Թուրքիայի բնակարանային շինարարության վարչության (TOKİ) կողմից նախաձեռնված նոր բնակարանաշինական ծրագրի շրջանակներում Թուրքիայի վերջին հայկական գյուղը՝ Վաքըֆլըն, կանգնած է սեփականազրկման սպառնալիքի առջև։ Հաթայի Սամանդաղ շրջանում գտնվող Վաքըֆլըն կարող է կորցնել իր հողերի, տների և գյուղատնտեսական տարածքների մի մասը՝ լայնածավալ շինարարական ծրագրի պատճառով։
Գյուղացիները մտավախություն ունեն, որ ծրագիրը կհանգեցնի ժողովրդագրական փոփոխությունների, գրում է Ermenihaber-ը։
Bianet-ին տված հարցազրույցում նրանցից մեկը նշել է, որ Վաքըֆլըն դարեր շարունակ գոյություն ունի, և իրենք անհանգստացած են նրա մշակութային ու պատմական ժառանգության վտանգման պատճառով։ Ըստ գյուղացիների, ծրագրի իրագործումը կարող է սպառնալ Վաքըֆլըի՝ որպես Թուրքիայի միակ հայկական գյուղի կարգավիճակին, քանի որ գյուղի տարածքի գրեթե կեսն այս պահին սեփականազրկման վտանգի տակ է։
TOKİ-ի պաշտոնական կայքում հրապարակված տվյալների համաձայն՝ Հըդըրբեյ և Վաքըֆքյոյ թաղամասերում նախատեսվող ծրագիրը ներառում է 1353 բնակարանային միավորի կառուցում։ Առաջին փուլում նախատեսվում է կառուցել 667 բնակարան և առևտրային կենտրոն, իսկ երկրորդ փուլում՝ ևս 686 բնակարան։
Վաքըֆլըի գյուղապետ Պերճ Քարթունը հայտնել է, որ Հաթայի նահանգապետ Մուստաֆա Մասաթլըի հետ ընթացող քննարկումները կօգնեն պարզաբանել ստեղծված իրավիճակը։
Մուսա լեռան շրջանը, ներառյալ Վաքըֆլըն, դարեր շարունակ հայերի ներկայության վկայությունն է։ Տեղի հայկական համայնքի մեծ մասը ստիպված էր հեռանալ 1915 թվականի ցեղասպանության հետևանքով, իսկ հետագայում՝ 1939 թվականին, երբ Թուրքիան բռնակցեց Հաթայը։ Վերջին տարիներին հայկական կորցրած ունեցվածքը վերականգնելու իրավական ջանքերը հանդիպել են խոչընդոտների։ Վաքըֆլըի Հայկական եկեղեցու հիմնադրամը պահանջել է վերադարձնել 36 գույք, որոնք պատմականորեն պատկանել են հայկական համայնքին, սակայն ժամանակի ընթացքում անցել են պետությանը կամ մասնավոր սեփականատերերին։ Չնայած 2022 թվականին Սահմանադրական դատարանը ճանաչել է սեփականության իրավունքի խախտումը, այդ գույքերը դեռ չեն վերադարձվել։

Vakifli, the last Armenian village in Turkey, is at risk of losing part of its land, homes, and agricultural areas due to a new housing project initiated by Turkey’s Housing Development Administration (TOKİ). The village, located in the Musa Dagh region within Hatay’s Samandag district, is facing potential expropriation as part of a large-scale construction plan.
Residents fear that the project will lead to demographic changes, reports Ermenihaber.
In an interview with Bianet, one resident emphasized that Vakifli has existed for centuries, and they are deeply concerned about the preservation of its cultural and historical heritage. According to villagers, the project could threaten Vakifli’s unique status as the only Armenian village in Turkey, with nearly half of its land currently at risk of expropriation.
According to data published on TOKİ’s official website, the proposed project in the Hidırbey and Vakifkoy neighborhoods includes the construction of 1,353 housing units. The first phase plans for 667 residential units and a commercial center, while the second phase will add 686 more apartments.
Vakifli’s village head, Perç Kartun, stated that discussions with Hatay Governor Mustafa Masatlı are ongoing to clarify the situation.
Musa Dagh, including Vakifli, has long been a testament to the Armenian presence in the region. Most of the local Armenian community was forced to flee during the 1915 genocide and later in 1939, when Turkey annexed Hatay. In recent years, legal efforts to reclaim lost Armenian properties have faced obstacles. The Vakifli Armenian Church Foundation has demanded the return of 36 properties historically owned by the Armenian community but later transferred to the state or private owners. Although Turkey’s Constitutional Court acknowledged property rights violations in 2022, the properties have yet to be restored.