Եվրահանձնաժողովը փետրվարի 1-ից գործարկվել է Ընդլայնման և Արևելյան հարևանության հարցերով նոր գլխավոր տնօրինությունը, որի պատասխանատվության շրջանակը ներառում է թեկնածու և ԵՄ անդամակցության հավակնող երկրները՝ ընդլայնման և բանակցային գործընթացների շրջանակում։
Նոր կառույցը կընդլայնի ԵՄ ֆինանսական և տեխնիկական աջակցության շրջանակը՝ ընդգրկելով նաև Արևելյան հարևանության ծրագրում ներգրավված պետություններին, որոնց թվում են Հայաստանը, Ադրբեջանը և Բելառուսը, հայտնում է Եվրահանձնաժողովը։
Ընդլայնման և Արևելյան հարևանության հարցերով նոր գլխավոր տնօրինությունը, ի թիվս այլ հարցերի, զբաղվելու է նաև ԵՄ անդամ երկրներում հաղորդակցման հարցերով, ինչպես նաև գործընկեր պետություններին ԵՄ ընդլայնման առավելությունների մասին իրազեկելով:

Европейская комиссия запустила новый Генеральный директорат по вопросам расширения и Восточного соседства, который будет курировать страны-кандидаты и государства, претендующие на членство в ЕС, в рамках политики расширения и переговорных процессов.
Новый орган расширяет финансовую и техническую поддержку ЕС, охватывая страны Восточного партнерства, включая Армению, Азербайджан и Беларусь, сообщает Еврокомиссия.
Кроме вопросов расширения, директорат займется коммуникацией в странах ЕС, а также информированием партнерских государств о преимуществах членства в Евросоюзе.