Վարժական հավաքներից խուսափելու պատժամիջոցները կխստացվեն՝ պաշտպանության նախարարությունը հանդես է եկել օրենսդրական փոփոխությունների նախաձեռնությամբ։ Նախագիծը հրապարակվել է իրավական ակտերի միասնական հարթակում։
Նախագծի համաձայն սահմանվում են քաղաքացիների կողմից վարժական հավաքներից խուսափելու դրսևորման ձևերը, հստակեցվում է կատարվող հանցավոր արարքի նկարագրությունը, խստացվում է մի շարք ոչ իրավաչափ հանգամանքների զուգորդմամբ վարժական հավաքներից խուսափելու համար պատասխանատվությունը, ինչպես նաև հստակեցվում է ռազմական ոստիկանության լիազորությունների շրջանակը:
Նշվում է, որ ներկայումս շատ դեպքերում հնարավոր չի լինում ամբողջական որակում տալ քաղաքացու կողմից վարժական հավաքին չներգրավվելու հանգամանքին, որը հանգեցնում է քրեական վարույթների չհարուցմանը։ Առաջարկվում է հստակ ձևակերպել վարժական հավաքներից խուսափելու տարբեր եղանակները, ներառյալ՝ զինկոմիսարիատ չներկայանալը, բժշկական փորձաքննությունից խուսափելը, ինքնախեղման կամ հիվանդության սիմուլյացիայի միջոցով հավաքներից խուսափելը, փաստաթղթերի կեղծման կամ խաբեության այլ միջոցների կիրառումը։
Նախագծով նախատեսվում է խուսափելու դեպքերում կիրառել խստացված պատժամիջոցներ․ ընդհանուր խուսափման դեպքում սահմանվում է տուգանք, կարճաժամկետ ազատազրկում (մինչև 2 ամիս) կամ ազատազրկում (մինչև 2 տարի)։ Եթե խուսափումը կատարվել է ինքնախեղման, հիվանդության սիմուլյացիայի կամ փաստաթղթերի կեղծման միջոցով, ապա պատիժը կարող է հասնել 2-5 տարվա ազատազրկման։
Նախատեսվում է նաև զորահավաքային գործընթացում ռազմական ոստիկանության լիազորությունների ընդլայնում՝ զորահավաքային զորակոչից խուսափող անձանց հետախուզելու և անհրաժեշտ գործողություններ իրականացնելու իրավասություն, ինչպես նաև զինծառայողների պարտադիր տեղափոխման ապահովում իրավապահ մարմինների պահանջով։

Министерство обороны выступило с инициативой внесения изменений в законодательство для ужесточения наказаний за уклонение от учебных сборов. Проект опубликован на Единой платформе правовых актов.
Согласно документу, определяются формы уклонения граждан от сборов, уточняется квалификация преступных действий, а также ужесточается ответственность за незаконное уклонение. Дополнительно прописываются расширенные полномочия военной полиции.
В настоящее время во многих случаях невозможно полностью квалифицировать факт неучастия гражданина в сборах, что приводит к невозможности возбуждения уголовных дел. В проекте предлагается четко определить способы уклонения, включая неявку в военкомат, отказ от медицинского обследования, членовредительство, симуляцию болезни, подделку документов или иные формы обмана.
Проект также предусматривает усиленные наказания за уклонение. В общем случае предусмотрены штраф, краткосрочное лишение свободы (до 2 месяцев) или тюремное заключение (до 2 лет). Если уклонение сопровождалось членовредительством, симуляцией болезни или подделкой документов, наказание может составить от 2 до 5 лет лишения свободы.
Кроме того, расширяются полномочия военной полиции в процессе мобилизации. Им будет предоставлено право разыскивать уклонистов, проводить необходимые меры принудительного характера и обеспечивать обязательную транспортировку призывников по требованию правоохранительных органов.