Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը, Ֆրանսիայում գործող AYPFM հայկական ռադիոյին տված հարցազրույցում խոսել է իր հոր դատավարության, Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության կարևորության և միջազգային արձագանքի մասին:
Նա ասել է, որ չնայած խոշտանգումներին և Բաքվում իր հասցեին հնչող սպառնալիքներին՝ Ռուբեն Վարդանյանն իր ընտանիքին հայտնել է, որ Արցախի ժողովրդի իրավունքների հարցն իր համար առաջնային է, գրում է Panorama.am-ը։
«Հայրս վճռական է, անդրդվելի, և պատրաստ է՝ անկախ բոլոր վտանգներից, բարձրաձայնել ճշմարտությունը։ Հունվարի 17-ին՝ դատավարության առաջին օրը, նա Ադրբեջանի դատարանին առաջարկել է մեկ րոպե լռությամբ հարգել հակամարտության բոլոր զոհերի հիշատակը՝ անկախ նրանց ազգությունից։ Չնայած ստեղծված իրադրությանը և հայերի հանդեպ անարդար վերաբերմունքին՝ հայրս ցանկանում է ընդգծել, որ մեր միակ տարբերակը խաղաղ աշխարհում ապրելն է, բանակցելն ու միմյանց հասկանալը»,–ասել է նա։
Նա նշել է, որ այս դատավարությունը սովորական, բաց դատավարություն չէ, Ադրբեջանում արդարադատության համակարգ գոյություն չունի, ահա թե ինչու հայ ռազմագերիների միակ պաշտպանությունը կարող է լինել միջազգային հանրության և դեմոկրատական երկների կառավարությունների գործողությունները:
«Օրինակ՝ հայրս ինձ ասել է, որ իր փաստաբանը չի կարողանում հավուր պատշաճի պատրաստել իր պաշտպանությունը, ահա թե ինչու Ադրբեջանից պետք է պահանջել, որ եթե դատավարությունը բաց է, ապա ֆրանսիացի, անգլիացի, ամերիկացի լրագրողներ պետք է կարողանան գնալ Ադրբեջան, ներկա գտնվել այդ նիստերին և լսեն, թե ինչ է իրականում տեղի ունենում այնտեղ, որովհետև չնայած հայտարարված «բաց դատավարությանը», միայն ադրբեջանական պետական լրատվամիջոցներն են դրան մասնակցում:
Երկրորդ բանը կարող է լինել կոչը Ֆրանսիայի կառավարությանը՝ ավելի շատ խոսելու Ադրբեջանի այս անարդարություններից և ճնշում գործադրելու Եվրոպական միության վրա, որպեսզի դադարեցնեն բոլոր գործարքները Ադրբեջանի հետ: Դա միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի հարցը չէ, դա նաև սեփական քաղաքացիների հանդեպ Ադրբեջանի վերաբերմունքի հարց է, Ադրբեջանում կա 300-ից ավելի քաղբանտարկյալ, և եթե թույլ է տրվում, որ Ադրբեջանը նման կերպ վարվի հայ ռազմագերիների հետ, վստահ եմ, որ այդ երկիրն ավելին կանի ընդդեմ Հայաստանի, ընդդեմ իր սեփական քաղաքացիների, ֆրանսիացի, եվրոպացի զբոսաշրջիկների դեմ»,–ասել է Դավիթ Վարդանյանը։
Նա հավելել է, որ Ֆրանսիայից բացի հույսեր են կապում նաև ԱՄՆ նոր նախագահի վարչակազմի հետ:
«Մենք շատ սպասելիքներ ունեինք ԱՄՆ նախկին նախագահից Ցեղասպանության հետ կապված, նա շատ բան էր խոստացել հայերին, բայց շատ բան չարեց: Դրանք միայն խոսքեր էին, որոնց գործողություններ չհաջորդեցին: Այժմ մենք հույսեր ունենք ԱՄՆ նոր նախագահի վարչակազմի հետ կապված: Դոնալդ Թրամփը գրել էր, որ պաշտպանելու է Լեռնային Ղարաբաղի քրիստոնյաների իրավունքները, և մենք տեսանք, որ նոր վարչակազմի մաս կազմեցին Հայաստանի և հայ ժողովրդի բարեկամներից ոմանք: Ես գիտեմ, որ մարդու իրավունքների, հատկապես՝ քրիստոնյաների իրավունքերի հարցը շատ կարևոր է նրանց համար, ահա թե ինչու մենք լիահույս ենք, որ այս վարչակազմը և նախագահ Թրամփը կարող են օգնել հայ ռազմագերիներին այս հարցերում»,–ասել է Վարդանյանի որդին։
Նա պատասխանել է նաև այն հարցին, որ եթե դատավճիռը լինի բացասական, ինչը բավականին հավանական է, մտադի՞ր են դիմել միջազգային դատական ատյաններին՝ ռազմագերիների ազատ արձակման հարցը բարձրացնելու նպատակով։
«Այժմ կարող եմ ասել միայն մեկ բան՝ շարունակելու ենք պայքարել, որպեսզի Ադրբեջանի կառավարությունը հարգի հայերի իրավունքները։ Դա շատ կարևոր է, սակայն առանց միջազգային քաղաքական աջակցության այդ ջանքերը կարող են անարդյունավետ լինել»,–ասել է Դավիթ Վարդանյանը։

Davit Vardanyan, son of Ruben Vardanyan, spoke to AYPFM Armenian radio in France about his father’s trial, the importance of protecting the rights of the Artsakh people, and international reactions.
He stated that despite torture and threats in Baku, Ruben Vardanyan told his family that defending the rights of the Artsakh people remains his top priority, reports Panorama.am .
"My father is resolute and unyielding, ready to speak the truth despite all risks. On January 17, during the first day of his trial, he proposed a moment of silence to honor all victims of the conflict, regardless of nationality. Despite the situation and the unjust treatment of Armenians, my father insists that our only path is to live in a peaceful world, negotiate, and understand one another," he said.
Vardanyan noted that this trial is neither ordinary nor open, as Azerbaijan has no independent judiciary. He stressed that the only protection for Armenian prisoners of war lies in the actions of the international community and democratic governments.
"For example, my father told me that his lawyer is unable to properly prepare his defense. If the trial is truly open, Azerbaijan should allow French, British, and American journalists to attend and report on what is happening there. However, despite claims of transparency, only Azerbaijani state media is present," he stated.
He also called on the French government to speak out against Azerbaijan’s injustices and to pressure the European Union to halt all dealings with Baku.
"This is not just about Armenia and Azerbaijan. It’s also about Azerbaijan’s treatment of its own citizens. There are over 300 political prisoners in Azerbaijan, and if Baku is allowed to treat Armenian captives this way, it will surely escalate its actions—against Armenia, its own people, and even foreign tourists from France and Europe," he warned.
Beyond France, he expressed hope for the new U.S. administration.
"We had high expectations from the former U.S. president regarding the Armenian Genocide, but he made many promises without taking action. Now, we have hope in the new administration. Donald Trump once stated that he would protect Christians in Nagorno-Karabakh, and we have seen that some of Armenia’s allies have joined his administration. I know that human rights, particularly Christian rights, are important to them, so we are hopeful that this administration and President Trump will help Armenian prisoners," he said.
When asked if they plan to take the case to international courts if the verdict is negative, Vardanyan responded:
"All I can say for now is that we will continue to fight for Azerbaijan to respect Armenian rights. This is crucial, but without international political support, these efforts may not be effective," he stated.
Prime Minister Nikol Pashinyan has claimed that former Artsakh military-political leaders detained in Baku are being given psychotropic substances. He cited intelligence reports suggesting that the aim is to provoke escalation. Baku denies these accusations.
On January 16, Ruben Vardanyan stated that since his arrest, he has refused to give any testimony except for his name. He declared that all documents signed under his name are falsified and confirmed that he, his lawyer, and translator have faced pressure.