Երևանում տրանսպորտի թանկացման դեմ բողոքի ակցիաները շարունակվում են։ Նախաձեռնողներից մեկը՝ Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը փետրվարի 2–ին հայտարարել էր, որ փետրվարի 3–ից բոյկոտն ավելի մեծ ծավալներ կստանա, քանի որ կմիանան ուսանողներն ու աշխատողները։
Նա ասել է նաև, որ պահանջը մնում է նույնը՝ մեկ ուղևորության համար 100 դրամ, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Բոլորիս պայքարի շնորհիվ իշխանություններն այսօր մեկ տոմսի համար ուզում են 150 դրամ, բայց սա շուկա չէ, որ ասես 300, հետո իջնես 150, որ բոլորը գոհ լինեն։ Ժողովրդի պահանջը մնում է նույնը՝ մեկ ուղևորության համար 100 դրամ։ Բոյկոտում ենք նույն ձև՝ վճարում ենք 100 դրամ, անցնում ենք ու նստում»,- նշել է նա։
Երևանի ավագանին 33 կողմ ձայնով ընդունել է որոշում, ըստ որի մեկ ուղևորության արժեքը փետրվարի 1–ից սահմանվել է 150 դրամ։ Բացի այդ, ներդրվելու է միասնական տոմսային համակարգի փաթեթներ։ Մի շարք քաղաքական ուժերը փետրվարի 1–ից բողոքի ակցիաներ են անցկացնում Երևանի հասարակական տրանսպորտում` հորդորելով ուղևորներին կամ չվճարել թանկացված ուղևորավարձը, կամ 100 դրամ վճարել։

3 Февраль 2025 - 09:07 AMT
В Ереване продолжаются протесты против повышения стоимости проезда в общественном транспорте. Один из инициаторов, бывший мэр Айк Марутян, 2 февраля заявил, что с 3 февраля бойкот примет еще большие масштабы, так как к нему присоединятся студенты и работающие граждане.
Он подчеркнул, что требование остается неизменным—100 драмов за поездку, сообщает Aysor.am.
«Благодаря нашему совместному протесту власти теперь требуют 150 драмов за билет. Но это не рынок, где можно сначала назвать 300, а потом снизить до 150, чтобы все были довольны. Требование народа остается неизменным: 100 драмов за поездку. Мы продолжаем бойкот так же—платим 100 драмов, заходим и садимся»,—заявил он.
Городской совет Еревана 33 голосами «за» утвердил новое постановление, согласно которому с 1 февраля стоимость одной поездки составляет 150 драмов. Также будут внедрены пакеты единой билетной системы. С 1 февраля ряд политических сил проводят акции протеста в общественном транспорте Еревана, призывая пассажиров либо не платить повышенный тариф, либо оплачивать только 100 драмов.