Հունվարի 31-ից մեկնարկել է ջրծաղիկի դեմ պատվաստումների իրականացման գործընթացը` փուլային եղանակով, հայտնում է առողջապահության նախարարությունը։
Հանրապետության առողջության առաջնային պահպանման կազմակերպություններն արդեն իսկ ապահովված են ջրծաղիկի դեմ ԱՀԿ նախաորակավորում ունեցող պատվաստանյութով։
Առաջին փուլով պատվաստումներն իրականացվելու են 2023 թվականի նոյեմբերի 1-ից հետո ծնված և 12 ամսականը լրացած երեխաների շրջանում, ովքեր չունեն փաստագրված ջրծաղիկի դեմ պատվաստումային կարգավիճակ կամ ջրծաղիկով հիվանդացման փաստ։
Նշվում է, որ ջրծաղիկը հնարավոր է կանխարգելել առկա անվտանգ ու արդյունավետ պատվաստանյութի շնորհիվ:
Պատվաստումը նախատեսվում էր սկսել 2022-ին, սակայն Covid-19-ից գերծանրաբեռնվածության պատճառով դա չհաջողվեց իրագործել։ 2027 թվականից ջրծաղիկի պատվաստումը կիրականցվի ըստ օրացույցի՝ 1 տարեկանների (առաջին դեղաչափ) և 4-6 տարեկանների (երկրորդ դեղաչափ) շրջանում:
Հայաստանում ժամանակ առ ժամանակ լինում եմ ջրծաղիկի բռնկումներ, վերջին մեծ բռնկումը գրանցվել է 2022-ին։

On January 31, Armenia launched the chickenpox vaccination program, implementing it in phases, according to the Ministry of Health.
Primary healthcare facilities across the country are now equipped with a World Health Organization (WHO)-prequalified chickenpox vaccine.
In the first phase, vaccinations will be administered to children born after November 1, 2023, who have reached 12 months of age and have neither a documented chickenpox vaccination record nor a history of the disease.
Authorities emphasize that chickenpox can be effectively prevented with a safe and reliable vaccine.
The vaccination campaign was initially planned for 2022 but was delayed due to the healthcare system’s overload from COVID-19. Starting in 2027, chickenpox immunization will be integrated into the national schedule, with the first dose administered at one year old and a second dose at ages four to six. Armenia has experienced periodic chickenpox outbreaks, with the most recent large-scale outbreak recorded in 2022.