Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Արման Խաչատրյանը փետրվարի 4-ին հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահի ռազմական հարցերով խորհրդական, հատուկ ռազմական շտաբի ղեկավար, բանակի գեներալ Ֆաբիեն Մանդոնի հետ, հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմավարական գործընկերության վերափոխված հարաբերություններին, այդ թվում նաև` պաշտպանական համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։
Հայաստանն ու Ֆրանսիան պաշտպանության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրեր են ստորագրել 2023 թվականի հոկտեմբերի 23-ին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի՝ Ֆրանսիա կատարած այցի ընթացքում։

5 Февраль 2025 - 08:04 AMT
Посол Армении во Франции Арман Хачатрян 4 февраля встретился с военным советником президента Франции, начальником специального военного штаба, генералом армии Фабьеном Мандоном, сообщает посольство Армении во Франции.
В ходе встречи обсуждался широкий круг вопросов, касающихся изменяющихся отношений стратегического партнерства между Арменией и Францией, включая аспекты оборонного сотрудничества.
Армения и Франция подписали соглашения о сотрудничестве в сфере обороны 23 октября 2023 года в ходе визита министра обороны Армении Сурена Папикяна во Францию.