Ոստիկանությունը հնարավորություն կունենա մի շարք մարմիններից պահանջելու և ստանալու տեսագրություններ, հասանելիություն ունենալու դրանց տարածքում շինության դրսի կողմից տեղադրված տեսահսկման համակարգերին։ Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նախագծին։
«Ոստիկանության մասին և հարակից օրենքներում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է Հայկ Սարգսյանը։
Պատգամավորը նշել է, որ նախաձեռնության համար հիմք են հանդիսացել ահաբեկչության սպառնալիքը, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության ծավալները և մարդու կյանքին ու առողջությանը, պետության անվտանգությանը սպառնացող մի շարք այլ հանցագործությունների աճը: Վերոնշյալից ելնելով՝ անհրաժեշտություն է առաջացել առավել լայն հնարավորություններ ստեղծել նախապատրաստվող, կատարվող կամ կատարված հանցագործություններին և մյուս հնարավոր իրավախախտումներին հնարավորինս արագ արձագանքելու, դրանք կանխարգելելու նախականխելու, կանխելու, հայտնաբերելու և բացահայտելու համար:
Սարգսյանն ասել է, որ կառավարությունը ներկայացրել է մի խումբ առաջարկներ, որոնք իր համար ընդունելի են և մինչև երկրորդ ընթերցում դրանք ամբողջությամբ կներառվեն օրենսդրական փաթեթում:
Պատգամավորը շեշտել է, որ նախաձեռնությունը չի տարածվում մասնավոր հատվածի վրա՝ ընդգծելով, որ հասանելիությունը վերաբերելու է միայն պետական մարմիններին ու ՏԻՄ կառույցներին։
ՆԳՆ-ն ավելի վաղ շրջանառության մեջ էր դրել օրինագիծ, որով նախատեսվում էր 50 քմ-ից մեծ առևտրային և հասարակական նշանակության օբյեկտներում տեսախցիկներ տեղադրել ու ոստիկանությանը տրամադրել դրանց տեսագրությունները՝ 24/7 ռեժիմով։ Նախագիծն ընդունվել էր առաջին ընթերցմամբ, սակայն հանրային դժգոհությունների պատճառով այն ժամանակավորապես կասեցվել է։

Полиция получит право запрашивать и получать записи с камер наблюдения от ряда государственных органов, а также доступ к камерам, установленным снаружи их зданий. Комитет парламента по вопросам обороны и безопасности дал законопроекту положительное заключение.
Законопроект «О внесении изменений в Закон о полиции и сопутствующие законы» представил Айк Саргсян.
Депутат отметил, что инициатива основана на возрастающих угрозах терроризма, незаконного оборота наркотиков и преступлений, угрожающих жизни людей, безопасности государства и общества. Он подчеркнул необходимость расширить возможности полиции для оперативного предупреждения, выявления и расследования преступлений.
Саргсян сообщил, что правительство предложило ряд поправок, которые он поддерживает и планирует включить в законопроект ко второму чтению.
Он особо подчеркнул, что данная инициатива не затрагивает частный сектор, уточнив, что доступ полиции будет распространяться только на государственные органы и органы местного самоуправления.
Ранее Министерство внутренних дел предложило законопроект, предусматривающий установку камер наблюдения в коммерческих и общественных объектах площадью более 50 кв. м и предоставление полиции круглосуточного доступа к записям. Проект был принят в первом чтении, но временно приостановлен из-за общественного недовольства.