2022 թվականի սեպտեմբերին ադրբեջանական հրետակոծությունից վնասված Ջերմուկի ճոպանուղին, ավելի քան երկու տարի անց, վերագործարկվել է, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ճոպանուղու մեկ տոմսն արժե 1500 դրամ, իսկ դրա երկարությունը 1 կիլոմետր է։
Վերանորոգման համար ՀՀ կառավարությունը սկզբում տրամադրել էր 12 մլն դրամ՝ տեխնիկական վնասի փոխհատուցման նպատակով, այնուհետև 24 մլն դրամ՝ նոր ճոպանի ձեռքբերման համար։
Ավելի վաղ, ճոպանուղու տնօրեն Արմեն Թադևոսյանը նշել էր, որ ամեն ջանք գործադրել են, որպեսզի վերագործարկման օրը համընկնի Համահայկական ձմեռային խաղերի բացման հետ։
Ջերմուկում ընթանում են Համահայկական ձմեռային երկրորդ խաղերը, որոնք կշարունակվեն մինչև փետրվարի 7-ը։
2022-ի սեպտեմբերյան հարվածներից հետո ճոպանուղին շարունակել է գործել մինչև դեկտեմբերի 25-ը, սակայն մարտի 8-ին իրականացված տեխնիկական ստուգման ընթացքում պարզվել է, որ գլխավոր ճոպանը վնասված է, ինչի պատճառով դրա աշխատանքը դադարեցվել է։

3 Февраль 2025 - 14:21 AMT
Поврежденная в результате обстрелов Азербайджана в сентябре 2022 года канатная дорога в Джермуке спустя более двух лет возобновила работу, сообщает Sputnik Армения.
Стоимость одного билета – 1500 драмов, длина дороги составляет 1 километр.
Для ремонта правительство Армении изначально выделило 12 миллионов драмов на компенсацию технических повреждений, а затем еще 24 миллиона драмов на приобретение нового каната.
Ранее директор канатной дороги Армен Тадевосян отмечал, что они приложили все усилия, чтобы запуск совпал с открытием Панармянских зимних игр.
В Джермуке проходят вторые Панармянские зимние игры, которые продлятся до 7 февраля.
После сентябрьских обстрелов 2022 года канатная дорога продолжала работать до 25 декабря. Однако во время технической проверки 8 марта было выявлено повреждение главного каната, из-за чего эксплуатация была приостановлена.