Վաշինգտոնում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) նախագահ Դանիել Թվինինգի հետ, քննարկել ՀՀ կառավարության և Ինստիտուտի միջև համագործակցության ընթացքը, Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը, ինչպես նաև հետագա համատեղ քայլերը՝ ուղղված ժողովրդավարական բարեփոխումների խորացմանը:
Փաշինյանը բարձր է գնահատել Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի աջակցությունը։
Նա ընդգծել հանրային հաղորդակցության կարողությունների զարգացման կարևորությունը՝ այն դիտարկելով որպես բաց և թափանցիկ կառավարման հիմք: Վարչապետն ընդգծել է նաև ՀՀ և ԱՄՆ-ի միջև ստորագրված Ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության կարևորությունը, որը նոր հնարավորություններ կստեղծի երկկողմ կապերի ընդլայնման համար՝ ներառելով ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդումը, քաղաքացիական հասարակության կարողությունների բարձրացումը և ռեֆորմների արդյունավետ իրականացումը:
Դանիել Թվինինգը վերահաստատել է Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի հանձնառությունը՝ շարունակելու աջակցությունը Հայաստանի Կառավարության բարեփոխումների օրակարգին և ժողովրդավարական զարգացմանը:

7 Февраль 2025 - 07:52 AMT
В Вашингтоне премьер-министр Никол Пашинян встретился с президентом Международного республиканского института (IRI) Даниэлем Твайнингом, чтобы обсудить текущее сотрудничество между правительством Армении и институтом, реализуемые в стране программы, а также дальнейшие совместные шаги по углублению демократических реформ.
Пашинян высоко оценил поддержку Международного республиканского института.
Он подчеркнул важность развития навыков публичной коммуникации, рассматривая их как основу для открытого и прозрачного управления. Премьер также отметил значимость Хартии стратегического партнерства между Арменией и США, которая откроет новые возможности для расширения двусторонних связей, включая укрепление демократических институтов, развитие гражданского общества и эффективное проведение реформ.
Даниэль Твайнинг подтвердил приверженность Международного республиканского института продолжать поддержку реформ и демократического развития Армении.
Пашинян находится в Вашингтоне вместе с супругой. Он принял участие в 5-м ежегодном саммите по международной религиозной свободе, а также в «Национальном молитвенном завтраке».