«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև անարգել հաղորդակցության պահանջին, գրել է, որ «անարգել ճանապարհի» պարտավորությունը ծնվել է ԼՂ–ի լինելով՝ եթե չկա Արցախը, չկա նաև դրանից բխող պարտավորությունը։
«Արդեն 1 տարուց ավելի է` մեսրոպատառ հայերենով բացատրում եմ, որ պետք է վերադառնալ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ ձևաչափին և պահանջել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի վերադարձն Արցախ։
Ասում եմ՝ պահանջեք ՌԴ խաղաղապահների վերադարձն ու անվտանգության ապահովումն Արցախում, պահանջեք Լաչինի միջանցքն այնպես, ինչպես կար մինչև դրա բլոկադան, ու պաշտոնապես հայտարարեք, որ ՌԴ-ի և Ադրբեջանի կողմից այս կետերի կատարումը պարտավորվելու դեպքում մենք կապահովենք 9-րդ կետը այնպես, ինչպես գրված է եռակողմ հայտարարության մեջ:
Կխուսափե՞ն նոյեմբերի 9-ի բանակցային պրոցեսի վերականգնումից, ուրեմն նույնը կլինի մեր վերաբերմունքը 9-րդ կետի պարտավորությանը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նա հավելել է, որ որ չկա «անարգել կամ անխոչընդոտ ճանապարհ» կամ «միջանցք» տալու այդպիսի առանձին պարտավորություն, եթե չկա Լեռնային Ղարաբաղը։
«Պետք է հստակ արձանագրել, որ «Անարգել ճանապարհի» պարտավորությունը ծնվել է Լեռնային Ղարաբաղի լինելով և եթե չկա ԼՂ-ն վերը նշված դրույթներով, ուրեմն չկա նաև դրանից բխող պարտավորությունը: Հասկանո՞ւմ եք, որ չկա «անարգել կամ անխոչընդոտ ճանապարհ» կամ «միջանցք» տալու այդպիսի առանձին պարտավորություն, եթե չկա Լեռնային Ղարաբաղը։
Իշխանությունը հետևողականորեն հայտարարում է, որ պատրաստ է տալ «անխոչընդոտ» ճանապարհ։ Հարցնում եմ՝ ինչի՞ դիմաց․ կրկի՞ն միակողմանի, կրկի՞ն առանց մեր շահը պահանջելո՞ւ։ Ինչպե՞ս անվանես այս երևույթը, երբ քեզ հասանելիքը խլել են, քեզ համարում են պարտապան, և դու անգամ մտադրված չես պնդելու և պահանջելու քեզ հասանելիքը։
Ահա սա եմ ես 1 տարի պահանջում ու բացատրում, բայց ակնհայտորեն սրա դեմ պայքարող թուրք – ադրբեջանական ագենտուրան այն նենգափոխում է, որ ոչ ոք չհասկանա, թե ի՞նչ կարող ենք դեռ անել, ինչպե՞ս կարող ենք մենք դեռ բանակցել և խաղաղ բանակցային ճանապարհով փրկել մեր տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը և, վերջապես, խուսափենք նոր պատերազմից»,–ասվում է գրառման մեջ։

Edmon Marukyan, leader of the Bright Armenia party, addressed Azerbaijan's demand for unimpeded transit to Nakhichevan in a Facebook post, asserting that the obligation for an "unimpeded road" arose from Artsakh's existence—if Artsakh no longer exists, neither does this obligation.
"For over a year, I have been explaining in classical Armenian that we must return to the trilateral format of November 9 and demand the return of the people of Nagorno-Karabakh to Artsakh.
I say—demand the return of Russian peacekeepers and security guarantees in Artsakh, demand the Lachin corridor as it was before the blockade, and officially declare that Armenia will ensure the implementation of Clause 9 only if Russia and Azerbaijan fulfill these conditions as stated in the trilateral declaration.
If they refuse to restore the November 9 negotiation process, our stance on Clause 9 should be the same," the statement reads.
Marukyan emphasized that there is no standalone obligation to provide an "unimpeded road" or "corridor" if Nagorno-Karabakh no longer exists.
"It must be clearly stated that the obligation for an 'unimpeded road' was born out of Nagorno-Karabakh’s existence, and if Nagorno-Karabakh no longer exists under these provisions, then neither does this obligation. Do you understand that there is no separate obligation to grant an 'unimpeded road' or a 'corridor' if Nagorno-Karabakh is gone?
The government consistently claims it is ready to provide an 'unimpeded' road. I ask—what in return? Again unilaterally, again without demanding our own interests? What do you call this phenomenon, when what belongs to you has been taken, you are considered the debtor, and you are not even intent on asserting your rightful claims?
This is what I have been demanding and explaining for a year, but the Turkish-Azerbaijani network distorts it so that no one understands what can still be done, how we can still negotiate and preserve our territorial integrity and sovereignty peacefully, and ultimately, how we can avoid another war," he wrote.
On September 19, 2023, Azerbaijan launched a large-scale attack on Artsakh, subjecting the entire region to heavy shelling. As a result, on September 20, Artsakh authorities agreed to a ceasefire proposed by the Russian peacekeeping mission, accepting Baku’s terms, including the disarmament of the Artsakh Defense Army and the dissolution of the Republic of Artsakh. On September 24, the forced displacement of Artsakh Armenians began, with over 100,000 people forcibly relocated to Armenia. According to reports, only about 20 Armenians remain in Artsakh. On September 28, Artsakh President Samvel Shahramanyan signed a decree dissolving the republic, which took effect on January 1, 2024.