Խոսելով հարևանների հետ հարաբերությունների մասին՝ վարչապետը հայտարարել է, որ ՀՀ–ն ցանկանում է նոր դարաշրջան բացել Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում։
«Մեր երկրի չորս սահմաններից երկուսն ամբողջությամբ փակ են, ես խոսում եմ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ մեր սահմանների մասին։ Մենք ունենք ևս երկու սահման՝ Վրաստանի և Իրանի հետ։ Իհարկե, այս երկու սահմանները մեզ համար շատ կարևոր են, մենք համագործակցում ենք, ունենք լավ հարաբերություններ մեր երկու հարևանների՝ Վրաստանի և Իրանի հետ, բայց մենք ցանկանում ենք նոր դարաշրջան բացել Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերություններում։
Նախորդ տարիներին հսկայական առաջընթաց ենք գրանցել Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացում։ Որպեսզի այս առաջընթացն ըմբռնելի լինի ձեզ համար, գիտեք, որ հիմա մենք Ադրբեջանի հետ քննարկում ենք խաղաղության պայմանագրի նախագիծը, և այժմ այդ պայմանագրի 17 կետից 15-ի շուրջ ամբողջական համաձայնության ենք հասել և մնում է երկու կետ, որոնց շուրջ դեռ պետք է վերջնական համաձայնության հասնենք։ Հույս ունենք` այս գործընթացն ավարտին հասցնել հնարավորինս արագ։ Իհարկե, Ադրբեջանի հետ աշխատում ենք երկկողմ ձևաչափով, բայց ակնհայտորեն միջազգային հանրության ուշադրությունն ու աջակցությունը շատ օգտակար կլիներ կայուն խաղաղության հասնելու գործում պատշաճ միջավայր ձևավորելու համար։
Մենք Թուրքիայի հետ բավականին ակտիվ երկխոսություն ունենք։ Վերջին տարիներին ես մի քանի հանդիպում եմ ունեցել Թուրքիայի նախագահի հետ, ներկա եմ գտնվել Թուրքիայի նախագահի երդմնակալության արարողությանը, վերջերս հանդիպել ենք Նյու Յորքում` ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի շրջանակներում, և մենք շատ կոնկրետ համաձայնություն ունենք՝ առաջին փուլով բացել մեր սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր կրող մարդկանց համար, և հույս ունենք հնարավորինս արագ հասնել այս համաձայնագրի իրականացմանը։ Մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»,–ասել է նա։
Վարչապետը հավելել է, որ Հայաստանը շարունակում է խորացնել համագործակցությունը նաև Վրաստանի և Իրանի հետ։
«Կա միջազգային մի իրավիճակ, որը խոչընդոտում է մեր հարևանների հետ հարաբերությունների խորացմանը, և այս հանգամանքները բոլորին հայտնի են, ես չեմ նշի դրանք։ Բայց կարծում եմ` մեզ հաջողվում է հաշվի առնել այս բոլոր հանգամանքները, իսկ մյուս կողմից զարգացնել հարաբերությունները հարևանների հետ։ Իհարկե, հույս ունենք, որ մեր տարածաշրջանային իրավիճակում բեկում կլինի, երբ մեզ հաջողվի Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը բերել վերջնական տեսքի և ստորագրել այն, ինչպես նաև Թուրքիայի հետ հասնել հարաբերությունների կարգավորման, ինչը ոչ միայն ամբողջությամբ կփոխի տարածաշրջանային իրավիճակը, այլ նաև կարծում եմ` շատ շոշափելի ու զգալի ազդեցություն կունենա միջազգային իրավիճակի վրա»,–ասել է Փաշինյանը։

During his visit to Washington, Prime Minister Nikol Pashinyan attended the Atlantic Council, where he delivered a speech and answered questions from John Herbst, senior director of the Atlantic Council’s Eurasia Center and former U.S. ambassador to Uzbekistan and Ukraine.
Speaking about Armenia’s relations with its neighbors, Pashinyan stated that his country seeks to open a new era in relations with Turkey and Azerbaijan.
"Two of our four borders remain completely closed—the ones with Turkey and Azerbaijan. We also have borders with Georgia and Iran, which are vital to us. We cooperate and have good relations with both, but we aspire to establish a new era in our relations with Turkey and Azerbaijan."
Pashinyan noted that in recent years, significant progress has been made in the peace process with Azerbaijan.
"To give you a sense of this progress, we are now discussing a peace treaty with Azerbaijan, and out of 17 provisions, we have reached a full agreement on 15. Only two points remain unresolved, and we hope to finalize the process as soon as possible. While we work bilaterally with Azerbaijan, the international community’s attention and support would be crucial in creating the right conditions for lasting peace."
The prime minister also highlighted Armenia’s active dialogue with Turkey.
"In recent years, I have had multiple meetings with the Turkish president. I attended his inauguration, and we recently met in New York during the UN General Assembly. We have reached a concrete agreement to initially open our border for third-country citizens and diplomatic passport holders. We hope to implement this agreement as soon as possible and are actively working towards it."
Pashinyan emphasized that Armenia continues to deepen cooperation with Georgia and Iran.
"There are international circumstances that complicate the deepening of our regional ties, and these are well known—I won’t specify them. However, I believe we are managing to navigate these challenges while also developing relations with our neighbors. We hope that signing a final peace treaty with Azerbaijan and normalizing ties with Turkey will bring a fundamental shift to our regional dynamics, with far-reaching global implications."
On February 1, Nikol Pashinyan, accompanied by his wife Anna Hakobyan, traveled to the United States to attend the 5th Annual International Religious Freedom Summit and the National Prayer Breakfast.