Ստեփանակերտում 2023թ․ սեպտեմբերի 25-ին վառելիքի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի վերաբերյալ քրեական վարույթի շրջանակներում մեղադրյալներ չկան։ Նախաքննությունը շարունակվում է։ Այս մասին ասել է ՔԿ մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Մամուլում տեղեկություններ են շրջանառվում, որ հնարավոր է՝ քրեական հետապնդում սկսվի Արցախի Պաշտպանության բանակի վերջին հրամանատար Կամո Վարդանյանի նկատմամբ, քանի որ զորամասի տարածքում վառելիքի պահեստի պահպանությունն իրականացրել է ՊԲ հատուկ ստորաբաժանումը, որը պետք է ապահովեր վառելիքի անվտանգ բաշխումը։
ՔԿ-ից, սակայն, կրկին շեշտել են, որ այս պահին գործով որևէ մեղադրյալ չկա։
Միաժամանակ, մամուլում տարածվել են լուրեր, որ Կամո Վարդանյանը վերջերս հասարակական հիմունքներով նշանակվել է ՊՆ նախարար Սուրեն Պապիկյանի խորհրդական։ ՊՆ-ից, սակայն, այս տեղեկությունը չեն հաստատել՝ վկայակոչելով 2024 թվականի օգոստոսի 2-ի հաղորդագրությունը, որով հերքվել էր Վարդանյանի՝ ՊՆ խորհրդական դառնալու մասին լուրը։
«Պաշտպանության նախարարի զինվորական խորհրդականները երեքն են՝ գեներալ-մայոր Ա. Սիմոնյանը, պահեստազորի գնդապետ Ռ. Պետրոսյանը, պահեստազորի գնդապետ Մ. Պողոսյանը։ Հավելենք, որ ՀՀ զինված ուժերում անձը կարող է ծառայության անցնել բացառապես այն դեպքում, երբ ունի ՀՀ քաղաքացիություն»,- ընդգծել են ՊՆ-ից։
Այն, թե վերջին ամիսներին Վարդանյանի կարգավիճակը փոխվել է, ՀՀ քաղաքացիություն ստացել է կամ ոչ, կառույցը չի մանրամասնել՝ վերահաստատելով նախորդ հայտարարությունը։
Ստեփանակերտի վառելիքի պահեստում պայթյունը տեղի է ունեցել Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի և հայաթափման օրերին՝ Ստեփանակերտի մոտակայքում, ինչի հետևանքով զոհվել է 218 մարդ, 21-ը համարվում 1 անհետ կորած, իսկ 120 հոգի ստացել է տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։

Уголовное расследование взрыва на топливном складе в Степанакерте 25 сентября 2023 года не имеет обвиняемых, сообщила пресс-секретарь Следственного комитета Кима Авдалян, передает «Пастинфо». Предварительное следствие продолжается.
В СМИ сообщается, что возможно возбуждение уголовного преследования в отношении последнего командующего Армией обороны Арцаха Камо Варданяна, поскольку специальное подразделение Армии обороны, ответственное за охрану топливного склада на территории воинской части, должно было обеспечивать безопасное распределение топлива.
Однако в Следственном комитете вновь подчеркнули, что на данный момент по делу нет обвиняемых.
Одновременно в СМИ распространились сообщения о том, что Камо Варданян недавно был назначен советником министра обороны Сурена Папикяна на общественных началах. В Министерстве обороны эту информацию не подтвердили, ссылаясь на сообщение от 2 августа 2024 года, в котором опровергалось назначение Варданяна советником министра.
«Военными советниками министра обороны являются генерал-майор А. Симонян, полковник запаса Р. Петросян, полковник запаса М. Погосян. Добавим, что лицо может проходить службу в Вооруженных силах Республики Армения исключительно при наличии гражданства РА», — подчеркнули в Минобороны.
Ведомство не уточнило, изменился ли статус Варданяна в последние месяцы или получил ли он гражданство РА, подтвердив предыдущее заявление.
Взрыв на топливном складе в Степанакерте произошел вблизи города во время военной агрессии Азербайджана и депопуляции Арцаха, в результате чего погибли 218 человек, 21 числится пропавшим без вести, а 120 получили различные травмы.