Ատլանտյան խորհրդի Եվրասիայի կենտրոնի ավագ տնօրեն, դեսպան Ջոն Հերբսթը, հյուրընկալելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, իր ներածական խոսքում ասել է, որ վերջինս ղեկավարում է իր երկիրը՝ սկսած 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից, որը մեծ ժողովրդավարական փոփոխություն բերեց Հայաստանի համար։
Նա հավելել է, որ վարչապետն այժմ փորձում է ստեղծել ապագա, որտեղ ԱՄՆ–ն, Արևմուտքը, Եվրոպան հետաքրքրված կլինեն ՀՀ հետ համագործակցությամբ
«Նա իր երկիրն առաջնորդել է ալեկոծ ժամանակահատվածի միջով, անցկացրել է արտահերթ ընտրություններ 2021-ին: Լինելով մասնագիտությամբ լրագրող, պարոն վարչապետն այժմ փորձում է Հայաստանի և նրա ապագայի համար գրել նոր պատմություն։ Ապագա, որտեղ կլինի խաղաղություն և նորմալ հարաբերություններ հարևանների հետ, հարգանք ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հանդեպ և ապագա, որտեղ Միացյալ Նահանգները, Արևմուտքը, Եվրոպան հետաքրքրված կլինեն Հայաստանի հետ համագործակցությամբ։
Արդեն գոյություն ունի նոր ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական գործընկերություն, ինչը մեծ քայլ առաջ է Հայաստանի ապագայի և Վաշինգտոն-Երևան հարաբերությունների համար։ Ընդունեք շնորհավորանքներս՝ վարչապետ Փաշինյան ու Արտաքին գործերի նախարար Միրզոյան, այս զարգացման համար։ Այս համագործակցությունն ակնհայտորեն բխում է թե՛ Հայաստանի, թե՛ ԱՄՆ-ի շահերից։ Այսպիսով, հրավիրում եմ պարոն վարչապետին ամբիոնից ելույթ ունենալու, ինչից հետո տեղի կունենա քննարկում»,–ասել է Հերբսթը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян строит будущее, в котором США, Запад и Европа рассматривают Армению как важного партнера, заявил старший директор Евразийского центра Атлантического совета Джон Хербст.
Представляя Пашиняна на мероприятии, Хербст отметил, что армянский лидер возглавляет страну с 2018 года, после Бархатной революции, ставшей значимым демократическим переходом для Армении.
«Он провел свою страну через сложные времена, в том числе через досрочные парламентские выборы в 2021 году. Будучи журналистом по профессии, премьер-министр Пашинян сегодня пишет новую историю для Армении и ее будущего—будущего мира, нормальных отношений с соседями, уважения суверенитета и территориальной целостности, а также будущего, в котором США, Запад и Европа заинтересованы в сотрудничестве с Арменией»,—отметил Хербст.
Он подчеркнул, что новое стратегическое партнерство между США и Арменией является важным шагом вперед для будущего страны и развития двусторонних отношений. «Поздравляю премьер-министра Пашиняна и министра иностранных дел Мирзояна с этим достижением. Это сотрудничество отвечает интересам как Армении, так и США. Теперь приглашаю премьер-министра к трибуне для выступления, после чего состоится обсуждение»,—завершил Хербст.
1 февраля Никол Пашинян и его супруга Анна Акопян отправились в США для участия в 5-м ежегодном саммите по международной религиозной свободе и нацмольбе.