Նա հայտարարել է, որ ակնհայտորեն հնարավոր չէ ունենալ իրական և աճող անկախություն, բարգավաճում և անվտանգություն առանց խաղաղության։ Հայաստանում մարդիկ այնքան էլ լավատես չեն խաղաղության օրակարգի առումով:
Վարչապետն ասել է նաև, որ խաղաղության պայմանագրի նախագծում կային շատ զգայուն թեմաներ, բայց այդ բոլոր հարցերի շուրջ արդեն կա համաձայնություն:
«Խաղաղությունն առանցքային է նույնիսկ ժողովրդավարության համար, որովհետև մենք չենք կարող ունենալ ժողովրդավարություն պատերազմի միջավայրում։ Կարող եմ ասել, որ պատմական գործոններով պայմանավորված, Հայաստանում մարդիկ այնքան էլ լավատես չեն խաղաղության օրակարգի առումով»,–ասել է նա։
Նշելով, որ Ադրբեջանի հետ բանակցություններում խաղաղության պայմանագրի 17 կետից 15-ի մասով համաձայնություն կա՝ վարչապետն ասել է, որ կետերից մեկը վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի երկայնքով երրորդ կողմի ուժերի տեղակայմանը, մյուսը՝ մեկը մյուսի դեմ իրավական կառույցներում ներկայացրած բողոքներին
«Ադրբեջանն առաջարկում է արգելք դնել սահմանի երկայնքով երրորդ կողմի ուժերի տեղակայման վրա՝ նկատի ունենալով Եվրոպական քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը։ Մենք Ադրբեջանի այս ցանկությունն ի գիտություն ենք ընդունում և հանդես ենք եկել մեր սեփական առաջարկով, ինչը ենթադրում է կիրառել այդ կետը միայն սահմանի սահմանազատված հատվածներում։ Այսինքն, եթե մենք սահմանազատել ենք տվյալ հատվածը, դա նշանակում է, որ այդտեղ չպետք է ներկա լինի երրորդ կողմի ուժ։ Այսպիսով, մենք մեր առաջարկը ներկայացրել ենք գրավոր կերպով և սպասում ենք Ադրբեջանի արձագանքին»,–ասել է նա։
Խոսելով իրավական կառույցներում միմյանց դեմ բողոքների մասին՝ նա նշել է, որ գաղափարն այն է, որ բոլոր այդ բողոքները չեղարկվեն։
«Ընդհանուր առմամբ, մենք այս գաղափարին ևս դեմ չենք, բայց մեր առաջարկը կայանում է ոչ միայն այդ բողոքները չեղարկելու մեջ, այլ նաև երկկողմ հարաբերություններում այդ հարցերը ևս չբարձրացնելու մեջ։ Հակառակ դեպքում տարօրինակ իրավիճակ կարող է ստեղծվել, երբ օրինակ` ինչ-որ հարց չեղարկվում է միջազգային կառույցի դատից, բայց կողմերից մեկը փորձում է այդ հարցը սեղանին դնել երկկողմ հարաբերություններում և կողմերից մեկը կարող է այդ հարցն օգտագործել սրումներ հրահրելու համար։ Այդ դեպքում արդեն հնարավոր չի լինի այդ հայցը փոխանցել միջազգային կառույցներին։ Մենք այդ գաղափարին էլ դեմ չենք։ Մենք առաջարկում ենք վերջ դնել կոնֆլիկտային հարցերի շուրջ հետագա քննարկումներին և բացել երկկողմ հարաբերությունների նոր դարաշրջան՝ սկսելով նոր ու մաքուր էջից։
Սա նշանակում է, որ խաղաղության պայմանագրի նախագծի բոլոր կարևոր հարցերն արդեն համաձայնեցված են։ Այդ նախագծում կային շատ խորը և զգայուն թեմաներ, բայց այդ բոլոր հարցերի շուրջ արդեն կա համաձայնություն։ Օրինակ, Հայաստանը և Ադրբեջանը համաձայնել են ճանաչել մեկը մյուսի տարածքային ամբողջականությունը՝ հիմնվելով Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի սահմանների վրա։
Մենք համաձայնեցրել ենք ունենալ մի այնպիսի դրույթ, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը չունեն միմյանցից տարածքային պահանջներ և ապագայում ևս նման պահանջներ չեն բարձրացնի։ Սա փաստացի ապագա խաղաղության անկյունաքարն է և դրա շուրջ ամեն ինչ համաձայնեցված է։ Ինչո՞ւ եմ սա ասում, որովհետև դա ակնհայտ է դարձնում այն, որ այժմ խաղաղությունն ավելի քան հասանելի է, և հիմա միայն քաղաքական կամք է հարկավոր խաղաղության պայմանագրի նախագիծն ավարտին հասցնելու, ստորագրելու ու կայուն խաղաղության հասնելու համար»,–ասել է նա։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Atlantic Council in Washington, D.C., where he delivered a speech and answered questions from John Herbst, Senior Director of the Atlantic Council's Eurasia Center and former U.S. Ambassador to Uzbekistan and Ukraine.
He stated that genuine and growing independence, prosperity, and security are unattainable without peace. "In Armenia, people are not very optimistic about the peace agenda," Pashinyan noted.
The Prime Minister also mentioned that the draft peace treaty contained many sensitive topics, but agreements have already been reached on all these issues.
"Peace is crucial even for democracy because we cannot have democracy in a war environment. I can say that due to historical factors, people in Armenia are not very optimistic about the peace agenda," he said.
Noting that there is agreement on 15 out of 17 points in the peace treaty negotiations with Azerbaijan, the Prime Minister stated that one point concerns the deployment of third-party forces along the Armenia-Azerbaijan border, and the other pertains to complaints filed against each other in legal structures.
"Azerbaijan proposes to prohibit the deployment of third-party forces along the border, referring to the European Union's civilian monitoring mission. We acknowledge Azerbaijan's desire and have made our own proposal, which suggests applying this point only in the delimited sections of the border. That is, if we have delimited a particular section, it means that third-party forces should not be present there. Thus, we have presented our proposal in writing and are awaiting Azerbaijan's response," he said.
Speaking about complaints against each other in legal structures, he noted that the idea is to cancel all such complaints.
"Overall, we are not against this idea either, but our proposal is not only to cancel these complaints but also not to raise these issues in bilateral relations. Otherwise, a strange situation may arise when, for example, a certain issue is canceled from an international structure's court, but one of the parties tries to put that issue on the table in bilateral relations and may use it to provoke tensions. In that case, it will no longer be possible to transfer that claim to international structures. We are not against that idea either. We propose to put an end to further discussions on conflict issues and open a new era of bilateral relations, starting from a new and clean page.
This means that all important issues of the draft peace treaty have already been agreed upon. There were very deep and sensitive topics in that draft, but agreements have already been reached on all these issues. For example, Armenia and Azerbaijan have agreed to recognize each other's territorial integrity based on the borders of Soviet Armenia and Soviet Azerbaijan.
We have agreed to include a provision that Armenia and Azerbaijan do not have territorial claims against each other and will not raise such claims in the future. This is essentially the cornerstone of future peace, and everything is agreed upon regarding it. Why am I saying this? Because it makes it obvious that now peace is more than accessible, and now only political will is needed to finalize, sign the draft peace treaty, and achieve lasting peace," he said.
On February 1, Nikol Pashinyan, along with his wife, Anna Hakobyan, traveled to the United States to participate in the 5th annual International Religious Freedom Summit, as well as the "National Prayer Breakfast."