Իրանում Հայաստանի դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը հանդիպել է ԻԻՀ գլխավոր շտաբի պետի՝ միջազգային հարցերով տեղակալ, բրիգադի գեներալ Մոհամմադ Ահադիի հետ՝ քննարկվել են ՀՀ և Իրանի երկկողմ բազմոլորտ օրակարգին, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումներին առնչվող հարցեր:
Իրանցի բարձրաստիճան զինվորական պաշտոնյան վերահաստատել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ Թեհրանի հստակ ու անփոփոխ դիրքորոշումը, հայտնում է Իրանում ՀՀ դեսպանությունը։
«Բրիգադի գեներալ Մոհամմադ Ահադին շնորհավորել է Գրիգոր Հակոբյանին դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և ընդգծել, որ հարևանների հետ հարաբերությունները խորացնելու քաղաքականության շրջանակում ԻԻՀ համար առանձնակի նշանակություն ունի կապերի զարգացումը ՀՀ հետ:
Դեսպան Հակոբյանը զրուցակցին է ներկայացրել տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանը միտված ՀՀ կառավարության ջանքերը, և նշել, որ այդ համապատկերում առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում հարաբերությունների առավել խորացումը հարևան ու բարեկամ Իրանի հետ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին ասել է, որ Իրանը դեմ չէ Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, սակայն դա պետք է արվի երկրների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքները հարգելու հիման վրա։Նա նաև ասել է, որ Իրանը տարածաշրջանի միակ երկիրն է, որ այսպես կոչված միջանցքի հարցում Հայաստանի հետ նույն դիրքորոշումն ունի։

Armenia’s ambassador to Iran, Grigor Hakobyan, met with Mohammad Ahadi, Iran’s deputy chief of staff for international affairs. The two officials discussed Armenia-Iran bilateral cooperation across various sectors and regional developments.
According to the Armenian Embassy in Iran, the high-ranking Iranian military official reaffirmed Tehran’s clear and unwavering stance on Armenia’s territorial integrity.
“Brigadier General Mohammad Ahadi congratulated Grigor Hakobyan on his appointment as ambassador and emphasized that within Iran’s policy of strengthening relations with neighbors, ties with Armenia hold particular importance.
Ambassador Hakobyan, in turn, presented Armenia’s efforts toward regional peace and stability, highlighting the deepening of relations with neighboring and friendly Iran as a key priority,” the statement said.
Earlier, Iran’s ambassador to Armenia, Mehdi Sobhani, stated that while Iran does not oppose the unblocking of communications in the South Caucasus, it insists that this must be done in full respect of national sovereignty and territorial integrity. He also noted that Iran is the only country in the region that fully shares Armenia’s position on the so-called corridor issue.