ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը Ստրասբուրգում ընթացող ԵԽԽՎ տարեկան նստաշրջանում ունեցած ելույթում հայտարարել է, որ պետական ռեսուրսների արդար բաշխումը թույլ կտա արմատախիլ անել գենդերային անհավասարության հիմնական պատճառները։
Նա նշել է, որ համակարգային խոչընդոտները շարունակում են խաթարել կանանց լիարժեք ներգրավվածությունը։
«Տասնամյակների ընթացքում կանայք հսկայական առաջընթաց են գրանցել տնտեսության մեջ: Այսօր նրանք գլխավորում են կորպորացիաներ, ձևավորում նորարարական ոլորտներ և ստեղծում փոփոխություն բերող ձեռնարկություններ: Սակայն չպետք է անտեսենք առկա մարտահրավերները: Համակարգային խոչընդոտները շարունակում են խաթարել կանանց լիարժեք ներգրավվածությունը: Շատերը մինչ օրս բախվում են խտրականության աշխատանքի ընդունվելու գործընթացում, կանայք դեռևս քիչ են ներկայացված որոշումներ կայացնող պաշտոններում և չունեն հավասար հնարավորություններ այնպիսի զարգացող ոլորտներում, ինչպիսին է STEM-ը:
Թեև ակնհայտ է, որ կանանց հզորացումը խթանում է տնտեսական աճը, շատ երկրներ դեռևս պայքարում են աշխատավարձերի անհավասարության և կին ձեռներեցների համար ֆինանսական ռեսուրսների սահմանափակ հասանելիության դեմ: «Ապակե առաստաղը» գուցե ճաքեր է ստացել, բայց դեռևս կոտրված չէ: Այսօրվա քննարկվող զեկույցը լուծում է առաջարկում գենդերազգայուն բյուջետավորում: Սա ոչ թե վերացական գաղափար է, այլ իրական փոփոխությունների գործիք:
Պետական ռեսուրսների արդար բաշխման միջոցով մենք կարող ենք արմատախիլ անել գենդերային անհավասարության հիմնական պատճառները: Մտածենք ինչպե՞ս կարող են կանայք հաջողություններ գրանցել իրենց մասնագիտական կյանքում, եթե պետական բյուջեներում հաշվի չի առնվում հասանելի մանկապարտեզների, մայրության արձակուրդի և հմտությունների զարգացման նպատակային ծրագրերի կարևորությունը: Գենդերային զգայուն բյուջետավորումը ցույց է տալիս, որ ֆինանսական որոշումներն իրականում բարոյական ընտրություններ են, որոնք պետք է նպաստեն ոչ միայն առանձին անհատների բարեկեցությանը, այլև ամբողջ հասարակության զարգացմանը:
Ձեռնարկատիրությունը ևս առանցքային տեղ ունի այս քննարկման մեջ: Կին ձեռներեցները ոչ միայն աշխատատեղեր են ստեղծում, այլև վերաիմաստավորում են ոլորտները և խթանում նորարարությունը: Այնուամենայնիվ, այսօրվա դրությամբ վենչուրային կապիտալի միայն 2 տոկոսն է ուղղվում կանանց ղեկավարած ստարտափներին: Սա պարզապես անհավասարություն չէ, այլ բաց թողնված հնարավորություն, որը խոչընդոտում է ընդհանուր առաջընթացին:
Զեկույցը կարևոր ճշմարտություն է արձանագրում. տնտեսությունում գենդերային հավասարության ապահովումը ոչ միայն բարոյական հրամայական է, այլև տնտեսական անհրաժեշտություն: Եկե’ք խթանենք այնպիսի քաղաքականություններ, որոնք արտացոլում են կանանց իրականությունը: Եվ եկե’ք ապահովենք, որ այսօրվա յուրաքանչյուր նորածին աղջիկ մեծանա մի աշխարհում, որտեղ նրա ներուժը գնահատվում է ոչ թե ըստ սեռի, այլ` ըստ երազանքների»,- ասել է պատգամավորը։

Speaking at the annual session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) in Strasbourg, Armenian MP Sona Ghazaryan stated that the fair distribution of public resources is essential to addressing the root causes of gender inequality.
She emphasized that systemic barriers continue to hinder the full participation of women in various sectors.
"For decades, women have made tremendous progress in the economy. Today, they lead corporations, shape innovative industries, and establish businesses that drive change. However, we must not overlook the challenges that persist. Systemic barriers still limit women’s full participation. Many continue to face discrimination in hiring processes, remain underrepresented in decision-making roles, and lack equal opportunities in emerging fields such as STEM.
While it is evident that women’s empowerment stimulates economic growth, many countries still struggle with wage gaps and limited access to financial resources for female entrepreneurs. The ‘glass ceiling’ may have cracks, but it is far from being shattered. The report under discussion today proposes a solution—gender-sensitive budgeting. This is not just a theoretical concept; it is a tool for real change.
Through the fair distribution of public resources, we can eliminate the root causes of gender inequality. Consider how women can advance in their professional lives if state budgets fail to account for accessible childcare, maternity leave, and targeted skills development programs. Gender-sensitive budgeting underscores that financial decisions are, in reality, moral choices that should contribute to the well-being of individuals and the progress of society as a whole.
Entrepreneurship is also central to this discussion. Women entrepreneurs not only create jobs but also redefine industries and drive innovation. Yet, as of today, only 2% of venture capital funding goes to women-led startups. This is not just inequality—it is a missed opportunity that hampers overall progress.
The report highlights an important truth: achieving gender equality in the economy is not only a moral imperative but also an economic necessity. Let us promote policies that reflect the realities women face. And let us ensure that every girl born today grows up in a world where her potential is valued not by her gender but by her dreams," Ghazaryan stated.