Հունվարի 31-ից մեկնարկել է ջրծաղիկի դեմ պատվաստումների իրականացման գործընթացը` փուլային եղանակով, հայտնում է առողջապահության նախարարությունը։
Հանրապետության առողջության առաջնային պահպանման կազմակերպություններն արդեն իսկ ապահովված են ջրծաղիկի դեմ ԱՀԿ նախաորակավորում ունեցող պատվաստանյութով։
Առաջին փուլով պատվաստումներն իրականացվելու են 2023 թվականի նոյեմբերի 1-ից հետո ծնված և 12 ամսականը լրացած երեխաների շրջանում, ովքեր չունեն փաստագրված ջրծաղիկի դեմ պատվաստումային կարգավիճակ կամ ջրծաղիկով հիվանդացման փաստ։
Նշվում է, որ ջրծաղիկը հնարավոր է կանխարգելել առկա անվտանգ ու արդյունավետ պատվաստանյութի շնորհիվ:
Պատվաստումը նախատեսվում էր սկսել 2022-ին, սակայն Covid-19-ից գերծանրաբեռնվածության պատճառով դա չհաջողվեց իրագործել։ 2027 թվականից ջրծաղիկի պատվաստումը կիրականցվի ըստ օրացույցի՝ 1 տարեկանների (առաջին դեղաչափ) և 4-6 տարեկանների (երկրորդ դեղաչափ) շրջանում:
Հայաստանում ժամանակ առ ժամանակ լինում եմ ջրծաղիկի բռնկումներ, վերջին մեծ բռնկումը գրանցվել է 2022-ին։

31 января в Армении стартовала программа вакцинации против ветряной оспы, которая реализуется поэтапно, сообщает Министерство здравоохранения.
Организации первичной медико-санитарной помощи республики уже обеспечены вакциной против ветряной оспы, предварительно квалифицированной Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ).
На первом этапе прививки получат дети, родившиеся после 1 ноября 2023 года, которым исполнился 12 месяцев и у которых нет подтвержденной вакцинации или сведений о перенесенном заболевании.
Власти подчеркивают, что ветряную оспу можно эффективно предотвратить с помощью безопасной и надежной вакцины.
Изначально вакцинацию планировали начать в 2022 году, однако из-за перегруженности системы здравоохранения COVID-19 это не удалось реализовать. С 2027 года вакцинация против ветряной оспы войдет в национальный календарь прививок: первая доза будет вводиться в возрасте одного года, а вторая – в 4–6 лет. В Армении периодически фиксируются вспышки ветряной оспы, последняя крупная вспышка произошла в 2022 году.