«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև անարգել հաղորդակցության պահանջին, գրել է, որ «անարգել ճանապարհի» պարտավորությունը ծնվել է ԼՂ–ի լինելով՝ եթե չկա Արցախը, չկա նաև դրանից բխող պարտավորությունը։
«Արդեն 1 տարուց ավելի է` մեսրոպատառ հայերենով բացատրում եմ, որ պետք է վերադառնալ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ ձևաչափին և պահանջել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի վերադարձն Արցախ։
Ասում եմ՝ պահանջեք ՌԴ խաղաղապահների վերադարձն ու անվտանգության ապահովումն Արցախում, պահանջեք Լաչինի միջանցքն այնպես, ինչպես կար մինչև դրա բլոկադան, ու պաշտոնապես հայտարարեք, որ ՌԴ-ի և Ադրբեջանի կողմից այս կետերի կատարումը պարտավորվելու դեպքում մենք կապահովենք 9-րդ կետը այնպես, ինչպես գրված է եռակողմ հայտարարության մեջ:
Կխուսափե՞ն նոյեմբերի 9-ի բանակցային պրոցեսի վերականգնումից, ուրեմն նույնը կլինի մեր վերաբերմունքը 9-րդ կետի պարտավորությանը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նա հավելել է, որ որ չկա «անարգել կամ անխոչընդոտ ճանապարհ» կամ «միջանցք» տալու այդպիսի առանձին պարտավորություն, եթե չկա Լեռնային Ղարաբաղը։
«Պետք է հստակ արձանագրել, որ «Անարգել ճանապարհի» պարտավորությունը ծնվել է Լեռնային Ղարաբաղի լինելով և եթե չկա ԼՂ-ն վերը նշված դրույթներով, ուրեմն չկա նաև դրանից բխող պարտավորությունը: Հասկանո՞ւմ եք, որ չկա «անարգել կամ անխոչընդոտ ճանապարհ» կամ «միջանցք» տալու այդպիսի առանձին պարտավորություն, եթե չկա Լեռնային Ղարաբաղը։
Իշխանությունը հետևողականորեն հայտարարում է, որ պատրաստ է տալ «անխոչընդոտ» ճանապարհ։ Հարցնում եմ՝ ինչի՞ դիմաց․ կրկի՞ն միակողմանի, կրկի՞ն առանց մեր շահը պահանջելո՞ւ։ Ինչպե՞ս անվանես այս երևույթը, երբ քեզ հասանելիքը խլել են, քեզ համարում են պարտապան, և դու անգամ մտադրված չես պնդելու և պահանջելու քեզ հասանելիքը։
Ահա սա եմ ես 1 տարի պահանջում ու բացատրում, բայց ակնհայտորեն սրա դեմ պայքարող թուրք – ադրբեջանական ագենտուրան այն նենգափոխում է, որ ոչ ոք չհասկանա, թե ի՞նչ կարող ենք դեռ անել, ինչպե՞ս կարող ենք մենք դեռ բանակցել և խաղաղ բանակցային ճանապարհով փրկել մեր տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը և, վերջապես, խուսափենք նոր պատերազմից»,–ասվում է գրառման մեջ։

4 Февраль 2025 - 11:49 AMT
Лидер партии «Просвещённая Армения» Эдмон Марукян, комментируя требование Азербайджана о беспрепятственном сообщении с Нахичеванью, заявил в Facebook, что обязательство по «беспрепятственной дороге» появилось в связи с существованием Арцаха — если Арцаха нет, то и обязательства больше нет.
«Более года я объясняю на армянском языке, что необходимо вернуться к трёхстороннему формату от 9 ноября и потребовать возвращения народа Нагорного Карабаха в Арцах.
Я говорю — требуйте возвращения российских миротворцев и обеспечения безопасности в Арцахе, требуйте Лачинский коридор в том виде, в каком он существовал до блокады, и официально заявите, что Армения обеспечит выполнение 9-го пункта только в случае выполнения Россией и Азербайджаном этих условий, как это прописано в трёхстороннем заявлении.
Если они уклоняются от возобновления переговорного процесса по соглашению от 9 ноября, то и наша позиция по 9-му пункту должна быть такой же», — говорится в заявлении.
Марукян подчеркнул, что не существует отдельного обязательства предоставлять «беспрепятственную дорогу» или «коридор», если Арцах больше не существует.
«Необходимо чётко зафиксировать, что обязательство по «беспрепятственной дороге» возникло в связи с существованием Нагорного Карабаха, и если его больше нет в этих условиях, то нет и такого обязательства. Понимаете ли вы, что не существует отдельного обязательства предоставлять «беспрепятственную дорогу» или «коридор», если Нагорного Карабаха больше нет?
Власти последовательно заявляют, что готовы предоставить «беспрепятственную» дорогу. Спрашиваю — в обмен на что? Опять в одностороннем порядке, опять без учёта наших интересов? Как назвать это явление, когда у тебя отобрали то, что тебе принадлежит, тебя считают должником, и ты даже не намерен отстаивать свои права?
Это то, чего я требую и что объясняю уже год, но очевидно, что турецко-азербайджанская агентура извращает этот вопрос, чтобы никто не понял, что ещё можно сделать, как можно продолжать переговоры и мирным путём защитить нашу территориальную целостность и суверенитет, и, наконец, избежать новой войны», — написал он.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал широкомасштабное наступление на Арцах, подвергнув регион массированному артиллерийскому обстрелу. В результате 20 сентября власти Арцаха приняли предложение российского миротворческого контингента о прекращении огня и согласились на условия Баку, включая разоружение Армии обороны Арцаха и ликвидацию Республики Арцах. 24 сентября началось насильственное выселение арцахцев, более 100 000 человек были вынуждены покинуть родину и переехать в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось всего около 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, который вступил в силу 1 января 2024 года.