ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Սենատի և Կոնգրեսի ներկայացուցիչներ՝ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի (Հանրապետական կուսակցություն), կոնգրեսական Էնդի Հարրիսի (Հանրապետական կուսակցություն), կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնի (Դեմոկրատական կուսակցություն) և կոնգրեսական Ռիչարդ Հադսոնի (Հանրապետական կուսակցություն) հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև ռազմավարական գործընկերության զարգացման հեռանկարները, անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին, տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հնարավորություններին, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի հետ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցության զարգացման հեռանկարներին։
Փաշինյանը կարևորել է ՀՀ և ԱՄՆ միջև ռազմավարական գործընկերության վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրումը՝ ընդգծելով ՀՀ Կառավարության հանձնառությունը խորացնելու և ընդլայնելու համագործակցությունը ԱՄՆ-ի հետ բոլոր ուղղություններով։ Վարչապետն ընդգծել է Միացյալ Նահանգների շարունակական աջակցությունը Հայաստանի պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացման, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման և բարեփոխումների իրականացման գործում։
Հանդիպման մասնակիցները կարևորել են տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ապահովման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության իրականացումը։ Վարչապետ Փաշինյանը վերահաստատել է Հայաստանի Կառավարության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և կարևորել ԱՄՆ դերակատարությունը Հարավային Կովկասում կայունության ամրապնդման հարցում։
Սենատոր Ուիքերը և կոնգրեսականները վերահաստատել են իրենց աջակցությունը Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացմանը և ընդգծել ռազմավարական գործընկերության փաստաթղթով նախատեսված ոլորտներում համագործակցության խորացման կարևորությունը։ Նրանք նշել են նաև ԱՄՆ նոր վարչակազմի հետ ակտիվ երկխոսության անհրաժեշտությունը՝ երկկողմ օրակարգի շարունակական առաջմղման նպատակով։

5 Февраль 2025 - 08:03 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян встретился с представителями Сената и Конгресса США, включая сенатора Роджера Уикера (Республиканская партия), конгрессменов Энди Харриса (Республиканская партия), Фрэнка Паллоне (Демократическая партия) и Ричарда Хадсона (Республиканская партия).
В ходе встречи были обсуждены перспективы развития стратегического партнерства между Арменией и США, мирный процесс между Арменией и Азербайджаном, возможности разблокирования региональных коммуникаций, а также расширение двустороннего и многостороннего сотрудничества.
Пашинян подчеркнул важность подписания документа о стратегическом партнерстве между Арменией и США, подтвердив стремление правительства Армении углублять и расширять взаимодействие по всем направлениям. Премьер отметил продолжающуюся поддержку со стороны США в вопросах повышения эффективности системы государственного управления Армении, укрепления демократических институтов и реализации реформ.
Участники встречи подчеркнули необходимость обеспечения мира и стабильности в регионе, а также реализации армянской инициативы «Перекресток мира». Пашинян подтвердил приверженность правительства Армении мирной повестке и отметил важную роль США в укреплении стабильности на Южном Кавказе.
Сенатор Уикер и конгрессмены вновь выразили поддержку развитию армяно-американских отношений и подчеркнули значимость углубления сотрудничества в рамках соглашения о стратегическом партнерстве. Они также отметили необходимость активного диалога с новой администрацией США для продвижения двусторонней повестки.