ԱՄՆ-ում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ դեսպանությունում հանդիպում է ունեցել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Նա կարճ տեսանյութ է հրապարակել ֆեյսբուքյան իր էջում և նշել, որ ՀՀ–ն ոչ թե միջոց է այլ նպատակների հասնելու համար, այլ ինքը նպատակն է։
«Հայաստանի Հանրապետությունը ինքն է բարձրագույն նպատակը, և Հայաստանի Հանրապետությունից ավելի բարձր ազգային նպատակ չի կարող լինել: Հայաստանի Հանրապետությունը ոչ թե միջոց է այլ նպատակների հասնելու համար, այլ Հայաստանի Հանրապետությունն ինքը նպատակն է՝ ամենաբարձր նպատակը»,– գրել է նա։
Հանդիպման ընթացքում վարչապետ Փաշինյանը պատասխանել է ներկաներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի, հայտնում է վարչապետի աշխատակազմը։
Վարչապետն անդրադարձել է ՀՀ-ում և երկրի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացներին, գաղափարախոսական փոփոխությանը: Հանդիպման ընթացքում երկրի ղեկավարն անդրադարձել է Իրական Հայաստանի գաղափարախոսությանը, բալանսավորման և բալանսավորված քաղաքականությանը, Հայաստանի ներքին և արտաքին մարտահրավերներին և դրանց դիմագրավելու ուղղությամբ կառավարության քայլերին:

While in the U.S., Prime Minister Nikol Pashinyan met with representatives of the local Armenian community at the Armenian Embassy. He shared a short video on his Facebook page, stating that Armenia is not a tool to achieve other objectives but the goal itself.
"The Republic of Armenia is the highest goal, and there can be no higher national purpose than the Republic of Armenia. Armenia is not a means to an end—it is the ultimate goal," Pashinyan wrote.
According to the Prime Minister’s Office, Pashinyan addressed a range of questions from attendees during the meeting.
He spoke about ongoing developments in and around Armenia, ideological shifts in the country, and the "Real Armenia" concept. He also discussed balanced foreign policy, Armenia’s internal and external challenges, and government strategies to address them.