Աթենքում տեղի է ունեցել ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 33-րդ տարեդարձին նվիրված հանդիսավոր ընդունելություն, հայտնում է Հունաստանում Հայաստանի դեսպանատունը։
Փետրվարի 4-ին Հունաստանի ցամաքային զորքերի «Սպայի Տանը» կայացած հանդիսավոր միջոցառումը, որին մասնակցել են Հունաստանի Պաշտպանության նախարար Նիկոլաոս Դենդիասը, Հունաստանի ՊՆ և Գլխավոր շտաբի բարձր սպայակազմը, պետական այլ գերատեսչությունների բաձրաստիճան պաշտոնյաներ, Ազգային Ժողովի պատգամավորներ, Հունաստանում հավատարմագրված երկու տասնյակից ավելի դեսպաններ և դիվանագետներ, ռազմական կցորդներ, հունահայ համայնքի հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև հասարարական գործիչներ և հունահայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Հունաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը և ՀՀ ռազմական կցորդ, փոխգնդապետ Արմեն Միրզաբեկյանը:
Մկրտչյանը նշել է, որ Հայոց բանակը հանդիսանում է ՀՀ ինքնիշխանության և անկախության կարևորագույն գործոններից մեկը և որքան ինքնաբավ և ուժեղ է բանակն, այդքան ուժեղ և ինքնաբավ է պետությունը»: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի զինված ուժերի բարեփոխումների և արդիականացման ծրագրերը նպատակ ունեն բարձրացնելու երկրի պաշտպանունակությունը:
Դեսպանն անդրադարձել է Հայաստանի և Հունաստանի պաշտպանության նախարարությունների ու Գլխավոր շտաբերի միջև հաստատված ամուր կապերին, որոնք տարիների ընթացքում ընդլայնվել են՝ ներառելով բարձր մակարդակի հանդիպումներ, զորավարժանքներ ու վերապատրաստման ծրագրեր: Այս համատեքստում նա առանձնացրել է նաև Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ համագործակցությունը:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել նաև այն փաստին, որ հայկական զինված ուժերի զինծառայողները տարիներ շարունակ ռազմական կրթություն են ստանում Հունաստանի ռազմական ակադեմիաներում: Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Հունաստանի Գլխավոր շտաբին և ԱԳՆ-ին՝ Հայաստանի խնդրանքին ընդառաջելու և հյուսիսային ու հյուսիս-արևելյան շրջաններում հեղեղումներից վնասված հատվածների համար երեք կամուրջ տրամադրելու համար:
Իր խոսքում դեսպանը հիշատակել է 2020 թվականի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհված մայոր Մկրտիչ Հակոբյանին, ով ավարտել էր Հունաստանի «Էվելպիդոն» ռազմական ակադեմիան, ինչպես նաև 1994 թվականին զոհված Արմեն Սաղոյանի ընտանիքի կորուստը՝ կարևորելով նրանց հարազատների ներկայությունը միջոցառմանը:
ՀՀ ռազմական կցորդ փոխգնդապետ Արմեն Միրզաբեկյանն իր խոսքում շեշտել է ռազմական կրթության դերն ու նոր համագործակցությունների ձևավորումը, որոնք ուղղված են ՀՀ Անվտանգության խորհրդի կողմից սահմանված ուղենիշների իրագործմանը:
Նա կարևորել է միջազգային գործընկերների, մասնավորապես՝ Հունաստանի ներդրումը Հայաստանի ռազմական համակարգի բարեփոխումների գործընթացում՝ համագործակցությունը որակելով որպես «համագործակցություն առանց սահմանների, որտեղ «ոչ» բառը գրեթե բացակայում է»:

A formal reception dedicated to the 33rd anniversary of the Armenian Armed Forces was held in Athens, the Embassy of Armenia in Greece reported.
On February 4, the solemn event took place at the Officers’ Club of Greece’s land forces, attended by Greek Defense Minister Nikolaos Dendias, senior officials from the Greek Ministry of Defense and General Staff, high-ranking representatives of state institutions, members of parliament, over twenty ambassadors and diplomats accredited in Greece, military attachés, representatives of the Armenian clergy in Greece, as well as public figures and members of the Armenian community.
Armenia’s Ambassador to Greece, Tigran Mkrtchyan, and Armenian Defense Attaché, Lieutenant Colonel Armen Mirzabekyan, delivered speeches at the event.
Ambassador Mkrtchyan emphasized that the Armenian army is one of the fundamental pillars of Armenia’s sovereignty and independence, stating, "The stronger and more self-sufficient our army is, the stronger and more self-sufficient our state will be." He highlighted Armenia’s military reform and modernization programs aimed at enhancing national defense.
The ambassador also underscored the strong ties between the defense ministries and general staffs of Armenia and Greece, which have expanded over the years through high-level meetings, joint exercises, and training programs. In this context, he highlighted the trilateral cooperation between Armenia, Greece, and Cyprus.
Special attention was given to the fact that Armenian military personnel have been receiving military education in Greek academies for years. The ambassador expressed gratitude to the Greek General Staff and Foreign Ministry for responding to Armenia’s request by providing three bridges for flood-damaged areas in Armenia’s northern and northeastern regions.
In his speech, the ambassador also paid tribute to Major Mkrtich Hakobyan, a graduate of Greece’s Evelpidon Military Academy who was killed during Azerbaijan’s aggression in 2020, as well as Armen Saghoyan, who was killed in 1994, emphasizing the importance of their families’ presence at the event.
Armenian Defense Attaché Lieutenant Colonel Armen Mirzabekyan stressed the significance of military education and the formation of new partnerships aligned with Armenia’s National Security Council’s guidelines.
He also acknowledged the contributions of international partners, particularly Greece, in Armenia’s defense reform efforts, describing the cooperation as a "borderless partnership where the word 'no' is nearly absent."