Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վաշինգտոնում մասնակցել է Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով և պատասխանել բանախոսի հարցերին։
Նա նշել է, որ ՀՀ–ում կրոնական ազատությունը ժողովրդավարության կարևոր մաս է։
«Իմ տեսանկյունից կրոնի ազատությունը ժողովրդավարության մասին է: Չի կարող լինել ժողովրդավարություն՝ առանց կրոնական ազատության, քանի որ ազատ լինելը նշանակում է ազատ լինել Աստծո ընկալման և կրոնի ընկալման մեջ: Բայց լինել ազատ, մյուս կողմից, նշանակում է հանդուրժողականություն ուրիշների կրոնական հայացքների նկատմամբ, և մեկն առանց մյուսի կարող է հանգեցնել կրոնական մոլեռանդության և ծայրահեղականության։ Աստծուն հավատալը կամ չհավատալն անձնական հավատքի և անձնական ազատության խնդիր է»,–ասել է նա։
Վարչապետը հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ի նախաձեռնությամբ Հայաստանը 2020 թվականին միացել է Կրոնական ազատության և հավատքի միջազգային դաշինքին՝ նախագահ Թրամփի առաջին նախագահության օրոք։
«Հայաստանի գլխավոր կրոնական հաստատությունը Հայ Առաքելական եկեղեցին է, և դա բնական է, որովհետև Հայաստանն աշխարհում առաջին երկիրն է, որն ընդունել է Քրիստոնեությունը՝ որպես պետական կրոն և դա արվել է դեռևս 301 թվականին Հայոց թագավոր Տրդատ 3-րդի կողմից։ Այդ պահից Հայ Առաքելական եկեղեցին էական դեր է խաղացել մեր ժողովրդի համար։
Հայաստանում ունենք նաև Հայ Կաթողիկե եկեղեցին, ունենք նաև Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցությունը, որոնք գործում են ազատորեն և մեծ հարգանք են վայելում մեր հասարակության մեջ։ Կան նաև այլ կրոնական կազմակերպություններ՝ հիմնված քրիստոնեության վրա, և նրանք գործում են ազատ։
Ուզում եմ նաև նշել, որ Հայաստանում է գտնվում աշխարհի ամենամեծ եզդիական համայնքը, և վերջերս Հայաստանում կառուցվել է աշխարհի ամենամեծ եզդիական տաճարը։ Հայաստանում ունենք Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու, ասորական եկեղեցու, ռուս մոլոկանների, հեթանոսների ներկայությունը։
Հայաստանի հրեական համայնքը թեև փոքր է, բայց կարևոր դեր է խաղում մեր բազմազան հասարակության մեջ՝ իր հոգևոր կյանքով, որը կենտրոնացած է Երևանի Սինագոգի շուրջ:
Մեր մայրաքաղաք Երևանի կենտրոնում մենք գործող մահմեդական մզկիթ ունենք, որը մեր մշակութային ժառանգության շատ կարևոր մասն է»,–ասել է իր խոսքում վարչապետը։
Նա նշել է, որ տարածաշրջանային հարաբերությունների առումով չորս հարևան երկրներից երեքը` Իրանը, Թուրքիան, Ադրբեջանը, հիմնականում մահմեդական բնակչություն ունեն։
«Մեր մյուս հարևան Վրաստանը հիմնականում քրիստոնյա բնակչություն ունի՝ մեծ մահմեդական համայնքով։ Սա ցույց է տալիս, թե որքան կարևոր է կրոնական հանդուրժողականությունը մեր տարածաշրջանի կայունության համար։
Բարեբախտաբար, չնայած քաղաքական և էթնիկական հակասություններին, մենք ունենք կրոնական հանդուրժողականության և հարգանքի լավ ավանդույթ մեր տարածաշրջանում, և դա ավելի իրատեսական է դարձնում կայուն խաղաղությունն ու կայունությունը Հարավային Կովկասում: Եվ մենք հույս ունենք, որ մեր տարածաշրջանային վեճերը կվերածենք տարածաշրջանային երկխոսության, և կրոնական ազատությունն այն գործիքներից մեկն է, որը կարող է դա իրականություն դարձնել»,–ասել է Փաշինյանը։

Религиозная свобода является важной частью демократии в Армении, заявил премьер-министр Никол Пашинян, выступая на Международном саммите по религиозной свободе в Вашингтоне. Он также ответил на вопросы модератора.
«С моей точки зрения, религиозная свобода — это вопрос демократии. Демократия невозможна без религиозной свободы, потому что быть свободным означает иметь возможность воспринимать Бога и религию по-своему. Но свобода, с другой стороны, предполагает терпимость к религиозным взглядам других людей. Если этого не будет, может возникнуть религиозный фанатизм и экстремизм. Вера в Бога или атеизм — это вопрос личного убеждения и индивидуальной свободы», — сказал Пашинян.
Он напомнил, что Армения присоединилась к Международному альянсу за религиозную свободу в 2020 году по инициативе США, во время первого срока президентства Дональда Трампа.
«Главным религиозным институтом Армении является Армянская апостольская церковь. Это естественно, ведь Армения стала первой страной в мире, принявшей христианство в 301 году как государственную религию при царе Трдате III. С тех пор Армянская апостольская церковь играет важнейшую роль в жизни нашего народа.
В Армении также действуют Армянская католическая церковь и Армянская евангелическая ассоциация Америки, которые свободно осуществляют свою деятельность и пользуются уважением в обществе. Помимо этого, существуют и другие христианские религиозные организации, которые работают без ограничений.
Я также хочу отметить, что в Армении находится крупнейшая езидская община в мире, а недавно здесь был построен крупнейший езидский храм. Кроме того, в стране представлены Русская православная церковь, Ассирийская церковь, русские молокане, а также последователи языческих традиций.
Хотя еврейская община Армении невелика, она играет важную роль в нашем многообразном обществе, а ее духовная жизнь сосредоточена вокруг синагоги в Ереване.
В центре нашей столицы, Еревана, действует мусульманская мечеть, которая является важной частью нашего культурного наследия», — добавил премьер-министр.
Говоря о региональных отношениях, Пашинян отметил, что три из четырех соседних с Арменией стран — Иран, Турция и Азербайджан — имеют преимущественно мусульманское население.
«Наш другой сосед, Грузия, в основном христианская страна, но с крупной мусульманской общиной. Это показывает, насколько важно религиозное терпение для стабильности в нашем регионе.
К счастью, несмотря на политические и этнические противоречия, у нас есть прочные традиции религиозного терпимости и уважения в регионе, что делает достижение устойчивого мира на Южном Кавказе более реальным. Мы надеемся, что сможем превратить региональные конфликты в региональный диалог, и религиозная свобода — один из инструментов, который может помочь нам в этом», — заявил Пашинян.