Հայաստանում տարեկան հայտնաբերվում է արգանդի պարանոցի քաղցկեղի 260-265 նոր դեպք, որոնց մեծ մասը պայմանավորված է Մարդու պապիլոմավիրուսի (ՄՊՎ) քաղցկեղածին տեսակներով, հայտնում է առողջապահության նախարարությունը։
Արգանդի պարանոցի քաղցկեղի դեմ պատվաստումը` որպես առաջնային կանխարգելում, ընդգրկված է ՀՀ պատվաստումների ազգային օրացույցում:
2023-2024 թվականներին դիտարկվել է թիրախային խմբերում ՄՊՎ-ի դեմ պատվաստումների ընդգրկվածության ցուցանիշների աճ։
Նախարարությունը հորդորում է պատվաստվել ՄՊՎ-ի դեմ, անցնել սքրինինգային հետազոտություն, անհրաժեշտության դեպքում ստանալ համապատասխան բուժում։
Նշվում է, որ արգանդի պարանոցի քաղցկեղը հատկապես վաղ փուլում հայտնաբերելու և արդյունավետ բուժելու դեպքում հնարավոր է հասնել լիարժեք ապաքինման:

5 Февраль 2025 - 11:49 AMT
В Армении ежегодно выявляют 260-265 новых случаев рака шейки матки, причем в большинстве случаев болезнь вызвана онкогенными штаммами вируса папилломы человека (ВПЧ), сообщает Министерство здравоохранения.
Вакцинация против ВПЧ, как основной метод профилактики, включена в национальный календарь прививок Армении.
В 2023-2024 годах охват вакцинацией среди целевых групп увеличился.
Минздрав призывает население вакцинироваться от ВПЧ, проходить скрининговые обследования и при необходимости своевременно получать медицинскую помощь.
Рак шейки матки на ранней стадии хорошо поддается лечению, а своевременная диагностика значительно повышает шансы на полное выздоровление.