Ատլանտյան խորհրդի Եվրասիայի կենտրոնի ավագ տնօրեն, դեսպան Ջոն Հերբսթը, հյուրընկալելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, իր ներածական խոսքում ասել է, որ վերջինս ղեկավարում է իր երկիրը՝ սկսած 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից, որը մեծ ժողովրդավարական փոփոխություն բերեց Հայաստանի համար։
Նա հավելել է, որ վարչապետն այժմ փորձում է ստեղծել ապագա, որտեղ ԱՄՆ–ն, Արևմուտքը, Եվրոպան հետաքրքրված կլինեն ՀՀ հետ համագործակցությամբ
«Նա իր երկիրն առաջնորդել է ալեկոծ ժամանակահատվածի միջով, անցկացրել է արտահերթ ընտրություններ 2021-ին: Լինելով մասնագիտությամբ լրագրող, պարոն վարչապետն այժմ փորձում է Հայաստանի և նրա ապագայի համար գրել նոր պատմություն։ Ապագա, որտեղ կլինի խաղաղություն և նորմալ հարաբերություններ հարևանների հետ, հարգանք ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հանդեպ և ապագա, որտեղ Միացյալ Նահանգները, Արևմուտքը, Եվրոպան հետաքրքրված կլինեն Հայաստանի հետ համագործակցությամբ։
Արդեն գոյություն ունի նոր ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական գործընկերություն, ինչը մեծ քայլ առաջ է Հայաստանի ապագայի և Վաշինգտոն-Երևան հարաբերությունների համար։ Ընդունեք շնորհավորանքներս՝ վարչապետ Փաշինյան ու Արտաքին գործերի նախարար Միրզոյան, այս զարգացման համար։ Այս համագործակցությունն ակնհայտորեն բխում է թե՛ Հայաստանի, թե՛ ԱՄՆ-ի շահերից։ Այսպիսով, հրավիրում եմ պարոն վարչապետին ամբիոնից ելույթ ունենալու, ինչից հետո տեղի կունենա քննարկում»,–ասել է Հերբսթը։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is shaping a future in which the United States, the West, and Europe see Armenia as a key partner, said John Herbst, senior director of the Atlantic Council’s Eurasia Center.
Introducing Pashinyan at an event, Herbst noted that the Armenian leader has been steering his country since the 2018 Velvet Revolution, a momentous democratic transition for Armenia.
“He has led his nation through turbulent times, including early parliamentary elections in 2021. A journalist by profession, Prime Minister Pashinyan is now writing a new chapter for Armenia and its future—one of peace, normal relations with neighbors, respect for sovereignty and territorial integrity, and a future where the U.S., the West, and Europe are interested in working with Armenia,” Herbst stated.
He emphasized that the newly established U.S.-Armenia strategic partnership marks a significant step forward for Armenia’s future and U.S.-Armenia relations. “Congratulations, Prime Minister Pashinyan and Foreign Minister Mirzoyan, on this achievement. This cooperation is clearly in the interest of both Armenia and the United States. With that, I invite Prime Minister Pashinyan to take the stage, after which we will have a discussion,” Herbst concluded.