Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը, Ֆրանսիայում գործող AYPFM հայկական ռադիոյին տված հարցազրույցում խոսել է իր հոր դատավարության, Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության կարևորության և միջազգային արձագանքի մասին:
Նա ասել է, որ չնայած խոշտանգումներին և Բաքվում իր հասցեին հնչող սպառնալիքներին՝ Ռուբեն Վարդանյանն իր ընտանիքին հայտնել է, որ Արցախի ժողովրդի իրավունքների հարցն իր համար առաջնային է, գրում է Panorama.am-ը։
«Հայրս վճռական է, անդրդվելի, և պատրաստ է՝ անկախ բոլոր վտանգներից, բարձրաձայնել ճշմարտությունը։ Հունվարի 17-ին՝ դատավարության առաջին օրը, նա Ադրբեջանի դատարանին առաջարկել է մեկ րոպե լռությամբ հարգել հակամարտության բոլոր զոհերի հիշատակը՝ անկախ նրանց ազգությունից։ Չնայած ստեղծված իրադրությանը և հայերի հանդեպ անարդար վերաբերմունքին՝ հայրս ցանկանում է ընդգծել, որ մեր միակ տարբերակը խաղաղ աշխարհում ապրելն է, բանակցելն ու միմյանց հասկանալը»,–ասել է նա։
Նա նշել է, որ այս դատավարությունը սովորական, բաց դատավարություն չէ, Ադրբեջանում արդարադատության համակարգ գոյություն չունի, ահա թե ինչու հայ ռազմագերիների միակ պաշտպանությունը կարող է լինել միջազգային հանրության և դեմոկրատական երկների կառավարությունների գործողությունները:
«Օրինակ՝ հայրս ինձ ասել է, որ իր փաստաբանը չի կարողանում հավուր պատշաճի պատրաստել իր պաշտպանությունը, ահա թե ինչու Ադրբեջանից պետք է պահանջել, որ եթե դատավարությունը բաց է, ապա ֆրանսիացի, անգլիացի, ամերիկացի լրագրողներ պետք է կարողանան գնալ Ադրբեջան, ներկա գտնվել այդ նիստերին և լսեն, թե ինչ է իրականում տեղի ունենում այնտեղ, որովհետև չնայած հայտարարված «բաց դատավարությանը», միայն ադրբեջանական պետական լրատվամիջոցներն են դրան մասնակցում:
Երկրորդ բանը կարող է լինել կոչը Ֆրանսիայի կառավարությանը՝ ավելի շատ խոսելու Ադրբեջանի այս անարդարություններից և ճնշում գործադրելու Եվրոպական միության վրա, որպեսզի դադարեցնեն բոլոր գործարքները Ադրբեջանի հետ: Դա միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի հարցը չէ, դա նաև սեփական քաղաքացիների հանդեպ Ադրբեջանի վերաբերմունքի հարց է, Ադրբեջանում կա 300-ից ավելի քաղբանտարկյալ, և եթե թույլ է տրվում, որ Ադրբեջանը նման կերպ վարվի հայ ռազմագերիների հետ, վստահ եմ, որ այդ երկիրն ավելին կանի ընդդեմ Հայաստանի, ընդդեմ իր սեփական քաղաքացիների, ֆրանսիացի, եվրոպացի զբոսաշրջիկների դեմ»,–ասել է Դավիթ Վարդանյանը։
Նա հավելել է, որ Ֆրանսիայից բացի հույսեր են կապում նաև ԱՄՆ նոր նախագահի վարչակազմի հետ:
«Մենք շատ սպասելիքներ ունեինք ԱՄՆ նախկին նախագահից Ցեղասպանության հետ կապված, նա շատ բան էր խոստացել հայերին, բայց շատ բան չարեց: Դրանք միայն խոսքեր էին, որոնց գործողություններ չհաջորդեցին: Այժմ մենք հույսեր ունենք ԱՄՆ նոր նախագահի վարչակազմի հետ կապված: Դոնալդ Թրամփը գրել էր, որ պաշտպանելու է Լեռնային Ղարաբաղի քրիստոնյաների իրավունքները, և մենք տեսանք, որ նոր վարչակազմի մաս կազմեցին Հայաստանի և հայ ժողովրդի բարեկամներից ոմանք: Ես գիտեմ, որ մարդու իրավունքների, հատկապես՝ քրիստոնյաների իրավունքերի հարցը շատ կարևոր է նրանց համար, ահա թե ինչու մենք լիահույս ենք, որ այս վարչակազմը և նախագահ Թրամփը կարող են օգնել հայ ռազմագերիներին այս հարցերում»,–ասել է Վարդանյանի որդին։
Նա պատասխանել է նաև այն հարցին, որ եթե դատավճիռը լինի բացասական, ինչը բավականին հավանական է, մտադի՞ր են դիմել միջազգային դատական ատյաններին՝ ռազմագերիների ազատ արձակման հարցը բարձրացնելու նպատակով։
«Այժմ կարող եմ ասել միայն մեկ բան՝ շարունակելու ենք պայքարել, որպեսզի Ադրբեջանի կառավարությունը հարգի հայերի իրավունքները։ Դա շատ կարևոր է, սակայն առանց միջազգային քաղաքական աջակցության այդ ջանքերը կարող են անարդյունավետ լինել»,–ասել է Դավիթ Վարդանյանը։

Давид Варданян, сын Рубена Варданяна, в интервью армянскому радио AYPFM во Франции рассказал о судебном процессе над его отцом, важности защиты прав народа Арцаха и международной реакции.
Он заявил, что несмотря на пытки и угрозы в Баку, Рубен Варданян сообщил семье, что права народа Арцаха для него остаются приоритетом, передает Panorama.am .
«Мой отец решителен и непоколебим, он готов говорить правду, несмотря на все риски. 17 января, в первый день суда, он предложил почтить минутой молчания память всех жертв конфликта, независимо от их национальности. Несмотря на сложившуюся ситуацию и несправедливое отношение к армянам, отец подчеркивает, что единственный путь – это жить в мире, вести переговоры и понимать друг друга», – сказал он.
Варданян отметил, что этот суд не является ни обычным, ни открытым, так как в Азербайджане не существует независимой судебной системы. Он подчеркнул, что единственной защитой для армянских военнопленных могут стать действия международного сообщества и демократических стран.
«Например, отец сказал мне, что его адвокат не может должным образом подготовить защиту. Если процесс действительно открытый, то французские, британские и американские журналисты должны иметь возможность присутствовать на заседаниях и освещать происходящее. Однако, несмотря на заявления об "открытом процессе", на суд допускают только азербайджанские государственные СМИ», – отметил он.
Он также призвал правительство Франции активнее высказываться о несправедливостях со стороны Азербайджана и оказывать давление на Евросоюз с требованием прекратить все сделки с Баку.
«Речь идет не только об Армении и Азербайджане. Это вопрос отношения Азербайджана к своим же гражданам. В этой стране более 300 политзаключенных, и если Баку позволяет себе так обращаться с армянскими пленниками, то он пойдет еще дальше – против Армении, своих же граждан и даже иностранных туристов из Франции и Европы», – предупредил он.
Кроме Франции, он выразил надежду на новую администрацию США.
«Мы возлагали большие надежды на предыдущего президента США в вопросе Геноцида армян, но он дал много обещаний, не подкрепленных действиями. Теперь у нас есть надежда на новую администрацию. Дональд Трамп писал, что будет защищать христиан в Нагорном Карабахе, и мы видим, что в его администрации появились друзья Армении. Я знаю, что права человека, особенно христиан, для них важны, поэтому мы надеемся, что новая администрация и президент Трамп помогут армянским военнопленным», – заявил он.
Отвечая на вопрос о возможности обращения в международные суды, если приговор будет отрицательным, Варданян ответил:
«Сейчас могу сказать только одно – мы будем продолжать бороться за то, чтобы власти Азербайджана уважали права армян. Это очень важно, но без международной политической поддержки эти усилия могут оказаться неэффективными», – сказал Давид Варданян.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что бывшим военным и политическим лидерам Арцаха, находящимся в тюрьме в Баку, дают психотропные вещества. По его словам, разведданные указывают, что цель – спровоцировать эскалацию. Баку отвергает эти обвинения.
16 января Рубен Варданян заявил, что с момента ареста он не давал никаких показаний, кроме своего имени. Он подчеркнул, что все документы с его подписью являются подделкой, и подтвердил, что на него, его адвоката и переводчика оказывалось давление.