ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը դիմել է ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչներին՝ կոչ անելով մերժել Հայաստանի դեսպանատանը Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման հրավերը։
Ըստ նրա, Հայաստանի ղեկավարի կողմից մեր պատմության ամենամեծ ողբերգության խեղաթյուրումը կամ նսեմացումը «ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ դավաճանություն»։
«Ամերիկահայ համայնքի և կազմակերպությունների հարգելի ներկայացուցիչներ, դիմում եմ ձեզ՝ փետրվարի 3-ին Հայաստանի դեսպանատանը Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման հրավերի հետ կապված։ Այս հանդիպումը սոսկ դիվանագիտական արարողակարգ չէ։ Դա առաջնորդի՝ խարխլված հեղինակությունը փրկելու հաշվարկված փորձ է, որը ձեր լսարանի կարիքն ունի։ Կոչ եմ անում ձեզ չմասնակցել հանդիպմանը և չդառնալ նրա հուսահատ քայլի մասը։
Փաշինյանը ձախողած առաջնորդ է, որի օրոք հայ ժողովուրդն անցնում է իր ժամանակակից պատմության ամենաաղետալի ժամանակաշրջանը։ Հայաստանը կրել է տարածքային ծանր կորուստներ, ռազմական պարտություն և արժանացել ազգային նվաստացման։ Արցախի լիակատար անկումը, 150,000 հայերի տեղահանությունը և հազարավոր երիտասարդ զինվորների մահը նրա անխոհեմ, անկարող և անհեռատես քաղաքականության ուղղակի հետևանքներն են։ Փաշինյանը միջազգային օրակարգում Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքի ներառման հիմնական և միակ խոչընդոտն է՝ չնայած համաշխարհային հանրության հստակ պատրաստակամությանը՝ անդրադառնալու և աջակցելու այս հիմնարար իրավունքին։
Այսօր հայ գերիները մնում են ադրբեջանական գերության մեջ, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների մի մասը զավթված է, իսկ առջևում նոր զիջումներ են սպասվում. այս ամենը՝ նրա պատասխանատվության ներքո։ Նրա կառավարության գործողությունները խարխլել են Հայաստանի անվտանգությունը, արժանապատվությունը և դիրքն աշխարհում։ Նրա իշխանավարման շարունակությունը ուղղակի սպառնալիք է հայ ազգի գոյատևմանը։
Հայ ժողովուրդը Փաշինյանի վերաբերյալ իր վճիռն արդեն կայացրել է։ Վերջին հարցումների համաձայն՝ հայաստանցիների ընդամենը 10 տոկոսն է աջակցում նրան։ Այսպիսի ցածր աջակցություն ունեցող առաջնորդը, որը կառավարում է ոչ թե լեգիտիմությամբ ու կոմպետենտությամբ, այլ վախով և ապատեղեկատվությամբ, իրավունք չունի խոսել հայ ժողովրդի անունից։ Վաշինգտոնում Հայաստանի դեսպանատանը նրա ներկայությունը վիրավորանք է Սփյուռքի հանդեպ, որը հավատարիմ է մնացել հայ ազգի գոյատևման և արժանապատվության հանձնառությանը։
Փաշինյանի իշխանությունը հիմնված չէ ժողովրդավարական օրինակարգության վրա, այլ՝ համակարգային կոռուպցիայի և ինստիտուցիոնալ քայքայման։ Հայաստանի երբեմնի հույս ներշնչող ժողովրդավարությունը վերածվել է միանձնյա կառավարման, որտեղ զավթված դատական համակարգը, սանձված մամուլը և թուլացած քաղաքացիական հասարակությունը ծառայում են միայն նրա կառավարության պատասխանատվությունը լղոզելուն։
Վաշինգտոն մեկնելու նախօրեին Փաշինյանը քրեական հետապնդում սկսեց մի հայի դեմ պարզապես այն բանի համար, որ նա տեսանյութ էր հրապարակել Երևանի Հանրապետության հրապարակում ադրբեջանցիների խմբի նվաստացուցիչ գործողությունների մասին՝ հանրային և պաշտոնական ուշադրություն հրավիրելով։
Նրա կառավարությունը հաստատել է կոռուպցիոն մշակույթ՝ հանրային միջոցները ուղղորդելով լոյալիստների գրպանները՝ քաղաքացիներին մատնելով հիասթափության ու աղքատության։ Միևնույն ժամանակ, քաղաքական բևեռացումը և անվստահությունը պառակտել են հայ հասարակությունը՝ գրեթե անհնար դարձնելով համախմբումն ու միասնական գործողությունները։ Սրանք ոչ թե սեփական ժողովրդի համար աշխատող առաջնորդի հատկանիշներ են, այլ ցանկացած գնով իշխանությունը պահպանող մի պատեհապաշտի։
Փաշինյանի պաշտոնավարման ամենաամոթալի արարքը թերևս նրա վերջին ճամարտակումներն են Հայոց ցեղասպանության մասին։ Հայաստանի ղեկավարի կողմից մեր պատմության ամենամեծ ողբերգության խեղաթյուրումը կամ նսեմացումը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ դավաճանություն։ Սա ապշեցուցիչ բան է, որը պետք է մտահոգի յուրաքանչյուր հայի, հատկապես Սփյուռքում։ Եթե նա պատրաստ է իր քաղաքական շահերին համապատասխան վերաշարադրել պատմությունը, ապա է՞լ ինչի պատրաստ չէ»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Օսկանյանը հավելել է, որ եթե, այնուամենայնիվ, ամերիկահայերը որոշեն մասնակցել այդ հանդիպմանը, հստակ պատկերացրեն, թե ով է նստած իրենց առաջ։
«Դա մի մարդ է, որը Հայաստանը տարել է դեպի կործանում, որը հանձնել է հայկական հողերը, որը լքել է սեփական ժողովրդին և որը կորցրել է հայերի մեծամասնության վստահությունը։ Թույլ մի՛ տվեք, որ ձեզ խաբեն։ Մարտահրավեր նետե՛ք նրան։ Պահանջե՛ք պատասխաններ։ Պատասխանատվության բերե՛ք նրան։
Սա պարզապես քաղաքական պահ չէ, սա խղճի քննություն է։ Փաշինյանին դեմ գնալը նշանակում է կանգնել Հայաստանի արժանապատվության, անվտանգության և ապագայի կողքին»,- նշել է Օսկանյանը։
Փաշինյանը Շվեյցարիաում հայ համայնքի հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանը, ասել է, որ պետք է հասկանանք, թե «ինչ է եղել և ինչու»։ Ավելի ուշ իր հրավիրած ասուլիսում նա հետքայլ է արել՝ հայտարարելով, որ Հայոց ցեղասպանության իրողությունը չի կարող հարցականի տակ դրվել՝ այդ փաստն անքննելի է և անժխտելի։

3 Февраль 2025 - 11:43 AMT
Бывший министр иностранных дел Вардан Осканян обратился к представителям американской армянской общины, призвав их отклонить приглашение на встречу с премьер-министром Николом Пашиняном в армянском посольстве 3 февраля.
По его словам, искажение или умаление величайшей трагедии в истории Армении со стороны руководителя страны является «не чем иным, как предательством».
«Уважаемые представители американской армянской общины и организаций, обращаюсь к вам в связи с приглашением на встречу с Николом Пашиняном в армянском посольстве 3 февраля. Эта встреча не просто дипломатический протокол. Это продуманная попытка лидера с подорванной репутацией спасти свое положение, опираясь на вашу аудиторию. Призываю вас не участвовать во встрече и не становиться частью его отчаянного шага.
Пашинян — несостоявшийся лидер, при котором армянский народ переживает самый катастрофический период в своей современной истории. Армения понесла значительные территориальные потери, военное поражение и национальное унижение. Полный крах Арцаха, перемещение 150 000 армян и смерть тысяч молодых солдат являются прямыми последствиями его безрассудной, некомпетентной и недальновидной политики. Пашинян является главным и единственным препятствием для включения права на возвращение народа Арцаха в международную повестку дня, несмотря на явную готовность мирового сообщества рассмотреть и поддержать это фундаментальное право.
Сегодня армянские пленные остаются в азербайджанском плену, части суверенных территорий Армении оккупированы, и ожидаются дальнейшие уступки — все это под его ответственностью. Действия его правительства подорвали безопасность, достоинство и положение Армении в мире. Его продолжительное правление представляет прямую угрозу выживанию армянской нации.
Армянский народ уже вынес свой вердикт Пашиняну. Согласно последним опросам, лишь 10 процентов армян поддерживают его. Лидер с таким низким рейтингом, который управляет не благодаря легитимности и компетентности, а страху и дезинформации, не имеет права говорить от имени армянского народа. Его присутствие в посольстве Армении в Вашингтоне – это оскорбление диаспоры, которая неизменно предана делу выживания и достоинства армянской нации.
Власть Пашиняна не основана на демократической легитимности, а держится на системной коррупции и институциональном разложении. Когда-то вселяющая надежду демократия Армении превратилась в единоличное правление, где подконтрольная судебная система, ограниченная пресса и ослабленное гражданское общество служат лишь для того, чтобы скрыть ответственность его правительства.
Накануне своего визита в Вашингтон Пашинян инициировал уголовное преследование против одного армянина только за то, что тот опубликовал видео о позорных действиях группы азербайджанцев на площади Республики в Ереване, привлекая к этому внимание общественности и властей.
Его правительство утвердило культуру коррупции, направляя государственные средства в карманы лоялистов, оставляя граждан в разочаровании и бедности. Политическая поляризация и недоверие раскололи армянское общество, практически исключая возможность объединения и совместных действий. Это не качества лидера, работающего на благо народа, а характеристика оппортуниста, стремящегося удержать власть любой ценой.
Возможно, самым позорным поступком Пашиняна стала его последняя риторика о Геноциде армян. Фальсификация или умаление величайшей трагедии в истории армянского народа со стороны главы государства – это ничто иное, как предательство. Это шокирующий факт, который должен встревожить каждого армянина, особенно в диаспоре. Если он готов переписать историю ради своих политических интересов, то на что еще он готов пойти?" – говорится в заявлении.
Осканян добавил, что если американские армяне все же решат принять участие во встрече, они должны четко понимать, кто будет перед ними.
"Это человек, который привел Армению к разрушению, который сдал армянские земли, который бросил свой народ и который утратил доверие большинства армян. Не дайте себя обмануть. Бросьте ему вызов. Требуйте ответов. Привлеките его к ответственности.
Это не просто политический момент – это испытание совести. Противостоять Пашиняну – значит встать на сторону достоинства, безопасности и будущего Армении", – заявил Осканян.
На встрече с армянской общиной в Швейцарии Пашинян, говоря о Геноциде армян, заявил, что необходимо понять, «что произошло и почему». Позже, на созванной им пресс-конференции, он отказался от своих слов, заявив, что факт Геноцида армян не подлежит сомнению и отрицанию.