ԱԱԾ-ն հաղորդում է ներկայացրել Քննչական կոմիտե՝ Հանրապետության հրապարակում ադրբեջաներեն երգող անձանց տեսանյութը հրապարակած ՀԿ ղեկավարի նկատմամբ։ Այդ մասին ասվում է տարածված հայտարարության մեջ։
«Հունվարի 30-ին համացանցում տարածվել էր տեսանյութ մի խումբ ԻԻՀ քաղաքացիների մասնակցությամբ Երևանի Հանրապետության հրապարակում: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված համալիր օպերատիվ- հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ համացանցում տարածված և լայն արձագանք գտած տեսագրությունը հրապարակվել է «Ռազմավարական հետազոտությունների անկախ կենտրոն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Ղ․ Բ․-ի կողմից՝ համանուն ֆեյսբուքյան օգտահաշվում։
Տեսագրությանը կից Ղ․ Բ․-ն տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ հանդես է եկել անձի կամ անձանց խմբի նկատմամբ քաղաքական և սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներով պայմանավորված՝ ատելություն և անհանդուրժողականություն հրահրելուն և/կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքով»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ստացված փաստական տվյալների հիման վրա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտե։
Ավելի վաղ ԱԱԾ-ն պարզաբանել էր, որ լայն արձագանք գտած տեսանյութում պատկերված անձինք իրականում հանդիսանում են Իրանի քաղաքացիներ։

The National Security Service (NSS) has submitted a report to the Investigative Committee against the head of an NGO who shared a video featuring Azerbaijani-language singing in Republic Square. This was stated in an official announcement.
"On January 30, a video featuring a group of Iranian citizens in Yerevan's Republic Square was circulated online. As a result of complex operational and intelligence measures carried out by the NSS, factual evidence was obtained confirming that the widely shared video was published by G. B., the head of the 'Independent Center for Strategic Studies' NGO, on the organization's Facebook page.
Along with the video, G. B. used information and communication technologies to make public statements that incited and/or promoted hatred and intolerance against an individual or group based on political and social factors," the statement said.
Based on the evidence gathered through intelligence operations, a report on an alleged crime has been submitted to the Investigative Committee under Article 329, Part 2, Clause 3 of Armenia’s Criminal Code.
Earlier, the NSS clarified that the individuals shown in the widely discussed video were actually Iranian citizens.