Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի` ԶՊՄԿ-ի աշխատակիցների միջև ծեծկրտուք է տեղի ունեցել զենքի գործադրմամբ. կան տուժածներ ու բերման ենթարկվածներ։
Միջադեպը ծագել է գործադուլավորների և նրանց ընդդիմախոսների միջև։ Գործադուլի մասնակիցները զինված հարձակում են գործել այն աշխատակիցների վրա, որոնք դեմ են արտահայտվել գործադուլին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ներքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ ոստիկանությունը հաղորդում է ստացել Քաջարանի Պոչամբար թաղամասում ծեծկռտուքի վերաբերյալ։
«Դեպքի վայր են գնացել ոստիկաններ, կանխվել են հետագա զարգացումները։ Այս պահի դրությամբ կա 8 բերման ենթարկված»,- ասել է ՆԳՆ մամուլի խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը։
ԶՊՄԿ–ն հայտարարել է, որ ընկերության տարածքում հրազենի կիրառմամբ որևէ միջադեպ տեղի չի ունեցել։
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերության տարածքում հրազենի կիրառմամբ որևէ միջադեպ տեղի չի ունեցել։ Ոստիկանության հայտնած տեղեկատվությունը՝ ԶՊՄԿ տարածքից դուրս տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ, ընկերությունը մեկնաբանել չի կարող»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հունվարի 31-ից ԶՊՄԿ-ի աշխատակիցների մի մասը գործադուլ է սկսել՝ պահանջելով աշխատավարձերի բարձրացում։ Կոմբինատի ղեկավարությունը նախազգուշացրել էր, որ կձեռնարկի կտրուկ քայլեր, եթե գործադուլը չդադարեցվի։ Ղեկավարության և գործադուլավորների միջև կայացած հանդիպումները որևէ արդյունք չեն տվել։

6 Февраль 2025 - 07:25 AMT
Между сотрудниками Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК) произошла драка с применением оружия, в результате которой есть пострадавшие и задержанные.
Инцидент возник между бастующими рабочими и их оппонентами. По сообщению «Sputnik Армения», участники забастовки напали на сотрудников, выступающих против забастовки.
Пресс-служба Министерства внутренних дел сообщила о поступившей информации о драке в районе Почамбар города Каджаран.
«На место происшествия выехали полицейские, дальнейшее развитие событий было предотвращено. В настоящее время задержаны восемь человек», — заявил пресс-секретарь МВД Нарек Саргсян.
С 31 января часть сотрудников ЗММК бастует, требуя повышения заработной платы. Руководство комбината предупредило о принятии решительных мер в случае продолжения забастовки. Встречи между руководством и бастующими не принесли результатов.