Սյունիքի մարզի դատարանում դատախազը 6 տարի է պահանջել «Դ-20 դիվիզիոնի» գործով մեղադրվող՝ Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի համար։ Այդ մասին ասել է նրա փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանը, տեղեկացնում է ՍիվիլՆեթը։
«Նման խիստ պատիժ չպիտի լինի, ուժի մեջ մտնելու դեպքում այն վիճարկելու ենք»,- ասել է նա փետրվարի 6–ին կայացած նիստից հետո։
Ջալալ Հարությունյանի մյուս փաստաբան Արսեն Սարդարյանը փոխանցել է, որ դատարանը վերջնական դատական վճիռ կկայացնի փետրվարի 7–ին։
«Որոշ ժամանակ անց մենք մամուլի ասուլիս կհրավիրենք ու կվերլուծենք այդ մեծ գործը»,–ասել է նա։
Հունվարի 15-ին Սյունիքի մարզի դատարանը Ջալալ Հարությունյանին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ 3-րդ մասով՝ ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ զինվորական ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքի համար, որն առաջացրել է ծանր հետևանք։ Պաշտպանվող կողմը այդ վճիռը բողոքարկելու է։
2020 թվականի հոկտեմբերի 12-ին Պաշտպանության բանակի 8-րդ առանձին մոտոհրաձգային բրիգադի («ՑՕՐ») հրետանային դիվիզիոնի զինծառայողները Ֆիզուլիի Ջուվառլու գյուղի մոտ հակառակորդի կողմից ենթարկվել են հարձակման, որի ժամանակ դիվիզիոնի 20 զինծառայող զոհվել է, 7 հոգի՝ վիրավորվել, իսկ զորամասի հրետանու պետ, փոխգնդապետ Նորայր Հայրապետյանը մինչ օրս անհետ կորած է համարվում։
Ըստ քրեական գործի՝ «ՑՕՐ» զորամասի Դ20 դիվիզիոնի վրա հակառակորդի հարձակման ժամանակ ստորաբաժանման հրամանատարությունը կապ է հաստատել Ջալալ Հարությունյանի տեղակալ, պաշտպանության բանակի հրետանու գծով պետ Գենադի Բաղդասարյանի հետ՝ տեղեկացնելով հակառակորդի հարձակման մասին, բայց Ջալալ Հարությունյանը պատասխանել է՝ որ մոտեցողները յուրայիններ են։

Прокурор потребовал 6 лет лишения свободы для бывшего командующего Армией обороны Арцаха Джалала Арутюняна по делу «Д-20 дивизиона» в суде Сюникской области. Об этом сообщил его адвокат Андраник Мнацаканян, передает «CivilNet».
"Такой строгий приговор не должен быть вынесен. Если его утвердят, мы будем его оспаривать," — заявил он после заседания 6 февраля.
Другой адвокат Арутюняна, Арсен Сардарян, сообщил, что окончательный судебный вердикт будет вынесен 7 февраля.
"Позже мы проведем пресс-конференцию и детально проанализируем это громкое дело," — добавил он.
15 января суд Сюникской области признал Джалала Арутюняна виновным по части 3 статьи 550 Уголовного кодекса Армении за халатное отношение к военной службе в условиях военного положения и военных действий, повлекшее тяжкие последствия. Защита намерена обжаловать приговор.
12 октября 2020 года военнослужащие артиллерийского дивизиона 8-й отдельной мотострелковой бригады («ЦОР») попали в засаду противника у села Джуварлу (Джебраил), в результате чего погибли 20 солдат, 7 получили ранения, а начальник артиллерии бригады, подполковник Норайр Айрапетян, до сих пор числится пропавшим без вести.
Согласно материалам уголовного дела, во время атаки на дивизион Д-20 командиры подразделения связались с заместителем Джалала Арутюняна, начальником артиллерии Армии обороны Геннадием Багдасаряном, сообщив о нападении противника. Однако Арутюнян, как утверждается, ответил, что приближающиеся силы — это свои войска.