2025 թվականի ամառվանից կկիրառվեն էլեկտրոնային ձեռնաշղթաներ, որոնցով ոստիկանությունն առավել հստակ կարձանագրի ընտանեկան բռնությանը՝ պարզելով արդյոք բռնարարը խախտում է արգելքն ու մոտենում իր կողմից բռնության ենթարկվածին։ Այդ մասին հայտնել է Համայնքային ոստիկանության մասնագիտական մեթոդական աջակցման վարչության պետ Էդգար Պետրոսյանը, տեղեկացնում է ՍիվիլՆեթը։
Նա ներկայացրել է Հայաստանում ընտանեկան բռնության ընդհանուր իրավիճակը և ոստիկանության կողմից ձեռնարկվող քայլերը։
Ընտանեկան բռնության դեպքերի վերջին վեց տարվա վիճակագրությունը փաստում է, որ վերջին երկու տարում դրանքաճել են։ Սակայն, ոստիկանության ներկայացուցչի խոսքով՝ դա դրական ցուցանիշ է, քանի որ մարդիկ սկսել են ավելի շատ բարձրաձայնել ընտանեկան բռնության մասին։
Կա տարբերություն ամբողջ հանարպետության ու մարզերի վերլուծության առումով. օրինակ, 2024 թվականի վերլուծությամբ Գեղարքունիքի մարզում ընտանեկան բռնության դեպքերի լատենտայնությունն ավելի բարձր է եղել։
«Լատենտայնության բարձր լինելը պայմանավորված է նախ կարծրատիպերով, դրանից բխող հանրային անտարբերությամբ, այսինքն մարդիկ իմանում են և համարում են դա նորմալ. այստեղ մենք շատ աշխատանք ունենք կատարելու մեր գործընկերների հետ, պետք է ակտիվացնենք համագործակցությունը հասարակական կազմակերպությունների հետ, տեղական լրատվական ծառայության հետ, նաև կատարենք իրազեկման մեծ միջոցառումներ», – ասել է Էդգար Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ Արարատի մարզում էլ ավելի շատ են դեպքեր արձանագրվել և այստեղ էլ արդեն կարող է մեծանալ բռնության դեպքի կրկնության վտանգը և որոշակի աշխատանքներ այս ուղղությամբ պետք է տանեն։
Լատենտայնության նվազեցման նպատակով ոստիկանությունը նախատեսում է այս տարվա գարնանը գործարկել SafeYou հավելվածը, որի միջոցով քաղաքացիները կկարողանան անանուն տարբերակով հայտնել բռնության դեպքերի մասին։
«Այդտեղ կա նաև անանուն չատ, որի միջոցով մարդիկ կարող են շփվել և հայտնել տեղեկություններ տեղի ունեցող բռնությունների մասին, եթե չեն ցանկանում իրենց անհատական տվյալները հրապարակել, մինչև իրազեկմամբ ադեն որոշակի արդյունքի կհասնենք։ Այսինքն համատեղելու ենք և իրազեկումը, և այսպես ասած անանուն դիմելու հնարավորությունը»,-ասել է Պետրոսյանը։
Սակայն, անկախ նոր ներդրված մեխանիզմներից, ոստիկանության ներկայացուցիչը մտահոգություն է հայտնում դասական ընտանեկան բռնության դեպքերի կրկնելիության վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ նման իրավիճակներում բռնարարներից շատերը, երբ զրկվում են զոհին հասանելի լինելու հնարավորությունից, երբեմն դիմում են ինքնասպանության։
«Ամբողջ աշխարհում կա այդ խնդիրը. բռնարարը կամ բռնություն գործադրող անձը որպես մարդկանց տեսակ այլ է, սովորական կոնֆլիկտի հետ սա չպետք է շփոթել, այն բավականին լուրջ աշխատանք է պահանջում», – հավելել է Պետրոսյանը։

Начиная с лета 2025 года, в Армении будут применяться электронные браслеты для мониторинга абьюзеров в случаях домашнего насилия. Эта инициатива направлена на то, чтобы правоохранительные органы могли точно отслеживать, нарушает ли абьюзер запретительные приказы, приближаясь к своим жертвам. Об этом сообщил начальник отдела профессиональной методологической поддержки общественной полиции Эдгар Петросян, сообщает CivilNet.
Петросян представил обзор текущей ситуации с домашним насилием в Армении и мер, предпринимаемых полицией. За последние шесть лет наблюдается рост зарегистрированных случаев домашнего насилия, особенно в последние два года. По словам представителей полиции, этот рост рассматривается положительно, поскольку указывает на то, что больше людей начинают сообщать о таких инцидентах.
Анализ по регионам выявляет различия; например, в 2024 году в Гегаркуникской области была зафиксирована более высокая латентность в сообщениях о случаях домашнего насилия. Петросян связывает это с укоренившимися стереотипами и общественным безразличием, когда такое поведение часто считается нормой. Он подчеркнул необходимость совместных усилий с партнерами, включая неправительственные организации и местные СМИ, для повышения осведомленности и решения этих проблем.
В отличие от этого, в Араратской области зарегистрировано большее количество случаев, что может увеличить риск повторных правонарушений, требующих целенаправленных вмешательств.
Для снижения уровня несообщаемости полиция планирует запустить приложение SafeYou весной этого года. Эта платформа позволит гражданам анонимно сообщать о случаях насилия. Приложение оснащено функцией анонимного чата, позволяющей людям общаться и делиться информацией о происходящем насилии без раскрытия личных данных. Этот подход направлен на сочетание повышения осведомленности с возможностью анонимного сообщения.
Несмотря на эти новые механизмы, сохраняются опасения по поводу повторения классических случаев домашнего насилия. Петросян отметил, что многие обидчики, лишенные доступа к своим жертвам, могут прибегнуть к самоповреждению или суициду. Он подчеркнул, что эта проблема распространена во всем мире и требует серьезных и комплексных усилий для ее решения.