасли и стимулируют инновации. Однако сегодня только 2% венчурного капитала направляется на стартапы, основанные женщинами. Это не просто неравенство, а упущенная возможность, тормозящая общий прогресс.
Доклад фиксирует важную истину: достижение гендерного равенства в экономике — это не только моральный долг, но и экономическая необходимость. Давайте поддерживать такие политики, которые отражают реальное положение женщин. И давайте обеспечим, чтобы каждая девочка, рожденная сегодня, росла в мире, где ее потенциал оценивается не по полу, а по ее мечтам», — заявила Газарян.