Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վաշինգտոնում մասնակցել է Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով և պատասխանել բանախոսի հարցերին։
Նա նշել է, որ ՀՀ–ում կրոնական ազատությունը ժողովրդավարության կարևոր մաս է։
«Իմ տեսանկյունից կրոնի ազատությունը ժողովրդավարության մասին է: Չի կարող լինել ժողովրդավարություն՝ առանց կրոնական ազատության, քանի որ ազատ լինելը նշանակում է ազատ լինել Աստծո ընկալման և կրոնի ընկալման մեջ: Բայց լինել ազատ, մյուս կողմից, նշանակում է հանդուրժողականություն ուրիշների կրոնական հայացքների նկատմամբ, և մեկն առանց մյուսի կարող է հանգեցնել կրոնական մոլեռանդության և ծայրահեղականության։ Աստծուն հավատալը կամ չհավատալն անձնական հավատքի և անձնական ազատության խնդիր է»,–ասել է նա։
Վարչապետը հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ի նախաձեռնությամբ Հայաստանը 2020 թվականին միացել է Կրոնական ազատության և հավատքի միջազգային դաշինքին՝ նախագահ Թրամփի առաջին նախագահության օրոք։
«Հայաստանի գլխավոր կրոնական հաստատությունը Հայ Առաքելական եկեղեցին է, և դա բնական է, որովհետև Հայաստանն աշխարհում առաջին երկիրն է, որն ընդունել է Քրիստոնեությունը՝ որպես պետական կրոն և դա արվել է դեռևս 301 թվականին Հայոց թագավոր Տրդատ 3-րդի կողմից։ Այդ պահից Հայ Առաքելական եկեղեցին էական դեր է խաղացել մեր ժողովրդի համար։
Հայաստանում ունենք նաև Հայ Կաթողիկե եկեղեցին, ունենք նաև Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցությունը, որոնք գործում են ազատորեն և մեծ հարգանք են վայելում մեր հասարակության մեջ։ Կան նաև այլ կրոնական կազմակերպություններ՝ հիմնված քրիստոնեության վրա, և նրանք գործում են ազատ։
Ուզում եմ նաև նշել, որ Հայաստանում է գտնվում աշխարհի ամենամեծ եզդիական համայնքը, և վերջերս Հայաստանում կառուցվել է աշխարհի ամենամեծ եզդիական տաճարը։ Հայաստանում ունենք Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու, ասորական եկեղեցու, ռուս մոլոկանների, հեթանոսների ներկայությունը։
Հայաստանի հրեական համայնքը թեև փոքր է, բայց կարևոր դեր է խաղում մեր բազմազան հասարակության մեջ՝ իր հոգևոր կյանքով, որը կենտրոնացած է Երևանի Սինագոգի շուրջ:
Մեր մայրաքաղաք Երևանի կենտրոնում մենք գործող մահմեդական մզկիթ ունենք, որը մեր մշակութային ժառանգության շատ կարևոր մասն է»,–ասել է իր խոսքում վարչապետը։
Նա նշել է, որ տարածաշրջանային հարաբերությունների առումով չորս հարևան երկրներից երեքը` Իրանը, Թուրքիան, Ադրբեջանը, հիմնականում մահմեդական բնակչություն ունեն։
«Մեր մյուս հարևան Վրաստանը հիմնականում քրիստոնյա բնակչություն ունի՝ մեծ մահմեդական համայնքով։ Սա ցույց է տալիս, թե որքան կարևոր է կրոնական հանդուրժողականությունը մեր տարածաշրջանի կայունության համար։
Բարեբախտաբար, չնայած քաղաքական և էթնիկական հակասություններին, մենք ունենք կրոնական հանդուրժողականության և հարգանքի լավ ավանդույթ մեր տարածաշրջանում, և դա ավելի իրատեսական է դարձնում կայուն խաղաղությունն ու կայունությունը Հարավային Կովկասում: Եվ մենք հույս ունենք, որ մեր տարածաշրջանային վեճերը կվերածենք տարածաշրջանային երկխոսության, և կրոնական ազատությունն այն գործիքներից մեկն է, որը կարող է դա իրականություն դարձնել»,–ասել է Փաշինյանը։

Religious freedom is a crucial component of democracy in Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan stated during his speech at the International Religious Freedom Summit in Washington. He also addressed questions from the moderator.
"From my perspective, religious freedom is about democracy. There can be no democracy without religious freedom, as being free means having the liberty to perceive God and religion in one's own way. However, freedom also entails tolerance toward others' religious beliefs—without this balance, religious fanaticism and extremism may emerge. Believing or not believing in God is a matter of personal faith and individual liberty," Pashinyan said.
He recalled that Armenia joined the International Religious Freedom Alliance in 2020, during President Trump's first term, at the initiative of the United States.
"Armenia’s main religious institution is the Armenian Apostolic Church. This is natural, as Armenia was the first country in the world to adopt Christianity as a state religion in 301 AD, under King Tiridates III. Since then, the Armenian Apostolic Church has played a significant role in our nation's history.
In Armenia, we also have the Armenian Catholic Church and the Armenian Evangelical Association of America, both of which operate freely and are highly respected within our society. Other Christian-based religious organizations also exist and function without restrictions.
I would also like to highlight that Armenia is home to the world's largest Yazidi community, and recently, the largest Yazidi temple in the world was built in Armenia. Additionally, we have the presence of the Russian Orthodox Church, the Assyrian Church, Russian Molokans, and adherents of pagan traditions.
Although Armenia’s Jewish community is small, it plays a vital role in our diverse society, with its religious life centered around the synagogue in Yerevan.
In the heart of our capital, Yerevan, we have an active Muslim mosque, which is an important part of our cultural heritage," the Prime Minister added.
Discussing regional relations, Pashinyan noted that three of Armenia’s four neighboring countries—Iran, Turkey, and Azerbaijan—have predominantly Muslim populations.
"Our other neighbor, Georgia, is primarily Christian but has a significant Muslim community. This demonstrates how crucial religious tolerance is for regional stability.
Fortunately, despite political and ethnic tensions, we have a strong tradition of religious tolerance and respect in our region, making sustainable peace in the South Caucasus more achievable. We hope to transform regional disputes into regional dialogue, and religious freedom is one of the tools that can help us achieve this," Pashinyan stated.
During the subsequent discussions, the Prime Minister responded to questions from moderator David Curry.