Երևանում շարունակվում է տրանսպորտի թանկացման դեմ բոյկոտը։ Ավագանու «Մայր Հայաստան» դաշինքի անդամները բարձրանում են ավտոբուսներ և կոչ անում 150 դրամ ուղեվարձի փոխարեն վճարել 100 դրամ և իջնել։
«Ես 100 դրամից ավելի տվող չեմ։ Ընտանիքումս 7 հոգի օգտվում է տրանսպորտից։ Ես նստելու եմ ու տամ 100 դրամ, չեմ կարող չտալ, ամոթ է, բայց դրանից ավելի չեմ տա։ Չի լինի, ոտքով կգնամ»,- ասել է բողոքող քաղաքացիներից մեկը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհդրակցության ժամանակ հայտարարել է, որ Երևանի տրանսպորտի միասնական տոմսային համակարգից վերադարձ դեպի 100 դրամների համակարգ անհնար է, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«100 դրամի համակարգում մենք ունեցել ենք մոտ 30 տարի աշխատող տրանսպորտ և տեսել ենք դրա որակը։ Երևան քաղաքում շարունակաբար զարգացող հանրային տրանսպորտի համար մեզ պետք են նոր միջոցներ և նոր վճարման մոդելները, որոնք իրականացվել են։ Երևանցիները դա հասկացել և ընդհանուր առմամբ աջակցում են»,– նշել է նա։
Ավինյանն ընդդիմության քայլերը որակել է որպես «քաղաքական շոու»։ Նա հավելել է, որ այդ ուժերն իրենց կոնկրետ նպատակներն ունեն, հայտնում էAuroranews.am –ը։
«Իմ գնահատմամբ՝ հիմնական նպատակը ոչ թե գնի խնդիրն է, այլ ընդհանուր փորձ էր կատարվում համակարգը տանել կոլապսի, ինչն էլ բացարձակապես ձախողվեց»,–ասել է նա։
Ավինյանը շնորհակալություն է հայտնել վարորդներին՝ համբերատարության համար։
Նա նշել է, որ «տարատեսակ քաղաքական շոուներն» իրենց ավարտը պետք է ունենան, «դրանց վերջը պետք է տալ, բայց շատ հանգիստ, զսպված՝ ընդդիմախոսների հետ մաքսիմալ հարգանքով, բացատրելով ու հասկացնելով»։
Քաղաքապետի տեղակալ Սուրեն Գրիգորյանը հայտնել է, որ նոր տոմսային համակարգի ներդրումից հետո ստացվել են դիմումներ՝ քարտային կրկնակի գանձումների վերաբերյալ, հայտնում է ՍիվիլՆեթ–ը։
Նրա խոսքով՝ նման դեպքեր հնարավոր են այն իրավիճակներում, երբ քարտով վճարում է իրականացվել, սակայն հաշվի միջոցները բավարար չեն եղել, և գումարը գանձվել է ավելի ուշ՝ հաշվի համալրումից հետո։

3 Февраль 2025 - 08:53 AMT
В Ереване продолжается бойкот повышения тарифов на общественный транспорт. Члены фракции «Мать Армения» заходят в автобусы и призывают пассажиров платить только 100 драмов вместо установленных 150 драмов, после чего покидать транспорт.
«Я не дам больше 100 драмов. В нашей семье семь человек пользуются транспортом. Я сяду, заплачу 100 драмов—не могу не заплатить, стыдно—но больше не дам. В крайнем случае пойду пешком»,—заявил один из протестующих, сообщает Panorama.am .
На оперативном совещании мэр Тигран Авинян заявил, что возврат к системе оплаты 100 драмов в рамках единой билетной системы невозможен, передает Sputnik Армения.
«Мы пользовались тарифом в 100 драмов почти 30 лет и все видели, какого качества был транспорт. Для дальнейшего развития общественного транспорта в Ереване нужны новые ресурсы и современные модели оплаты, которые уже внедрены. Ереванцы это понимают и в целом поддерживают»,—отметил он.
Авинян назвал действия оппозиции «политическим шоу» и добавил, что эти силы преследуют конкретные цели, сообщает Auroranews.am .
«На мой взгляд, дело вовсе не в стоимости проезда, а в попытке привести систему к коллапсу, которая полностью провалилась»,—заявил он.
Он также поблагодарил водителей общественного транспорта за терпение.
«Различным политическим шоу должен быть положен конец»,—отметил Авинян. «Но делать это надо спокойно, сдержанно, с максимальным уважением к оппонентам, объясняя и разъясняя».
Заместитель мэра Сурен Григорян сообщил, что после внедрения новой билетной системы поступили жалобы на двойное списание средств с карт, передает CivilNet.
По его словам, такие ситуации возможны, если платеж по карте был совершен при недостатке средств на счете, а списание произошло позже—после пополнения баланса.
Городской совет Еревана 33 голосами «за» утвердил новое постановление, согласно которому с 1 февраля стоимость одной поездки составляет 150 драмов. Также будут внедрены пакеты единой билетной системы.