Վարժական հավաքներից խուսափելու պատժամիջոցները կխստացվեն՝ պաշտպանության նախարարությունը հանդես է եկել օրենսդրական փոփոխությունների նախաձեռնությամբ։ Նախագիծը հրապարակվել է իրավական ակտերի միասնական հարթակում։
Նախագծի համաձայն սահմանվում են քաղաքացիների կողմից վարժական հավաքներից խուսափելու դրսևորման ձևերը, հստակեցվում է կատարվող հանցավոր արարքի նկարագրությունը, խստացվում է մի շարք ոչ իրավաչափ հանգամանքների զուգորդմամբ վարժական հավաքներից խուսափելու համար պատասխանատվությունը, ինչպես նաև հստակեցվում է ռազմական ոստիկանության լիազորությունների շրջանակը:
Նշվում է, որ ներկայումս շատ դեպքերում հնարավոր չի լինում ամբողջական որակում տալ քաղաքացու կողմից վարժական հավաքին չներգրավվելու հանգամանքին, որը հանգեցնում է քրեական վարույթների չհարուցմանը։ Առաջարկվում է հստակ ձևակերպել վարժական հավաքներից խուսափելու տարբեր եղանակները, ներառյալ՝ զինկոմիսարիատ չներկայանալը, բժշկական փորձաքննությունից խուսափելը, ինքնախեղման կամ հիվանդության սիմուլյացիայի միջոցով հավաքներից խուսափելը, փաստաթղթերի կեղծման կամ խաբեության այլ միջոցների կիրառումը։
Նախագծով նախատեսվում է խուսափելու դեպքերում կիրառել խստացված պատժամիջոցներ․ ընդհանուր խուսափման դեպքում սահմանվում է տուգանք, կարճաժամկետ ազատազրկում (մինչև 2 ամիս) կամ ազատազրկում (մինչև 2 տարի)։ Եթե խուսափումը կատարվել է ինքնախեղման, հիվանդության սիմուլյացիայի կամ փաստաթղթերի կեղծման միջոցով, ապա պատիժը կարող է հասնել 2-5 տարվա ազատազրկման։
Նախատեսվում է նաև զորահավաքային գործընթացում ռազմական ոստիկանության լիազորությունների ընդլայնում՝ զորահավաքային զորակոչից խուսափող անձանց հետախուզելու և անհրաժեշտ գործողություններ իրականացնելու իրավասություն, ինչպես նաև զինծառայողների պարտադիր տեղափոխման ապահովում իրավապահ մարմինների պահանջով։

The Ministry of Defense has proposed legislative amendments to tighten penalties for avoiding military training. The draft has been published on the unified legal acts platform.
According to the proposal, the law will define forms of evasion by citizens, clarify the description of criminal acts, and impose stricter penalties for unauthorized attempts to avoid training. Additionally, the draft law outlines the expanded powers of the military police.
Currently, many cases of training evasion cannot be fully classified, leading to the failure to initiate criminal proceedings. The new proposal seeks to explicitly define evasion methods, including failure to report to the military commissariat, avoiding medical examinations, self-harm or feigning illness, falsifying documents, or using other forms of deception.
Under the proposal, harsher penalties will apply in cases of evasion. General evasion may result in a fine, short-term detention (up to 2 months), or imprisonment (up to 2 years). If evasion involves self-harm, feigning illness, or document forgery, the penalty could increase to 2-5 years in prison.
The legislation also expands the military police's authority in mobilization efforts, granting them the power to track down draft evaders, conduct necessary enforcement actions, and ensure the mandatory transfer of conscripts upon request by law enforcement agencies.