Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Արման Խաչատրյանը փետրվարի 4-ին հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահի ռազմական հարցերով խորհրդական, հատուկ ռազմական շտաբի ղեկավար, բանակի գեներալ Ֆաբիեն Մանդոնի հետ, հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմավարական գործընկերության վերափոխված հարաբերություններին, այդ թվում նաև` պաշտպանական համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։
Հայաստանն ու Ֆրանսիան պաշտպանության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրեր են ստորագրել 2023 թվականի հոկտեմբերի 23-ին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի՝ Ֆրանսիա կատարած այցի ընթացքում։

Armenia’s Ambassador to France, Arman Khachatryan, met on February 4 with the French president’s military adviser, Chief of the Special Military Staff, General Fabien Mandon, according to the Armenian Embassy in France.
During the meeting, they discussed a wide range of issues related to the evolving strategic partnership between Armenia and France, including aspects of defense cooperation.
Armenia and France signed defense cooperation agreements on October 23, 2023, during Armenian Defense Minister Suren Papikyan’s visit to France.