Սյունիքի մարզի դատարանում դատախազը 6 տարի է պահանջել «Դ-20 դիվիզիոնի» գործով մեղադրվող՝ Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի համար։ Այդ մասին ասել է նրա փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանը, տեղեկացնում է ՍիվիլՆեթը։
«Նման խիստ պատիժ չպիտի լինի, ուժի մեջ մտնելու դեպքում այն վիճարկելու ենք»,- ասել է նա փետրվարի 6–ին կայացած նիստից հետո։
Ջալալ Հարությունյանի մյուս փաստաբան Արսեն Սարդարյանը փոխանցել է, որ դատարանը վերջնական դատական վճիռ կկայացնի փետրվարի 7–ին։
«Որոշ ժամանակ անց մենք մամուլի ասուլիս կհրավիրենք ու կվերլուծենք այդ մեծ գործը»,–ասել է նա։
Հունվարի 15-ին Սյունիքի մարզի դատարանը Ջալալ Հարությունյանին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ 3-րդ մասով՝ ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ զինվորական ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքի համար, որն առաջացրել է ծանր հետևանք։ Պաշտպանվող կողմը այդ վճիռը բողոքարկելու է։
2020 թվականի հոկտեմբերի 12-ին Պաշտպանության բանակի 8-րդ առանձին մոտոհրաձգային բրիգադի («ՑՕՐ») հրետանային դիվիզիոնի զինծառայողները Ֆիզուլիի Ջուվառլու գյուղի մոտ հակառակորդի կողմից ենթարկվել են հարձակման, որի ժամանակ դիվիզիոնի 20 զինծառայող զոհվել է, 7 հոգի՝ վիրավորվել, իսկ զորամասի հրետանու պետ, փոխգնդապետ Նորայր Հայրապետյանը մինչ օրս անհետ կորած է համարվում։
Ըստ քրեական գործի՝ «ՑՕՐ» զորամասի Դ20 դիվիզիոնի վրա հակառակորդի հարձակման ժամանակ ստորաբաժանման հրամանատարությունը կապ է հաստատել Ջալալ Հարությունյանի տեղակալ, պաշտպանության բանակի հրետանու գծով պետ Գենադի Բաղդասարյանի հետ՝ տեղեկացնելով հակառակորդի հարձակման մասին, բայց Ջալալ Հարությունյանը պատասխանել է՝ որ մոտեցողները յուրայիններ են։

The prosecutor has requested a six-year prison sentence for former Artsakh Defense Army commander Jalal Harutyunyan in the "D-20 division" case at the Syunik regional court. His lawyer, Andranik Mnatsakanyan, confirmed the news, according to CivilNet.
"Such a severe sentence should not be imposed. If it is upheld, we will challenge it," Mnatsakanyan stated after the February 6 hearing.
Harutyunyan's other lawyer, Arsen Sardaryan, noted that the court will issue its final ruling on February 7.
"At a later date, we will hold a press conference and analyze this significant case," he added.
On January 15, the Syunik regional court found Jalal Harutyunyan guilty under Article 550, Part 3 of Armenia’s Criminal Code for military negligence during martial law and wartime, which led to severe consequences. The defense team plans to appeal the verdict.
On October 12, 2020, servicemen of the 8th Separate Motorized Rifle Brigade (TsOR)'s artillery division were ambushed near Jabrayil’s Juvurlu village, resulting in 20 casualties and seven injuries. The brigade’s artillery chief, Lieutenant Colonel Norayr Hayrapetyan, remains missing.
According to the criminal case, during the attack on the D-20 artillery division, unit commanders contacted Jalal Harutyunyan’s deputy, Genadi Baghdasaryan, to report the enemy assault. However, Harutyunyan reportedly responded that the approaching forces were friendly troops.