Երևանում շարունակվում է տրանսպորտի թանկացման դեմ բոյկոտը։ Ավագանու «Մայր Հայաստան» դաշինքի անդամները բարձրանում են ավտոբուսներ և կոչ անում 150 դրամ ուղեվարձի փոխարեն վճարել 100 դրամ և իջնել։
«Ես 100 դրամից ավելի տվող չեմ։ Ընտանիքումս 7 հոգի օգտվում է տրանսպորտից։ Ես նստելու եմ ու տամ 100 դրամ, չեմ կարող չտալ, ամոթ է, բայց դրանից ավելի չեմ տա։ Չի լինի, ոտքով կգնամ»,- ասել է բողոքող քաղաքացիներից մեկը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհդրակցության ժամանակ հայտարարել է, որ Երևանի տրանսպորտի միասնական տոմսային համակարգից վերադարձ դեպի 100 դրամների համակարգ անհնար է, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«100 դրամի համակարգում մենք ունեցել ենք մոտ 30 տարի աշխատող տրանսպորտ և տեսել ենք դրա որակը։ Երևան քաղաքում շարունակաբար զարգացող հանրային տրանսպորտի համար մեզ պետք են նոր միջոցներ և նոր վճարման մոդելները, որոնք իրականացվել են։ Երևանցիները դա հասկացել և ընդհանուր առմամբ աջակցում են»,– նշել է նա։
Ավինյանն ընդդիմության քայլերը որակել է որպես «քաղաքական շոու»։ Նա հավելել է, որ այդ ուժերն իրենց կոնկրետ նպատակներն ունեն, հայտնում էAuroranews.am –ը։
«Իմ գնահատմամբ՝ հիմնական նպատակը ոչ թե գնի խնդիրն է, այլ ընդհանուր փորձ էր կատարվում համակարգը տանել կոլապսի, ինչն էլ բացարձակապես ձախողվեց»,–ասել է նա։
Ավինյանը շնորհակալություն է հայտնել վարորդներին՝ համբերատարության համար։
Նա նշել է, որ «տարատեսակ քաղաքական շոուներն» իրենց ավարտը պետք է ունենան, «դրանց վերջը պետք է տալ, բայց շատ հանգիստ, զսպված՝ ընդդիմախոսների հետ մաքսիմալ հարգանքով, բացատրելով ու հասկացնելով»։
Քաղաքապետի տեղակալ Սուրեն Գրիգորյանը հայտնել է, որ նոր տոմսային համակարգի ներդրումից հետո ստացվել են դիմումներ՝ քարտային կրկնակի գանձումների վերաբերյալ, հայտնում է ՍիվիլՆեթ–ը։
Նրա խոսքով՝ նման դեպքեր հնարավոր են այն իրավիճակներում, երբ քարտով վճարում է իրականացվել, սակայն հաշվի միջոցները բավարար չեն եղել, և գումարը գանձվել է ավելի ուշ՝ հաշվի համալրումից հետո։

The boycott against public transportation fare increases continues in Yerevan. Members of the Mother Armenia city council group are boarding buses and urging passengers to pay only 100 drams instead of the set fare of 150 drams before exiting the vehicle.
"I won't pay more than 100 drams. There are seven of us in my family using public transport. I'll sit and give 100 drams—I can't not pay; it's shameful—but I won't give more. If needed, I'll walk," said one protester, as reported by Panorama.am .
During a city council meeting, Yerevan Mayor Tigran Avinyan declared that there is no possibility of returning to the 100-dram fare system under the new unified ticketing model, Sputnik Armenia reports.
"For nearly 30 years, we operated a 100-dram fare system, and we all saw the quality of transport it provided. To ensure the continuous development of Yerevan’s public transport, we need new resources and new payment models, which have now been introduced. Residents of Yerevan understand this and largely support it," he stated.
Avinyan labeled the opposition’s actions as a "political show" and added that these groups have specific objectives, as reported by Auroranews.am .
"In my assessment, the main issue is not the fare increase itself, but an attempt to collapse the entire system, which completely failed," he said.
He also expressed gratitude to public transport drivers for their patience.
"These political performances must come to an end," Avinyan stated. "But we must handle this calmly and respectfully, explaining and ensuring that our opponents understand."
Deputy Mayor Suren Grigoryan noted that following the introduction of the new ticketing system, complaints have emerged regarding double card charges, CivilNet reports.
According to him, such cases occur when a card payment is made while the account lacks sufficient funds, leading to a delayed charge once the account is topped up.
Yerevan’s city council approved the new transport fare, setting the price at 150 drams per ride starting February 1. Additionally, various ticket packages will be introduced as part of the unified ticketing system.